Vajina Daraltmanın Doğal Yolları
14 Eyl, 2019 9:11 tarihinde eklendi

Vajina Daraltmanın Doğal Yolları

Vajina Daraltmanın Doğal Yolları

Vajina Daraltmanın Doğal Yolları

Vajina Daraltmanın Doğal Yolları
Vajina Daraltmanın Doğal Yolları

Vajina daraltmanın doğal yolları nelerdir ? Zaman içerisinde çeşitli faktörlerin de etkisiyle vajinada gevşeme meydana gelir. Bu durum çoğu kişide pek rahatsızlık vermiyor gibi görünse de cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte vajina sarkması bazı sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Bu yüzden vajina daraltıcı doğal yollar birçok kadın için merak konusudur. Aynı zamanda tıbbi müdahaleler ve estetik operasyonlarla da vajina daraltma işlemi yapılmaktadır.

Vajinada Sarkmaya Neden Olan Faktörler

Vajinada meydana gelen sarkmanın genetik ve çevresel birçok nedeni vardır. Kadınlarda dış genital organ olarak bilinen vajina, bağ dokusu ve kaslar açısından zengin bir bölgedir. Kasılıp gevşeme özelliği bulunan bu alanda başta genetik faktörler olmak üzere birçok nedenden dolayı sarkma meydana gelebiliyor. Özellikle sık doğum yapan kadınlarda en sık karşılaşılan durumlardan biri vajina sarkmasıdır. Bunla birlikte kabızlık yaşayan kadınların sık sık ıkınmak zorunda kalması da bir diğer faktördür. Vajina sarkması görülen bir grup da halter gibi ağır sporlar yapan kadınlardan oluşuyor. Aşırı kilolu ve düzensiz cinsel yaşamı olan kadınlarda da vajina sarkması görülmektedir.

Vajina Sarkma Belirtileri

Vajinada sarkma olup olmadığını bir takım belirtilerin varlığına bakarak anlamak mümkündür. Genel olarak cinsel yaşamda fark edilen vajina sarkmasının sağlık sorunlarına da neden olan belirtileri vardır. Vajina sarkma belirtileri şu şekildedir;

  1. Pelvik alanda ağırlık hissi
  2. Pelvikte basınç oluşması
  3. Vajinadan dışarı doğru doku sarkması
  4. İdrar kaçırma
  5. Dışkılama problemi
  6. Bel ve kasık ağrısı
  7. Ağrılı cinsel ilişki.
Nane Yaprağı İle Vajina Daraltma
Nane Yaprağı İle Vajina Daraltma

Nane Yaprağı İle Vajina Daraltma

Zaman içerisinde deforme olup sarkmaya başlayan vajina için nane yaprağı kürü, doğal daraltma yöntemlerinden biridir. Nane içeriğindeki etkenler sayesinde vajina dokusunun toparlanmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak uygulanan yöntem sayesinde başlangıç aşamasında olan vajina sarkmasını onarmak mümkündür. Bununla birlikte nane kürü sayesinde vajina sarkması da önlenmiş olur.

Nane ile vajina daraltma için doğal ve organik nane yaprakları ve suya ihtiyaç vardır. Kür için tercihen kuru ya ta taze nane kullanılabilir. 1 çorba kaşığı kuru nane ya da yarım demet taze nane bir litre kaynamış suya eklenir. 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılan kür geniş bir leğene aktarılır. Ilındıktan sonra da bu suya çömelerek oturulur. Uygulama süresi 15 dakika olmalıdır. Nane yaprağı ile vajina daraltmak için uygulamayı sarkmanın durumuna göre haftada 3-4 kere yapmak gerekiyor. Her seferinde suyu taze olarak hazırlamaya özen gösterilmelidir.

Güvercin Ağacı Bitkisi İle Vajina Daraltma

Güvercin ağacı bitkisi de vajina daraltan doğal yöntemlerden biridir. Güvercin ağacından elde edilen bitki toz haline getirilir ve bir miktar su ile karıştırılır. Su miktarı tozu macun kıvamına getirecek şekilde ayarlanmalıdır. Elde edilen kür sürülebilir bir kıvama sahip olmalıdır. Böylece vajina bölgesine rahatlıkla sürülebilmelidir. Temiz ve kuru vajinaya haftada bir kere bu macun sürülmelidir. 15-20 dakika bekletildikten sonra bölge bol su ile yıkanmalıdır.

Bektaşi Üzümü İle Vajina Daraltma

Bektaşi üzümü meyvesi, vajina bölgesini eski elastik yapısında dönüştüren bir diğer doğal bitkidir. Vajinadaki bağ dokunun duyarlılığını artıran bu yöntem sayesinde kasların sıkılaşması sağlanmaktadır. Uygulama için bir avuç bektaşi üzümü 1 litre suda 10 dakika kaynatılır. İyice eriyene kadar kaynatılır. Tüm özünü suya veren bektaşi üzümleri süzülerek sudan ayrılır. Elde edilen su vajina bölgesine yedirilerek sürülür. Her gün banyodan önce yapılan uygulamaya 15 gün boyunca devam edilir.

Kegel Egzersizleri İle Vajina Daraltma
Kegel Egzersizleri İle Vajina Daraltma

Kegel Egzersizleri İle Vajina Daraltma

Kegel egzersizleri vajina daraltmak için kullanılan doğal yöntemler arasında en çok tercih edilen uygulamadır. Özellikle her zaman ve her yerde kolayca yapılabilen bu egzersizler sarkmayı toparladığı gibi vajina kaslarını da son derece güçlendiriyor. Oturarak, yatarak, ayakta durarak hatta dışarda dahi kegel egzersizi yapmak mümkündür. Sadece bir iki dakika gibi kısa bir sürede yapılabilen kegel egzersizini gün içerisinde sık sık tekrarlamakta yarar vardır. Kegel egzersizi için vajinayı sıkıp bırakmak gerekiyor. Diğer bir deyişle idrar yaparken tutmaya çalışmak gibidir. Kası tutup bırakmak güçlenmesini ve sıkılaşmasını sağlamaktadır.

Vajina Daraltıcı Doğal Yağlar

Vajina bölgesindeki sarkmayı önleyecek ve deformasyonu giderecek bazı yağlar da doğal yöntem arayanların imdadına yetişiyor. Özellikle kullanım kolaylığı açısından her an el altında olabilen bu yağlar özel aromaları sayesinde kötü kokuların giderilmesine de neden oluyor. Vajina daraltan doğal yağlardan biri hibiscus tohumu yağıdır. C vitamini açısından zengin olan hibiscus yağı vajina dokusunun toparlanmasını sağlamaktadır. Hücre yenilenmesine büyük katkı sağlayan çemen yağı da yine vajina sarkmasını tedavi edici özelliğe sahiptir. Dokuyu nemlendiren ve güçlendiren jojoba yağı da vajina dartan yağlar arasındadır. Kayısı çekirdeği yağı özellikle deriye hızla nüfuz edebilme özelliği sayesinde kısa sürede etki gösteren bir diğer doğal yağ çeşididir. Dokunun nem dengesini korurken kasların da sıkılaşmasını sağlar.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *