Sokaktan Kedi Sahiplenmek – Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyeti
9 Ağu, 2019 15:08 tarihinde eklendi

Sokaktan Kedi Sahiplenmek – Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyeti

Sokaktan Kedi Sahiplenmek – Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyeti

Sokaktan Kedi Sahiplenmek – Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyeti

Sokaktan Kedi Sahiplenmek - Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyeti
Sokaktan Kedi Sahiplenmek – Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyeti

Sokaktan kedi sahiplenmek nasıl olur ? Maliyeti nedir ? Sokaklardaki yüzlerce aç, susuz, bakımsız ve sevgiye ihtiyaç duyan kedi… Bu kedilerin her biri yanlarından her geçen insandan bir parça sevgi ve ilgi beklentisi içinde. Hepsi tıpkı ev kedileri gibi, sıcak bir yuva, yemek, su ve ilgi bekliyorlar. Hiçbirimiz onların içlerini bilmesek, onların dünyalarını anlamasak bile yanlarından geçtiğimiz zaman bize bakışlarından ne çok ihtiyaç duyduklarını anlayabiliriz. Onlara göstereceğiniz en ufak bir ilgi belirtisi bile, sizin peşinize takılmalarına sebep olabilir. Her ne kadar rahatsız olan binlerce insan olsa da, bir şehrin eğlencesidir sokak kedileri. O şehrin neşesi, hareketidir. Bir apartmanın kapısından girdiğinizde, bir ara sokağa döndüğünüzde, bir kasabın önünden geçtiğinizde veya çöp atarken bile karşınıza çıkabilecek olan bu sokak kedileri sizin her an yüzünüzün gülmesine sebep olabilir. Bir kedi beslemek, dünyanın en rahatlatıcı şeyi olabildiği gibi, bu hayvan bir kedi ise eski günlerinizdeki neşenizi iki katına çıkartabilir.

Diğer ülkelerin hayvanlar konusundaki inceliği hakkında bir şey diyemesek de bizim ülkemizin bu konudaki durumu hepimizin gözleri önünde. İnsanların bu sokak hayvanlarına karşı ilgisizlik ve şefkatsizliği hayvanlar kadar hayvan severlere de zarar veriyor. Yaşamaya en az bizler kadar hakkı olan hayvanlara verilen zararların ve gösterilen şiddetlerin haddi hesabı yok. Aslında asıl sorun, sokak hayvanlarıyla ilgili araştırmadan inandığımız kulaktan dolma bilgiler. Herkes onların zararlı, hastalıklı ve tehlikeli olduklarını düşünüyor. Oysa onlar hakkındaki gerçekleri araştırırsanız, sokak hayvanları hakkında ne kadar yanlış düşündüğünüzü ve aslında bildiğiniz şeylerin çoğunun hatta neredeyse tamamının yanlış olduğunu göreceksiniz. Hatta bazı şeyleri araştırıp öğrendiğiniz zaman, sokak hayvanlarından artık uzak durmak ve zarar vermek yerine onları sevip okşamaya hatta onları beslemeyi istemeye başlayacaksınız.

Sokak hayvanlarından sonra asıl konumuz olan sokak kedilerine geldiğimizde, onların aslında dünyanın en sevecen ve uysal hayvanlar olmasına rağmen sokak kedilerinin bin bir zorlukla boğuştuklarını hepimiz görüyoruz. Bazıları itilip kalkılıyor, bazıları aç bırakılıyor, bazıları soğukta kalıyor, bazıları yürüyemiyor ve sorunların daha nicesi…

Sokaktan Kedi Sahiplenecekler İçin Tavsiyeler

Öncelikle verdiğiniz karar, belki de hayatınızın en güzel kararıdır. Tebrikler! Her ne kadar zor bir iş olsa da, sonralarda ne kadar doğru bir karar verdiğinizi birçok kez göreceksiniz

 • İlk iş olarak, sahiplendiğiniz sokak kedisini bir veterinere götürmeli ve gerekli bakımları yaptırmalısınız. Eğer hastaysa veya başka bir sorunu varsa, tedaviye ihtiyacı olabilir.
 • Önce sahiplendiğiniz kedinizin huylarını, sevdiği ve sevmediği şeyleri öğrenin ve hareketlerini gözlemleyin.
 • Petshoplara giderek, sahiplendiğiniz kedinin hoşuna gidebilecek bazı objeler alabilirsiniz.
 • Sahiplendiğiniz kedi için kedi kumu alırken, kumların ince taneli olmasına özen göstermelisiniz. İnce taneli kedi kumları kedilerin pisliklerini aynı anda kurutarak içlerinde hapsederler. Kalın taneli kumlar emme ve topraklama açısından daha zayıftır.
 • Kedi kumlarını 3 haftada bir değiştirmeli ve dışkıları her gün kürek yardımı ile temizlemelisiniz. Yoksa kokudan rahatsız olabilir ve bazı hastalıklara sebep olabilirsiniz.
 • Kedilerin ev yemeği yemesi daha kolay ve ekonomiktir fakat siz yine de kedinize kedi maması yedirmeye özen gösterin. Kedi mamaları içlerinde kedilerin ihtiyacı olan vitaminleri bulundururlar ve beslenmeleri daha kaliteli olur.
 • Kum ve mamaları topluca almanız daha ekonomik olacağından, kampanyaları takip edin.
 • Kedinizin suyunu mutlaka ama mutlaka her gün temizleyin. Tıpkı bizler gibi, kediler de beklemiş su içmekten pek hoşlanmazlar.
 • Sahiplendiğiniz kedinizi çok büyük bir terslik olmadığı sürece, yıkamayın. O kendi kendini daha iyi temizleyebilir.
 • Pişmemiş şeyler, sosis, salam ve işlenmemiş gıdaları, ihtiyacından fazla süt ve süt ürünü tüketmesine fırsat vermeyin.
 • Evi havalandırırken, pencerelerden veya kapıdan kaçabileceği durumunu göz önünde bulundurun ve kedinizi yanınızdan ayırmayın.
 • Eğer yeterli bütçeniz varsa ve kedinize bütçe ayırabiliyorsanız, çeşitli oyuncaklar alın. Bu oyuncaklardan çok fazla keyif alırlar.
 • Çoğu insan bu durumun aksini düşünse de, çiftleşme dönemiyle ya da daha fazla kediyle uğraşmak istemiyorsanız, kedinizi kısırlaştırmalısınız.
 • Sahiplendiğiniz kediler, sevgi ve ilgi beklerler. Bunu sakın unutmayın.
 • İstedikleri yerde uyur, istedikleri zaman kalkar ve oyun oynarlar. Onları engellemeye çalışmanızı tavsiye etmeyiz.
Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyetleri
Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyetleri

Eğer siz de sokaktan bir kedi sahiplendiyseniz, yapmanız gerekenlerin birçoğu bunlardır. Kendi sahiplendiğiniz kedinizle yaşadıkça, onu tanıdıkça ve huylarını tamamen öğrendikçe yapmanız gereken diğer ufak tefek şeyleri kendiniz fark eder ve yapmaya başlarsınız.

Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyetleri

Eğer sokaktan sahiplendiğiniz kedinin bir hastalığı veya bir problemi yoksa size kedi sahiplenmenin maliyetlerinden bahsedeceğim. Bir de tam olarak maliyetlere geçmeden önce, yaşadığınız şehre göre veteriner ücretleri değişiklik gösterebilir. Bu yüzden veteriner ücretleri hakkında bir bilgi vermeyeceğim. Sadece kendi bildiğim, en uygun fiyatları vereceğim.

Kedi Sahiplenmeden Önce Alınması Gereken Malzemeler

Kedi sahiplenmeden önce almanız gereken bazı malzemeler var ve bunlar size henüz kediyi sahiplenmeden az da olsa bir masraf çıkartacaktır. Ancak mama kabı su kabı gibi şeyleri para vererek almak yerine, evinizde bulunan bazı küçük kapları mama kabı ve su kabı yerine kullanabilirsiniz. Yani şimdi sayacağım ve ücretini yazacağım her malzemeyi almak zorunda değilsiniz. Kedi yatağı almayıp evinizde kendiniz de hazırlasanız, sahiplendiğiniz kediniz gayet rahat bir şekilde uyuyabilir.

 • Açık kedi kumu kabı: 20 TL
 • Kum küreği: 3 TL
 • Mama Kabı: 5 TL
 • Su kabı: 5 TL
 • Taşıma Çantası: 20 TL
 • Kedi yatağı: 30 TL
 • Tırmalama Tahtası: 20 TL
 • Tasma: 5 TL

Bu malzemelerin hepsini almak zorunda değilsiniz, evinde olan kapları ve diğer malzemeleri kullanabilirsiniz. Ancak hepsini satın almak istiyorsanız toplam maliyeti 108 TL’dir.

Kediniz için aylık olarak mama ve kedi kumu almanız gerekiyor. Kedi mamaları ve kum fiyatları alacağınız markaya ve ürünün kilogramına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden bu malzemeleri nasıl alacağınıza kendi bütçenize göre karar vermelisiniz.

Kedi Maması ve Kedi Kumu Fiyatları

 • 1 kg yetişkin kedi maması: 7 TL
 • 10 kg yetişkin kedi maması: 124 TL
 • 3 kg iri taneli kedi kumu: 6 TL
 • 5 kg ince taneli kedi kumu: 10 TL

Kısacası eğer bir kediyi sahiplenmek istiyorsanız, kedi maması, kedi kumu, kedi kumu küreği kuru ve yaş mama vb. şeylerden oluşan bir temel ihtiyaç listesi oluşturabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz listedeki tüm malzemelerin fiyatlarını internetten iyi bir şekilde araştırabilir eve en uygun fiyatlılarını bulabilirsiniz. Eğer internetten alış-veriş yapmıyorsanız yakın çevrenizde bulunan marketler ve petshopların kampanyalarını iyice takip edip, indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece kedinize mama ve kum alırken, uygun fiyatlı olanları satın alabilirsiniz. Kedi sahiplenmek biraz maliyetli de gözükse, para harcadığımız çoğu şeyden daha faydalı ve huzur verici bir iştir.

Kedi sahiplenmenin en büyük maliyeti ise ”sorumluluk sahibi” olmaktır. Bir kedi besleyecekseniz onun temizliğine, mamasına, suyuna, kumuna her şeyine dikkat etmeli ve kendi sorumluluklarınızı bilmelisiniz. Aksi bir durumda, kediniz bazı hastalıklara kapılabilir ve aynı evde yaşadığınız için bu hastalıklar size de zarar verebilir.

Eklemek istedikleriniz için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *