Yoğurt Maskesi Tarifi (Yoğun Cilt Bakımı ve Parıltı için)
2 Haz, 2020 15:44 tarihinde eklendi

Yoğurt Maskesi Tarifi (Yoğun Cilt Bakımı ve Parıltı için)

Yoğurt Maskesi Tarifi (Yoğun Cilt Bakımı ve Parıltı için)
Yoğurt Maskesi Tarifi (Yoğun Cilt Bakımı ve Parıltı için)
Yoğurt Maskesi Tarifi (Yoğun Cilt Bakımı ve Parıltı için)

Yoğurt Maskesi Tarifi (Yoğun Cilt Bakımı ve Parıltı için)

Yoğurt hepimizin de bildiği üzere süper faydalı bir besin. Çok eski zamanlardan beri de güzellik ve tedavi için kullanılagelmiş eşsiz nimetlerden bir tanesi. İş yoğurdu cildimizde kullanmaya geldiğinde ise, özel bir yoğurt maskesi tarifi cildinizde çok beğeneceğiniz değişimler meydana getirebilecek güçte! Hazırladığımız yoğurt maskesinin cilde faydalarını detaylı bir şekilde anlattık ve ardından maske tarifini paylaştık. Keyifli okumalar!

Yoğurdun Cilde Faydaları

Yoğurt multivitamin deposu süper yiyecek olarak bir çok ev yapımı güzellik maskeleri yapımında kullanılır.  Yoğurdu bu kadar özel yapan şey ne? Yoğurt, içerisinde cildinizi besleyen vitamin ve mineraller bulundurur. Eğer akne eğilimli bir cilt yapınız varsa yoğurt maskesi kullanarak bu rahatsız edici kabarcıklardan kurtulabilirsiniz.  Yoğurt antibakteriyel ve antimikrobiyal yapısı sayesinde akne oluşumuna karşı çok etkilidir. Ayrıca içerdiği alfahidroksikasit sayesinde ince çizgilerin, kırışıkların ve yaşlılık lekelerinin oluşmasını büyük ölçüde engeller.

Yoğurdun içeriği ve cilde olan faydaları aşağıda basit şekilde listelenmiştir. B2 Vitamini: Hücrelerin gelişmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Cildinizi nemlendirerek cildinizin korunmasına yardımcı olur. B12 Vitamini: Pürüzlü cildinizi iyileştirir. Cilt lekelerini ve akne izlerini gizler. B5 Vitamini: Donuk cildin daha canlı görünmesini sağlarken siyah nokta ve akne izlerinin gizler. Kalsiyum: Üst derinin oluşumunda etkilidir. Bu sayede kuru ciltlerin iyileşmesinde katkıda bulunur. Laktik asit: Cildi nemlendirerek kuru ciltlerin beslenmesini sağlar. Yaşlandırcı serbest radikallarin yapısını bozarak cildinizin genç görünmesini sağlar. Çinko: Sağlıklı cilt hücrelerinin oksijen miktarını azaltır. Böylelikle serbest radikallerin yapısını bozar ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Cilde Parıltı ve Güzellik Katan, Sivilceyi Önleyen Yoğurt Maskesi Tarifi

Cildinizi besleyerek genç bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yoğurt, bal, ve yulafla cildinize peeling yaparak daha genç ve gergin bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Bal, nemlendirici ve besleyici özelliği sayesinde daha pürüzsüz ve esnek bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yulaf, gözenekleri tıkayan yağı dışarı atarak siyah nokta ve akne oluşumunun önüne geçer. Aşağıda maskede kullanılacak olan içerikler ve faydaları listelenmiştir.

Bal: Cildi yumuşatır ve nemlendirir. Antioxidan bakımından zengin yapısı yaşlandırıcı serbest radikallere karşı etkilidir. Böylelikle ince çizgileri ve kırışıkları azaltır.

Yulaf: Cildi besleyerek gözeneklerinde oluşan yağı ve kiri temizler. Çok etkili bir peeling aracıdır.  

Malzemeler

1 çay kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı yulaf

Talimatlar: Tüm malzemeleri küçük bir kapta birleştirerek iyice karıştırın. Parmak uçlarıyla tüm yüze kalın bir tabaka olacak şekilde uygulayın. 10-15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Sonrasında ılık suyla yüzünüzü  temizleyin. Tüm maskenin çıktığından emin olun. Hemen peşinden yüzünüze soğuk su çarpın. Böylelikle gözeneklerin kapanmasını sağlamış olursunuz. Yumuşak, temiz bir havluyla yüzünüzü kurulayın.

Öneriler

  1. Sade, tatlandırıcı kullanılmamış probiotik yoğurt kullanın. Tatlandırıcı kullanılmış ya da aromalı yoğurtlar yüzünüzü tahriş edebilir.
  2. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Böyelikle gözeneklerinizi açmış ve maskenin besleyici özelliklerini cildinizin derinlerine kadar sağlamış olursunuz.
  3. Saçınızı yüzünüzden uzaklaştırmakta fayda var. Bunu saçlarınızı toplayarak ya da kafa bandı takarak yapabilirsiniz.
  4. Eğer maskeyi, uyguladıktan sonra yüzünüzde fazla bir gerilme hissederseniz bir ya da iki damla zeytinyağını nemlendirici olarak yüzünüze yedirebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *