Telefondan Girilen Siteleri Silme, Geçmişi Sil
8 Ağu, 2019 9:54 tarihinde eklendi

Telefondan Girilen Siteleri Silme, Geçmişi Sil

Telefondan Girilen Siteleri Silme, Geçmişi Sil

Telefondan Girilen Siteleri Silme, Geçmişi Sil

Telefondan Girilen Siteleri Silme, Geçmişi Sil
Telefondan Girilen Siteleri Silme, Geçmişi Sil

Telefondan girilen siteleri silme başka bir deyişle geçmiş silme işlemi mobil cihazlarda nasıl yapılır ? Gün içinde onlarca siteye girip çıkılıyor. Bu girişler tarayıcılar tarafından kayıt altına alınıyor. Kişi tarayıcıya girip bir harf yazdığında tüm aramaları görünebilir. Bazı kişiler için bu durum hiçbir öneme sahip değildir. Birilerinin arama geçmişini görmesi kişiyi rahatsız etmez. Ancak; bazı insanlar için durum böyle değildir. Arama geçmişinde girdiği sitelerin herkes tarafından görülmesini istemez. Bazı insanlarsa arama yapmak istediklerinde her defasında arama geçmişinde girdikleri sitelerin adını görmekten rahatsız olurlar. İnsanların bu gibi durumları düşünülerek arama geçmişi silme işlemleri vardır. Gerekli adımlar takip edilerek işlemler yapıldığında arama geçmişi tamamen ortadan kalkar.

Bilgisayar üzerinden bu işlemi yapmayı bir çok kişi bilmektedir. Ancak; android yani akıllı telefonlar üzerinden arama geçmişi silme işlemi çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Özellikle android telefon kullanımında acemi olanlar için bilinmeyen özelliklerdedir. Oysa, bilgisayardan arama geçmişi silmek kadar akıllı telefonlardan da arama geçmişi silmek basit ve pratik birkaç işlemden ibarettir. Bunun yanı sıra; farklı özellikler kullanılarak arama geçmişi ile ilgili daha pek çok işlem yapılabilmektedir.

Arama Geçmişi Görülebilir

Android telefonlarda kişi, arama geçmişini görebilir. Bunun için Chrome uygulaması açılır. Sağ üst köşede diğer yazan kısımdan Geçmiş bölümüne dokunulur. Adres çubuğu yukarı doğru kaydırılır. Geçmiş bölümünden açılmak istenen girişe dokunulur. Yeni Sekmede Aç kısmına dokunulduktan sonra işlem sona erer.

Akıllı Telefon Üzerinden İnternet Arama Geçmişini Kimler Görebilir ?

Akıllı telefonlarla her yerde ve herkesin yanında internete giriliyor. Özellikle aile, yakın çevre ve sosyal ortamlarda arama bölümüne gelindiğinde sadece bir harf yazmak arama geçmişinin görünmesi için yeterli. Bu durum çoğu insan için son derece rahatsız edici. Kimsenin görmesini istemediği özel sitelere girilmiş olabilir. O harfle başlayan ve geçmişte girilen tüm aramalar listeleniyor. Dolayısıyla kişinin yanında bulunan herkes bu listeyi rahatlıklar görebilir. Aynı zamanda akıllı telefonun tanıdık birinin elinde olması da arama geçmişinin görülmesi anlamına geliyor. Bir anlamda kişinin özel alanı gözler önüne seriliyor.

Geçmiş Sayfasında Neler Var ?
Geçmiş Sayfasında Neler Var ?

Geçmiş Sayfasında Neler Var ?

Geçmiş sayfasında kişinin son 90 gün içinde Chrome uygulamasında ziyaret ettiği web sayfaları bulunur. Ancak; Gizli Mod kullanılarak ziyaret edilen ya da arama geçmişi kullanılarak silinen web siteleri Geçmiş Sayfada depolanmaz. Bunların dışında kalan ziyaret edilmiş sayfalar görülebilir.

Akıllı Telefondan İnternet Geçmişi Silinebilir Mi ?

Bilgisayar yardımıyla internet geçmişini silmek mümkündür. Ancak; akıllı telefon üzerinden de arama geçmişinin nasıl silindiği merak ediliyor. İşlemler sanıldığı kadar zor değil. Basit birkaç işlem yardımıyla akıllı telefon üzerinde arama geçmişini tamamıyla silmek mümkün.

Akıllı Telefondan İnternet Arama Geçmişi Silmek

Mozilla, Opera ve Chrome gibi tarayıcıların yanı sıra pek çok tarayıcı için benzer adımlarla arama geçmişi silinebilir. Öncelikle tarayıcı sayfası açılır. Bu sayfada sağ üst köşede Dikey üç nokta yer alır. Bu üç nokta sembolüne tıklandıktan sonra kalabalık bir pencere açılır. Bu pencerede birçok buton vardır. Bu butonlardan ”geçmiş” yazan buton tıklanır.

Bu işlemle birlikte ” Tarama Verilerini Temizle ” yazan bir buton görülür. Bu butonun altında kişinin ziyaret ettiği web siteleri görüntülenir.

Tarama verilerini temizle butonuna tıklandığı anda ” zaman aralığı ” ve ” tüm zamanlar” şeklinde iki ibare görülür. Bu ibarelerin hangisine tıklanacağı kişinin isteğine bağlıdır. Söz gelimi; kişi, belli zaman aralığı içindeki arama geçmişini silmek istiyorsa arzu ettiği zaman dilimini seçer. Bu zaman dilimi belli saatleri, belli günleri ya da belli hafta aralıklarını bile kapsayabilir. Kişi, tüm zaman dilimini seçerse tüm arama geçmişini kapsar. Bu durumda tüm arama geçmişi silinir.

Zaman aralığı belirlendikten sonra sayfanın sağ alt bölümünde yer alan ”Verileri Temizle” butonu tıklanır. Bu işlemden sonra bir süre beklemek gerekir. Saniyeler gibi kısa bir süre sonra tarama geçmişi sorunsuz ve hızlı bir şekilde silinir. Kişi, temiz ve sıfır bir tarayıcı kullanabilir. Bu noktada önemle belirtilmesi gereken bir husus vardır. Arama geçmişini silme işlemi yapıldıktan sonra işlem geri alınamaz. Bir daha bu verilere ulaşılması mümkün değildir.

Chrome Gizli Sekme Özelliği

Google Chrome kullanan bir kişi akıllı telefonundan arama geçmişi silmek istiyorsa yapacağı işlem basittir ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Öncelikle tarayıcı açılır. Sağ üst köşede bulunan üç nokta tıklanır. Bu işlem sonrasında ekrana bir pencere açılır. Bu pencerede Yeni Gizli Sekme butonu yer alır. Bu butona tıklandığında bu pencere kişiyi koruma altına alır. Yapılan hiçbir eylem kayıt altına alınmaz.

Yeni gizli sekme açıldığı zaman sol üst köşede bunu belirten bir sembol yer alır. Dedektifi andıran bir semboldür. Bu sembol açık olduğu zaman internette rahat bir şekilde sörf yapılabilir. Bu sembol sayesinde internet arama geçmişi gibi bir işlem yapmaya gerek kalmaz. Zira hiçbir arama kaydedilmez. Dolayısıyla bir arama geçmişi de yoktur.

Mozilla Gizli Sekme Özelliği
Mozilla Gizli Sekme Özelliği

Mozilla Gizli Sekme Özelliği

Mozilla da diğer popüler tarayıcılar gibi sıklıkla tercih edilmektedir. Hızlı oluşu da çok tercih edilmesinde etkilidir. Mozilla Firefox kullanan kişiler, tarayıcıyı açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan üç çizgiyi tıklamalıdırlar. Daha sonra bir pencere açılır. Bu pencerede New Private Window ya da Yeni Gizli Pencere ibaresi yer alır. Bu butona tıklanır. Gizli bir pencere açılır ve böylece kişi, internette istediği gibi sitelere giriş yapabilir.

Silme İşleminden Sonra Arama Geçmişi Görülebilir Mi ?

Silme işlemi tamamlandıktan sonra tüm veriler silinir. Kişi dahil hiç kimse arama geçmişi verilerine ulaşamaz. Arama bölümüne istenildiği gibi giriş yapılır ve bu işlemle hiçbir liste ya da veri çıkmaz.

İnternetten Tek Arama Geçmişi Silinebilir Mi ?

Bazı kişiler tüm arama geçmişini silmek istemezler. Bunun yerine bir ya da birkaç kaydı silmek isteyebilirler. Bir ya da birkaç arama geçmişini yani verisini silmek mümkündür.

Bir ya da Birkaç Arama Geçmişi Verisi Silme İşlemi

Arama geçmişinin bir bölümünü silmek için sağ üst köşede bulunan ” Ara ” bölümüne girilir.

Android telefondan Chrome uygulaması açılır.

Sağ üst köşede yer alan Geçmiş ibaresine dokunulur. Eğer adres çubuğu ekranın alt tarafında bulunuyorsa adres çubuğunda ekran yukarı doğru kaydırılır ve Geçmiş ibaresine dokunulur. Silinmek istenen giriş bulunur. Daha sonra sağ üstte yer alan Kaldır ibaresine dokunulur. Böylece kaldırılmak istenen arama geçmişi verisi kaldırılmış olur.

Cep Telefonunda Gizli Olarak Gezmek

Çoğu kişi, girdiği sitelerin hiçbir şekilde görülmesini istemez. Dolayısıyla her gezinti sonrasında arama geçmişi silmek durumunda kalır. Arama geçmişi silme işlemi yapmak istemeyenler ise gizli olarak gezme özelliğinden faydalanabilirler. Bunun için Chrome’un tarama geçmişini kaydetmemesi gerekir. Eğer Chrome tarama geçmişini kaydediyorsa kişinin düzenli aralıklarla arama geçmişini silme işlemi yapması gerekir. Chrome’un verileri kaydetmemesi için Gizli Mod ile Gizli Göz Atma seçeneği kullanılmalıdır. Bu özellik ile girilen ve gezilen hiçbir site adı kayıt altına alınmaz ve bir arama geçmişi oluşmaz. Özellikle okullarda ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan özelliklerden biridir.

Eklemek istedikleriniz için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *