Türksat Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır ?
15 Haz, 2020 5:54 tarihinde eklendi

Türksat Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Türksat Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Türksat Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Türksat uydu alıcı kurulumu nasıl yapılır ? Ülkemizde bulunan televizyon uydularının tamamı Türksat üzerinde yapılandırılır. Bu ayarlamalar özel şekilde yapılarak televizyon kanal frekansları girilir ve televizyon içine kanalların tek tek gelmesi sağlanır.

Türksat Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır ?
Türksat Uydu Alıcı Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Türksat Uydu Alıcı Kurulumu

Kanal ayarlamaları için uydu alıcısında yer alan kurulum menüsünü kullanabilir ve hem otomatik hem de manuel seçenekler ile kurulum sağlayabilirsiniz Uydu anteni kablosu, uydu alıcısının LNB girişine ve uydu alıcısı televizyona LNB girişine takılmalıdır. Uydu alıcısı scart, HDMI, componenet kablolarından istediğinizi seçerek uydu alıcısını televizyona bağlamanız gerekmektedir.

Türksat Uydu Alıcısı Otomatik Kanal Tarama

Uydu alıcısı markası ve modeline göre kanal arama işlemleri veya kanal tarama menüsüne girilir. Kanal tarama menüsü üzerinde iken, uydu tarama seçeneğine girilir. Buradan Türksat 42 numaralı tarama seçilir Tarama modu olarak tüm kanallar seçimini belirttikten sonra tarama işlemi başlatılır. Taramanın gerçekleştirilmesi ile birlikte kanal listesi otomatik bir şekilde güncellemesi gerçekleşir. Onay ile birlikte uydu alıcısına kanalların eklenmesi işlemi tamamlanır. Daha sonra kanal listesi reyting sıralamasına göre tek tek ekranda gözükecektir. Yeni uydu alıcısı sahip iseniz frekans listeniz güncel şekilde olur. Fakat eski bir udu alıcısına sahipseniz bu durumda frekans listeniz güncel olmayabilir.

Türksat Uydu Alıcısı Manuel Kanal Tarama

Türksat manuel şekilde kanal tarama işlemi yapmak oldukça kolaydır. Bunun için uydu alıcınızın markasının ve modelinin büyük bir önemi vardır. Bunun nedeni ise uydu alıcısı marka ve modeline kanal tarama menüsü değişiklik göstermektedir.

Burada yapmanız gereken adımlar şu şekildedir:

  • Uydu alıcısı kumanda yardımı ile ayarlar menüsüne gidin.
  • Ardından karşınıza gelen ekranda kanal ekle seçeneğine basın.
  • Burada kanal tarama seçeneğini göreceksiniz.
  • Uydu alıcısının içinde yer almasını istediğiniz kanalın frekans ayarlarını düzgün bir biçimde yaparak kanalın uydu alıcısına gelmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer eklemek istediğiniz kanalı uydu alıcınız da görmek istiyorsanız frekans ayarlarını tam ve eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bunun en önemli nedeni ise bir rakam veya bir bilgiyi eksik girmeniz halinde uydu alıcısı kanalı bulamayabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde elinizde bulundurduğunuz kanala ait bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Türksat Uydu Anten Kurulumu

Uydu yayınlarının izlenebilmesi için alış antenleri LNB ve uydu alıcı cihazlar kullanılır. Uydudan gelen sinyaller, uydu anteni sistemi ile toplanarak LNB üzerine yansıtılır. LNB ile algılanan sinyaller, uydu alıcısına eklenir. Böylelikle uydu yayını televizyonda izlenir. Yayının sorunsuz izlenebilme için yalnızca alış antenin uyduya tam olarak odaklanması ile mümkün olmaktadır. Bundan dolayı anten kurulumu mutlaka yeterli bilgiye ve donanıma sahip, profesyonel servis aracılığı ile yapılmalıdır.

Uydu sinyallerinin sağlıklı bir biçimde alabilmek için önünde engel bulunmaması gerekir. Ayrıca sert ve sağlam bir zemin tercih edilmelidir. Anten çapının da doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Anten yüzeyinin paslanmamış, pürüzsüz olmaması gerekir. Anten ve alıcı arasındaki kablolamanın 20 -30 metreden uzun olmaması gerekir.

Bulunduğunuz bölgenin aşırı yağış alması durumunda bölgenizde kullanılan anten çapından daha büyük bir anten çapı tercih edilmesi gerekir. Ayrıca anten düzeni ile uydu alıcı arasındaki bağlantıyı sağlayan kablonun mümkün olduğu kadar kısa ve kaliteli olması gerekir. Kablo uzunluğunun artması, uydu alıcısına uzanan sinyal gücünün zayıflamasına neden olur.

Çok uzun kablo kullanılacak ise kablo güçlendirici yardımı ile sinyal seviyesinin yükseltilmesi sağlanabilir. Kalitesiz veya deforme olmuş kablolarda sinyal zayıflar. Uydu alıcının güzel ve düzgün çalışabilmesi için antenin yönünün sinyali en yüksek seviyede iken ayarlanması gerekir.

Türksat Güncel Kanal Sistemi

Türksat güncel kanal listesine Türksat internet sitesi üzerinden veya mobil uygulamalar yardımı ile ulaşabilirsiniz. Burada istediğiniz kanal tarama işlemlerini en güncel şekilde bulabilir ve televizyonunuza ait uydu alıcısına bu kanalların eklenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca tek kanal arama özelliği ile de dilediğiniz kanalları tek şekilde aratabilir ve uydu alıcısına ekleyebilirsiniz.

Türksat’ın yeni geliştirmiş olduğu TKGS yani Türksat kanal güncelleme sistemi sayesinde uydu yayınlarını otomatik şekilde günceller ve neredeyse saniyeler içinde yeni bir kanal listesi oluşturur. Böylelikle yeni yayınlar anında uydu alıcılarına eklenir. Yayınlar ise herhangi bir şekilde etkilenmiyor. Yani siz televizyonunuzu izlerken uydu alıcısı arka sistemde kanalları günceller.

Konuyla ilgili olarak TEKNOLOJİ kategorimiz ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *