Tüp Bebek işlemlerinde SGK Devlet Katkısı Ne Kadardır ?
2 Eyl, 2019 7:40 tarihinde eklendi

Tüp Bebek işlemlerinde SGK Devlet Katkısı Ne Kadardır ?

Tüp Bebek işlemlerinde SGK Devlet Katkısı Ne Kadardır ?

Tüp Bebek işlemlerinde SGK Devlet Katkısı Ne Kadardır ?

Tüp Bebek işlemlerinde SGK Devlet Katkısı Ne Kadardır ?
Tüp Bebek işlemlerinde SGK Devlet Katkısı Ne Kadardır ?

Tüp bebek işlemlerinde SGK devlet katkısı ne kadardır ? SGK tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılar ? Hemen sizleri sevindirelim o halde. Tüp bebek tedavileri için kullanılan ilaçların hiçbiri devlet katılım payından muaf değildir. Peki burada sorulması gereken soru ne ?

SGK Tüp Bebek Desteği Şartları 2019

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2019 yılı için geçerli olan şartlarda üç deneme ile sınırlı olan tüp bebek tedavi giderleri (IVF) devlet desteği ile karşılanması için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz :

 • Hamile kalacak kadının Sağlık Kurulu Raporu olması şarttır.
 • Hamile kalacak kadının adına düzenlenen bu sağlık raporunda, kadının normal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağının belirtilmesi şarttır.
 • İlgili sağlık kurulu raporunda yardımcı üreme yöntemlerinin bulunması da gerekmektedir.
 • Tüp bebek tedavisinde en önemli noktalardan bir diğeri de, tüp bebek tedavisi yapılacak merkezin SGK ile sözleşmesinin bulunma zorunluluğudur.
 • Son 3 yıl içerisinde tedavi yöntemlerini deneyerek bir sonuca ulaşılamaması da gerekmektedir. Bu hususun tüp bebek tedavisini gerçekleştiricek olan kurum tarafından belgenebilir olma zorunluluğu da mevcuttur.
 • Tüp bebek sürecinde en az 5 yıl sağlık sigortası prim sayısının tamamlanmış olması ya da eşlerden birinin bu koşulu yerine getirebiliyor olması gerekmektedir.
 • Tüp bebek tedavisinden faydalanabilmenin bir diğer önemli noktası ise yaş kriteridir. Tüp bebek tedavisinden faydalanmak isteyen kadının 23 yaşını doldurmuş olması ve 43 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi için yine aynı şekilde en az süre ile 3 yıldır evli olma zorunluluğu vardır ve bu süre içerisinde kadının en az 2 kez aşılama yapmaları zorunluluğu vardır.
 • Bazı istisnai durumlarda yukarıdaki maddeler değişiklik gösterebiliyor. Şöyle ki; 3 yıl evli olma şartı aranmıyor ya da işte sperm miktarı 5 milyonun altında olanlar, tüpleri kapalı olanlar ve yumurta rezervleri düşük olanlar vs. vs.

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda ilgili sağlık kurumlarından alınabilecek rapor doğrultusunda ilaç desteği de yine SGK tarafından karşılanmaktadır. SGK bu desteği 3 denemeye kadar desteklemektedir. İlgili kişinin bir önceki evliliğinden çocuğunun olması, kurumun desteğini geri çekmeyecektir. 3 denemeye kadar devlet tarafından verilen bu destek ücretsizdir. Bu destekten yararlanmak isteyen çiftler sadece katkı payı ödemesi yaparak ve yukarıdaki şartları da sağlayarak tüp bebek tedavisine başlayabilirler.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı
Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı

Tüp bebek tedavisinde üst yaş sınırı 40 olarak belirlenmiştir. Tedavi talebinde bulunan kadının yaşı 40’ın üzerinde ise tedavi bedeli SGK tarafından karşılanmamaktadır. Şayet tedavi süreci başladıktan sonra kadın 40 yaşına basarsa, bu sefer de kadının 40 yaşından önce düzenlenmiş olan sağlık raporuna göre işlem yapılır. Rapor tarihinden itibaren 30 gün süre ile embriyonun transfer işlemi gerçekleşmiş olursa tedavi masraflar SGK tarafından karşılanacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde SGK Raporu Nedir ? Nasıl Alınır ?

Tüp bebek tedavisinden yararlanmak için kadının SGK’ya bağlı sağlık kuruluşlarından sağlık raporu alması gerekmektedir. Halk arasında tüp bebek raporu olarak da bilinen bu raporu alabilmenin belirli şartları şunlardır :

 • Bu rapor yalnızca üniversitelere bağlı hastanelerden ya da devlet hastanelerinden verilmektedir.
 • Bu raporda sizden FSH, AMH değerleri, rahim filmi ve en az üç farklı zamanda verilmesi gereken sperm tahlilleri istenecektir.
 • İşlem sonunda size ilaç raporu ve tedavi raporu adı altında 2 farklı rapor verilecektir. Tedavi rapor süresi 6 aydır.
 • Başlanacak her tedavi sürecinde yeni rapor düzenlenecektir.
 • Düzenlenecek raporların SGK Tüp Bebek Desteği Şartları’na uygun olması gerekmektedir.
 • Rapor çıkarma süreleri hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *