Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor – ÇÖZÜLDÜ
20 Ağu, 2019 7:07 tarihinde eklendi

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor – ÇÖZÜLDÜ

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor – ÇÖZÜLDÜ

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor
Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor

Günümüzde reklam gelirleri ile yayın hayatını sürdüren birçok internet sitesi geçimini bu şekilde sağlamaktadır. Telefonda sürekli reklam çıkıyor. Bu reklamları nasıl engelleyebilirim sorusunu cevabı ise Android ve iOS işletim sistemlerindeki yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Yeni nesil telefonlar, işletim sisteminin çekirdeğini hedef alan bootkit, malware ve old boot gibi zararlı olan yazılımların saldırılarına maruz kalmaktadır. Bu saldılar neticesinde çoğunda virüs olan ve telefonlara ciddi zararlar veren reklamlar görülür. Bu reklamlar rahatsız edici olmakla birlikte kişinin bilgilerini de kopyalayabilir. Dolayısıyla, tehlikelidir. Akıllı telefonlarda pek çok şahsi bilgiyi barındırmazlar. Bu bilgiler, sosyal medya hesapları ve videolar olabilir. Bunun yanı sıra; kişilere maddi kayıplarda yaşatabilecek banka ve hesap bilgileri de olabilir. Bu tür bilgiler kişinin başına çok büyük dertler açabilir. Banka bilgilerine ya da hesap bilgilerine ulaşılması durumunda bu bilgilere sahip olan kişi, bankayla ilgili her işlemi kolaylıkla yapabilir. Kişiye parasal anlamda büyük yaralar açılabilir. Elbette, virüsler bilgisayara yalnızca bilgi çalmak için bulaşmaz.

Bazı durumlarda ticari kazanç için reklam virüsleri buluşabilir. Bu reklamlar sürekli olarak görünürler. Kişinin görselleri izlemesine ve tıklamasına neden olurlar. Zararlı virüsün sahibi de bol miktarda reklam geliri elde eder. Reklam virüsleri ana sayfaya yerleşebilir. Bunun yanı sıra; arama sonuçlarını da değiştirebilir.

Cep Telefonlarında Reklam Sorunu

Akıllı cep telefonları 7’den 77’ye herkesin elinde. Akıllı telefonlar ile birbirinden farklı yüzlerce uygulama da kullanılmaktadır. Bu tür uygulamaların çoğu zararlıdır. Ancak; yine de hemen herkes bu uygulamaları indirmektedir. Akıllı telefon kullanıcıları birçok sorunla da karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de cep telefonlarına sürekli olarak gelen reklamlardır. Kullanıcı sürekli bir reklamla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum, cep telefonunun kullanımını yarı da kesmenin yanı sıra virüs gibi ciddi tehditlere de yol açmaktadır. Bu noktada; akıllı telefonlara gelen reklamları silmek önemli bir konudur.

Cep Telefonuna Neden Sürekli Reklam Gelir ?

Cep telefonlarına reklam gelmesinin nedeni telefonlardaki uygulamalardır. İndirilen yazılımlar ve uygulamalar cep telefonlarında sürekli reklam çıkmasına neden olur. Hiç uygulama indirilmemiş cep telefonlarında bu sorun pek yaşanmaz.

Telefonda Açılan Reklamların Silinmesi Mümkün Mü ?
Telefonda Açılan Reklamların Silinmesi Mümkün Mü ?

Telefonda Açılan Reklamların Silinmesi Mümkün Mü ?

Cep telefonlarına sürekli olarak gelen reklamların silinmesi mümkündür. Bazı cep telefonlarındaki farklı özelliklerle de bu reklamlardan kurtulmak mümkün.

Telefondan Açılan Reklamlar Nasıl Silinir ?

Telefonda sürekli olarak çıkan reklamları silmek için öncelikle cep telefonunda kullanılan uygulamaların tanınması gerekir. Telefonun kendisine ait sistemsel uygulamaların dışında, Google Play ve Apple Market üzerinden kurulmuş olan uygulamalardan bir tanesi bile bu reklamların çıkmasına sebep olabilir. Söz gelimi; telefonun flaşının ışık olarak kullanılmasını sağlayan bir uygulama cep telefonunda sürekli reklam çıkmasına sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda reklamların silinebilmesi için bu tip uygulamaların kaldırılması gerekir. Elbette, hangi uygulamanın reklama sebep olduğunun tespit edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle; bu uygulamaların tek tek kaldırılıp denenmesi gereklidir. Android cihazlarda sürekli çıkan reklamların silinmesi için öncelikle Ayarlar kısmına giriş yapılır.

Ayarlar kısmında Uygulamalar bölümü yer alır. Uygulamalar bölümünde Uygulamaları Yönet kısmına giriş yapılır. Bu kısımda bilinmeyen ya da şüphe uyandıran uygulamaların kaldırılması mümkündür. Bu uygulamalar kaldırıldıktan sonra cep telefonuna her hangi bir reklam gelmez. LG, Samsung, Huawei, Xioami gibi pek çok cep telefonunda önbellekteki bütün dosyaların silinme özelliği bulunmaktadır. Bu uygulama kullanılarak bütün önbellek dosyaları da silinmelidir. Böylece reklam silme işlemi tamamlanmış olur.

Telefondan Reklam Silmenin Diğer Bir Yöntemi

Bazı yöntemler denenmesine rağmen telefonda reklam çıkmaya devam ediyorsa o halde başka bir yöntem denenebilir. Bu yöntemi kullanmak için anti-malware uygulamasının indirilmesi gerekir. Öncelikle anti-malware uygulaması indirilir. Daha sonra İngilizce olarak scanner yani; tarama menüsüne giriş yapılır. Böylece otomatik olarak tarama başlar. Bu tarama ile birlikte uygulama bulduğu tüm virüsleri siler. Silme işlemini tamamladıktan sonra bununla ilgili olarak bir rapor kişiye gönderilir. Bu işlemler bittikten sonra telefon yeniden başlatılır. Kişi, telefonun yeniden başlatılmasıyla telefona sürekli olarak reklam gelip gelmediğini kontrol eder. Bu yöntemle reklam sorunu çözülebilir. Ancak; bu deneme sonucunda reklam gelmeye devam ediyorsa o halde telefonun fabrika ayarlarına döndürülmesi gerekmektedir.

Reklamlarla Telefona Virüs Bulaşır Mı ?

Reklamlar cep telefonuna virüs bulaştırabilir. Bu risk oldukça yüksektir. Bu nedenle; bu reklamlara neden olan uygulamaların cep telefonundan kaldırılması gerekmektedir.

Reklam Virüsleri Temizleme

Uygulama yardımı ile virüsler temizlenebilir. Öncelikle mobil uygulamayı indirmek için Google Play markete giriş yapılır. Arama bölümüne gelinerek MalwareBytes yazılır. Bu uygulama indirilir. Bu işlemle birlikte uygulama otomatik bir şekilde kurulur. Uygulama açıldıktan sonra Scanner seçeneği seçilir ve arama yapılır. Arama yapılırken virüs bulunursa uygulama bu virüsleri tamamen siler. Bu uygulamanın geçerli olması için telefonda zararlı yazılım yüklemesi olması gerekmektedir. Eğer telefonda her hangi bir zararlı yazılım yüklemesi yoksa bu uygulama geçerli olmaz.

Telefona Reklam Gelmesi Önlenebilir Mi ?

Reklamların silinme işlemi tamamlandıysa ve bir daha bu tür durumların yaşanması önlenebilir. Önerilen yollar tercih edilirse reklam sorunu tamamen ortadan kaldırılabilir.

Telefona Reklam Gelmemesi Alınacak Önlemler

Bir daha bu tür durumlarla karşılaşmamak için güvenli olmayan ve bilinmeyen mobil uygulamaları kurulmamalıdır. Bu uygulamalar, uygulama marketleri üzerinden indirilse ya da resmi uygulama marketinden indirilmiş olsa bile kurulmaması önerilmektedir. Sıklıkla tercih edilen uygulamaların kullanımı denenebilir.

Web siteleri de oldukça zararlı olabilir. Özellikle güvenilir olmayan web sitelerine çok dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra; uygulamalar ve oyunlardaki reklamlara tıklanması da son derece yanlıştır. Bu tıklamalarda aldatıcı butonlar ve zararlı yazılımlar söz konusu olabilir. Bu nedenle; kişilerin çok dikkatli olması gerekmektedir.

Cep Telefonlarında Fabrika Ayarlarına Dönmek

Bazı kişiler bu gibi olumsuzluklar yaşadıklarında başka bir çare olarak telefonlarını sıfırlamak isterler. Elbette, bu da yöntemlerden bir tanesidir. Fabrika Ayarlarına Dön işlemi yapılarak bu işlem gerçekleşir. Fabrika ayarlarına dönmek için ilk olarak Ayarlar menüsüne giriş yapılır. Ayarlar menüsünde Yedekle ve Sıfırla yazan bölüm görülür. Yedekle ve Sıfırla bölümü üzerinden Fabrika Ayarlarına Dön kısmına girilerek işlem yapılır. Bu işlem ile birlikte cep telefonu ilk alındığı günkü haline döner. Bir başka deyişle tüm zararlı yazılımlar dahil olmak üzere reklam yazılımları da ortadan kalkmış olur.

Kişinin telefonu aldığı günden itibaren yüklediği ve telefona indirdiği tüm uygulamalar silinir. İndirilmemiş gibi olur. Telefon tamamen temizlenir. İsteyen cep telefonu kullanıcıları cep telefonu reklamlarından bu yöntemle aracılığı ile de kurtulabilirler. Fabrika ayarlarına dönmek çeşitli yöntemler ile temizlenmeyen cep telefonlarını kurtarmak için en son çözümdür. Aynı zamanda en etkili olanıdır.

Reklam Engellemek için Bir Öneri

Android telefonlarda kullanmakta olunan tarayıcı eğer Chrome ise bu alanda reklam engellemek ve işlemler daha basit bir biçimde halledilebilmektedir. Bu alanda telefon içinde yer alan ayarlarla birlikte gelen Pop-up’ların engellenmesiyle beraber bu da çözüm getiren yöntemlerden bir tanesi olacaktır. Bunu telefonun içinde kapatabilmek için;

  • Ayarlar alanına giriş işlemi yapılır.
  • Daha sonra ekrana site ayarları ismiyle bir alan gelir.

Bu alanda Pop-up’lar yazısını kapatır şekildedir. Pozisyona alınan artık reklamlar ile ilgili bir işlem gelmediği görülür.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *