Yüz Yogası Nasıl Yapılır ?
17 Haz, 2019 8:43 tarihinde eklendi

Yüz Yogası Nasıl Yapılır ?

Yüz Yogası Nasıl Yapılır ?

Yüz Yogası Nasıl Yapılır ?

Vücudumuzda olan kaslar kadar yüzümüzdeki kaslar da çok önemlidir. Yüz yogası bu kasların gelişimi ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen herkes için kolay ve tercih edilebilir bir spor çeşididir. Peki yüz yogası nasıl yapılır ? Yüz kaslarımızın da zaman zaman gevşemeye, rahatlamaya ve hareket etmeye ihtiyacı vardır. Sarkmalara, kırışıklara ve gençleşmeye yardımcı olan spor dalları elbette mevcut. Bu sebepten dolayı en çok tercih edilen spor dalı yüz yogası olarak tanımlanabilir. Öncelikle Yüz yogası ne demek onun hakkında bilgi verelim.

Yüz Yogası Nedir ?

Yüz yogası yüzümüzdeki tüm kasların çalışmasına yardımcı olan, kırışıklıklarımızın gerek sarkmalarımızın hepsinin giderilmesinde önemli rol oynayan yoga türüdür. Gün içerisinde birkaç kez tekrarlandığı takdirde harika sonuçlar verebilen bir spordur. Yüz yogası adım adım ilerlemeyi gerektiren hareketlerden oluşur. Bunlar nelermiş bir bakalım.

Yüz Yogası Hareketleri

Yüz yogası için belirlenmiş hareketler vardır. Bunların ilki balon balığı hareketidir.

Hareket gayet basit. Tek yapmamız gereken yanaklarımızı şişirebildiğimiz kadar şişirmek. Hareketten de anlaşılacağı gibi yanaklarımızın ve ağız kaslarımızın çalışması için oldukça uygundur. Bu hareketi 15 ile 20 arası tekrar yaparak seansınızı tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz 20’den fazla da tekrar yapabilirsiniz. Günde iki kere ara ara bu hareketi yapabilirsiniz. Bu pratik hareketi istediğiniz her yerde her an gerçekleştirmeniz mümkündür. Sonuçta yüz yogası hareketleri uygulaması kolay ve basit pratiklerden oluşmaktadır. Bu egzersizi tamamladıkça yüzünüzdeki direnç ve dayanma gücünün tamamlandığını hissedeceksiniz. Zaman geçtikçe hareketi yapmak daha da kolay gelecektir.

Bir diğer hareketimize geçelim.

Yüz yogası yanak şişirme hareketi
Yüz yogası yanak şişirme hareketi

Bu hareket ağzımız ile burnumuz arasındaki bölgemizde oluşan kırışıklıklara iyi gelen bir harekettir. Ağzımız ile burnumuz arasındaki yerleri gererek buradaki kaslarımızı güçlendirip sıkılaşmasını sağlayacağız. Aynı zamanda yaşlanmayı da geciktirmiş olacağız. Farkında olmadan yer çekimine karşı da koymuş olacağız. Zaten nihayetinde amacımız yer çekimi ve yaşlanmaya karşı koymak olacak.

Hareketimize elmacık kemiğimize parmaklarımızda hafifçe vurarak ve gererek devam edeceğiz. Sonrasında da gülümseyeceğiz. Bu hareketi yaparken parmaklarımız ile yanaklarımızı hafifçe çekebiliriz. Böylelikle bölge sıkılaşacak ve diri hale gelecek. Yüz kaslarımızı vücudumuzdaki her hangi bir kas ile bir tutabiliriz. Yani düzenli olarak yapıldığında etkisini kısa sürede göreceğiz. Bu hareketi 2 kere tekrar ederek 30’ar saniyeden yapabilirsiniz. Haftada en az üç kere pratiğini gerçekleştirmelisiniz. 

Bir diğer harekete geçelim.

Yüz yogası balık dudak hareketi
Yüz yogası balık dudak hareketi

Bu hareketimizde yanaklarımızın tekini şişirip tutup, bir diğerine şişkinliği bırakacağız. En az 15 kere bu egzersizi yapmamız gerekiyor. Günde iki kere bu seansı gerçekleştirebiliriz. Bu çene kaslarımızı ve yanaklarımızın gerginliği için gerekli bir harekettir. Direncimizi ve az da olsa dudak kenarlarımızın daha dolgun durmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda tombulluğu da azaltmamıza yardımcı olan bir harekettir.

Diğer hareket ise, parmaklarımızı kaşlarımızın üzerine koymakla başlayacak.

Yüz yogası kaş gerginleştirme hareketi
Yüz yogası kaş gerginleştirme hareketi

Görselde görüldüğü gibi yapabiliriz. Parmaklarımızı koyduğumuz yerlere baskı yapıp nefes vermemiz gerekmektedir. Bunu 20 kere tekrarlamalısınız. Bu hareketi yapmanızın faydaları alın ve göz çevrelerinizin sıkılaşmasını sağlamasıdır. Bu hareketleri günde 2 kere pratik yapabilirsiniz. 2 hafta sonunda olumlu sonuçları görmüş olacaksınız.

Bir diğer hareketimiz az da olsa sizleri zorlayabilir. Ama çok fazla faydası olan bir harekettir.

Yüz yogası yüz genleştirme hareketi
Yüz yogası yüz genleştirme hareketi

İşaret parmağımızı kaşlarımızın yanına başparmaklarımızı da ağzımızın kenarına koyup yana doğru geriyoruz. Parmaklar ile baskı yaparken aynı anda nefes alıp vermeniz gerekecektir. Bunu yaparken de parmakları oynatıp o bölgelerin gergin kalmasını sağlamalısınız. 10 saniye bu şekilde durmanız yeterli olacaktır. 10 saniye sonunda dinlenin ve sonra tekrar yapın. Bu hareket göz kenarlarımızın, yanaklarımızın ve dudaklarımızın gerginleşmesine yardımcı olacaktır. Günde iki kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır. 2 hafta sonunda olumlu sonuç alacağınız hareketlerden biridir.

Bir diğer hareketimiz çok basit. Dudaklarımızı ‘’O’’ şeklinde açıp nefes alıp vermemiz gerekecek. Bunu 15 saniye boyunca tekrarlayıp dinlendikten sonra, tekrardan yapıyoruz. Bu hem nefesinizi kontrol etmenizi kolaylaştıracak, hem de elmacık kemiklerinizin belirginleşmesini sağlayacaktır. Günde iki kere yapabilirsiniz.

Yüz yogası ağız germe hareketi
Yüz yogası ağız germe hareketi

Bir sonraki hareketimiz yine ağız kısmımız için geçerli olacak bir harekettir. Ellerimizi çenemizin altına desteklermişçesine yerleştiriyoruz ve dudaklarımızı üst üste getirip ağzımızı kapatıyoruz.

Yüz yogası baş dikleştirme hareketi
Yüz yogası baş dikleştirme hareketi

Bu hareketi yaparken avucumuzun çenemize isabet eden yeri ile de nefes alıp verirken çenemizi geriyoruz. Orbiküler ağız kaslarının çalışması için gerekli bir egzersizdir. Elmacık kemiklerimiz ve iç kulak kaslarımız çalışır hale gelir. Böylece gerginleşir ve olduğundan daha düz görünür. Bu hareketi 10 saniye boyunca yaptıktan sonra dinlenip tekrar 10 saniye kadar yapmalısınız. Faydasını kısa sürede göreceksiniz.

Bir diğer hareketimiz kaşlarımız ve alnımız için geçerli olacak bir harekettir.

Yüz yogası kaş germe hareketi
Yüz yogası kaş germe hareketi

Yukarıda gördüğümüz gibi parmaklarımızı kaşlarımızın üzerine koyuyoruz ve geriyoruz. Diğer parmaklarımız kapalı olacaktır. Düzenli nefes alıp vermeye başladıktan sonra bu hareketi düzenli olarak 15 saniye yapıyoruz. Hareketi dinlendikten sonra 3 kere 15’er saniye tekrarlayabiliriz. Bu alın kısmımızın ve kaşlarımızın yapısını daha da belirginleştirecektir.

Bir diğer hareketimiz göz kenarları ve göz kapakları için yardımcı hareketlerdendir.

Yüz yogası cilt germe hareketi
Yüz yogası cilt germe hareketi

Yukarıda görüldüğü gibi parmaklarımızı göz kenarlarımıza yerleştiriyoruz. Her iki tarafa doğru baskı uygulayıp geriyoruz. Bu göz kenarlarımızın kırışıklıklarına iyi gelecek bir harekettir. Aynı zamanda da kaş yapınızın belirginleşmesine yardımcı olacaktır. Bu hareketi günde 3 kez yapabilirsiniz. 20 saniye yapın, dinlenin sonra bir 20 saniye daha yapın. Bu şekilde haftada 10 tekrar yaptığınızda olumlu sonucu alacaksınız.

Sıra geldi bir diğer hareketimize. Bu hareket küçüklüğümüzden beri aslında hayatımızda olan bir hareket.

Yüz yogası balık yüz hareketi
Yüz yogası balık yüz hareketi

Hareketin ismi gülen balız yüzü olarak geçiyor. Yüzünüzü balık şeklinde yaptıktan sonra gülümsemeye çalışın. Bu hareketi yapmanız aslında yüzünüzdeki tüm kasları çalıştırmanızı sağlayacaktır. 10 ile 15 saniye arasında yapın. Sonrasında dinlenin ve tekrar yapın. Pratiğini günde 2 kere yapmanız yeterli olacaktır. Haftada 7 ile 10 tane yapmaya çalışın. Faydasını kısa sürede göreceksiniz.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *