Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?
15 Tem, 2019 10:19 tarihinde eklendi

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?
Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ?

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ? Yabancı ülkelerden telefon alıp bunu ülkemizde kullanmak sağladığı avantajlar nedeniyle bir çok insanın yaptığı bir şeydir. Özellikle Samsung, Iphone gibi pahalı markalar yurt dışında daha ucuz olduğu için vatandaşlar yurt dışından alıp kendi ülkelerinde kullanmaya başlıyor. Türkiye fiyatlarına göre oldukça uygun olan telefon fiyatları bütün herkesi cezbeden türdendir.

Yurt dışına giden kişi gelirken telefon getirip Türkiye de kaydını yaptırarak kullanmaya başlayabiliyor. Ancak ülkemizde internet üzerinden yurt dışından telefon getirimi yasak. Böyle durumlar da telefona el konabilir ve gümrükte el konan telefon için iki kati ceza uygulayabilirsiniz. Ülkemizde artan zamlardan sonra telefon ücretleri de aşırı derece de pahalanmış durumdadır.

İnsanlar taksitle telefon almak istese de taksit vadeye bölündüğü zaman üzerine faiz işlendiği için oldukça fazla bir tutara denk gelmektedir. Faizi hesaplayınca telefon almaktan vazgeçen vatandaşlar, yurt dışından telefon getirmenin daha mantıklı olduğunu düşünürler. Hesaplayın gayet makul fiyatlar ortaya çıkınca belli ülkelerden son yıllarda oldukça fazla telefon getirilmeye başlandı.

Sadece açılma ücreti verdiğiniz için gayet ucuza denk geliyor. Ancak devlet bu durumun son zamanlarda artmasından dolayı telefon açılma ücretine de zam yaptı. Telefon yurt dışından geldikten sonra götürüp açtırdıktan sonra kullanmaya da başlayabilirsiniz. Güvenilir açıda sorgulamak gerekirse tabi ki yurt dışında bilinen büyük firmalardan telefon almak daha mantıklı olacaktır. Ancak getirilen telefonların garantisi bulunmaz. Telefon bozulduğu zaman ülkemizde bulunan telefonculardan bu konuda destek alabilirsiniz. Bu nedenle yurt dışından telefon getirmek bu konuda ciddi güven isteyen bir durumdur. Sürekli olarak telefon getiren kişilerden bu konuda bilgi alarak telefon getirmeniz mümkün. En azından bilgi sahibi olan kişiler sizlere bu konuda daha kapsamlı fikir verebilirler.

Yurt Dışından Telefon Getirmek

Yurt dışından alınan telefonları kendiniz adına veya başkasının adına getirmek mümkün. Bir başkasının size getirdiği telefonu onun üzerine de kayıt ettirebiliyorsunuz. Bu durumda hangi telefonun geldiği ve kimin getirdiğinin bir önemide yok. Ancak alırken dikkat etmeniz gereken bir durum var. Telefonu yurt dışından getirirken 120 günü geçmemiş olan birisi üzerine kayıt yaptırabilirsiniz. Bir pasaport için 2 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılır. Eğer üzerine telefon kaydı yaptıracağınız kişinin pasaport süresi 120 günü geçtiyse yeniden yurt dışına giriş çıkış yapması gerekir. En son çare de ilk defa yurt dışına çıkan birisi üzerinden telefon alabilirsiniz. Bu durum sizin için daha kolay olacaktır. E devlet üzerinden yapılması gereken kayıtlar da pasaport ile ilgili herhangi bir evrak istenmez. Merkezlerden kayıt yaptırdığınız zaman pasaport sahibinin kendi pasaportuyla veya yurt dışına çıkış makbuzu ile başvuru da bulunması gerekir. Gerekli şartları okuyarak ve değerlendirme yaparak telefon getirme işlemi yapmak daha önemlidir.

Yurt Dışından Gelen Telefonu Açtırmak

Yurt dışından gelen telefonun açılması için verginin ödenmesi gerekir. Telefon açılma vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit ödemeniz gerekiyor. Vergi dairesinden kredi kartıyla da ödeme yapmanız mümkün. Telefon harcı yatırırken cep telefonunda bulunan 15 rakamlı IMEI numarası ve pasaport sahibinin adı soyadı ve T.C numarası gerekir. Kayıt edilmeyen telefonlar 120 gün sonra kullanıma kapatılır. Ancak vergisi ödendikten sonra telefon tekrar kullanıma açılır ve kullanmaya başlarsınız.

Yurt dışından telefon getirmek isteyen vatandaşlar bu durumu ciddi anlamda araştırmaları gerekir. İstenilen evraklar ve koşullar bu konuda çok serttir. Eğer bir kez ceza yerseniz bu durum pasaportunuza da işeyeceği için sizin için ciddi anlamda sorun oluşturur. Sıradan bir telefoncudan telefon almak yerine büyük telefon firmalarından almak sizin için daha güvenilir olacaktır. Telefon alıp ülkeye geldikten sonra telefon açılmazsa ne yazık ki bu durumda yapacağınız bir şey olmaz. Telefoncuya götürseniz dahi onu yasal yollarla açamaz. Bu durumda siz de telefonu kullanamaz duruma gelirsiniz. Bu nedenle güvenilir bilindik bir firma size bu konusa güven vereceği için paranız da boşuna gitmeyecektir.

En Ucuz Telefonlar Hangi Ülkede Bulunur ?

Her ülkenin kendisine özel vergi sistemi bulunur. KDV oranları hepsinde farklıdır. Ancak turist vizesi ile yurt dışında bulunduğunuz zaman vergilerin hepsini ödemek zorunda da değilsiniz. Yurt dışında telefonu aldığınız kurumsan bir form verilir. Bu formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldurduktan sonra havaalanında bulunan tax ofisine giderek telefonu alırken ödediğiniz verginin ücretini almış olursunuz. Ancak bu durum ABD ülkeleri için geçerli değildir. Sadece belli ülkelerde geçerli olan vergi ücretini alma durumu ABD katı kurallar uyguladığı için orada geçerli olmaz. Bu ülkeleri araştırarak telefonu getirtmeniz daha mantıklı olacaktır. Vergi sistemini de mutlaka öğrenin.

Japonya, Amerika, Hong Kong, Şili, Malezya, İsviçre, İngiltere, Kanada gibi ülkeler geçerli olan ülkelerdir. Ancak telefon getirme olayı hemen hemen birçok ülkede geçerlidir. Sadece  vergi farkı vardır. Tabi ki bu durumda vergisi az olan bir ülkeden yaratlanmak daha iyi olacaktır. Ülkelerdeki vergileri araştırıp telefon alımını bu şekilde yapabilirsiniz.

Kaç Adet Telefon Getirilir ?

2017 tarihinde yürürlüğü giren Gümrük kanunundan sonra artık kişi ülkesine 2 adet telefonu yasal olarak getiremez. Birden fazla getirilen telefonlar gümrük memurları tarafından belirlendiği zaman vergi cezası çıkar. Eğer bu durum fark edilirse normal verginin üzerine iki katı fazla ödemek zorunda kalırsınız. Gümrük memurları bu telefonları yakaladığı zaman telefonların IMEI numaralarını alarak sisteme kaydeder. Bu kişilere vergi cezası keserek durumu bildirir. Bu nedenle telefon getirmek istediğiniz zaman mutlaka bir pasaporta bir adet telefon ekleyin. İkinci bir telefon için başkasından destek almanız da fayda var. Hem vergi cezası ödememiş olursunuz hem de bu durum pasaportunuza işlemez. Telefon getirmek için ilk olarak modeli belirlemeniz gerekiyor. Alacağınız telefonun ücreti çok önemli değildir. Tek dikkat etmeniz gereken oradan telefonu getirecek kişinin 120 günü aşmamış olması gerekir. Bu durumda birçok insan rahatlıkla telefon getirme işlemi yapar.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *