Siğil Nasıl Geçer ?
10 Tem, 2019 8:15 tarihinde eklendi

Siğil Nasıl Geçer ?

Siğil Nasıl Geçer ?

Siğil Nasıl Geçer ?

Baş belası siğil nasıl geçer ? Siğiller, sahip olduğumuz cilt tabakasının üzerine bir virüsün yerleşmesi sonucunda meydana gelen, iyi huylu olarak tanınan deri kabartılarıdır. Siğile sebep olmakta olan virüslere HPV (human papillomavirus) denmektedir. Bir yol bularak cildinizde kesik ya da yaralanma olması durumunda bu virüslerden birinin sizlere bulaşma ihtimali yüksektir. Oluşan siğillerin büyük bir çoğunluğunun herhangi bir şekilde zararı bulunmamaktadır. Siğiller virüs temelli olduklarından dolayı çeşitli yollar ile insanlar arasında bulaşma riskine sahiptirler. Siğiller insan vücudunun belirli bir yerinde değil her yerinde oluşabilir. Oluşan siğiller genellikle cilt ile aynı renkte, sert ve pürüzlü olan yapılardır. Öte taraftan koyu renge sahip olan, düz ve yumuşak siğil türlerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Örnek ile ifade edilmesi gerekirse eğer ayak tabanı üzerinde oluşan siğiller düz bir görünüme sahip ve nasır ile karıştırılma ihtimali bulunmaktadır. Bu şekilde oluşmuş olan siğiller her adım attığınızda içe doğru batarak ağrı yapmaktadırlar.

Siğil Nasıl Geçer ?
Siğil Nasıl Geçer ?

Herkesin siğil olma ihtimali mevcuttur. Lakin bazı kişilerde siğile sebep olan HPV virüsüne karşı bağışıklıklarının daha düşük olduğu ve buna bağlı olarak kapmaya daha yatkın oldukları tespit edilmiştir. Özellikle çocuklar, ergenlik çağında bulunanlar, tırnaklarını sürekli olarak yiyenler, tırnak etlerini koparanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin siğil kapma risklerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Çocuk grubu içerisinde yer almakta olan kişilerde siğil çıktığında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan kendi kendine geçtiği sık olarak görülen bir durumdur. Lakin çocuk grubu içerisinde yer almakta olanlarda siğil giderek çoğalan, acı veren ya da çocukları rahatsız edecek seviyede bir siğil ise kesinlikle bir cilt uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Siğil Neden Çıkmaktadır ?

HPV adlı virüsün siğilleri oluşturan etken olduğunu söylemiştik. Siğile neden olmakta olan bu virüsü kapma ihtimaliniz herhangi bir yaralanma durumunda daha kolay bir hal almaktadır. Çocuk grubu içerisinde yer almakta olan kişilerin sık sık kendilerini yaraladıklarını hesaba katarsak bu grup içerisinde yer almakta olan kişilerin daha sık bir şekilde siğil şikayeti ile hastanelere geldikleri gözlenmektedir. Ayrıca sık bir şekilde tıraş olan kişilerin tıraş uyguladıkları bölgelerinde de siğil oluşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Oluşan bir siğil için herhangi bir önlem alınmadığı zaman vücudun başka yerlerine de sıçrama ihtimaline açık bir kapı bırakacaktır.

Başka bir insanın vücudunda oluşmuş olan bir siğile dokunduğunuz zaman siğilin sizlere bulaşma ihtimali düşüktür. Lakin sizler önlem amacıyla dokunmamanız gerektiğini bilin. Siğili oluşturmakta olan virüsler daha çok ıslak ve nemli yerlerden hoşlanmaktadırlar. Bundan dolayı havlu ya da terlik gibi neme uzak olmayan eşyalarınızın ortak kullanımı siğil virüsünün yayılmasını artıracaktır.

Bunların dışında çoğu insanın sahip olduğu vücut siğil virüsüne karşı daha dirençlidirler. Sahip oldukları bağışıklık sistemi vücutlarını korumakta ve bu kişilerin virüsü kapma ihtimalleri düşüktür. Bu durumun tam tersi olduğu durumların da olduğunu söyleyebiliriz.

Siğil Çeşitleri

Siğil Çeşitleri
Siğil Çeşitleri

Siğilin oluşmasına sebep olan HPV virüsünün 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Enfeksiyon işleminden sorumlu virüs çeşidine ve yerleştiği bölgeye göre, morfolojik açıdan farklı çeşitte siğiller meydana gelebilmektedir. Bunların yanı sıra görünüş itibari ile siğile benzeyen ama farklı kökene sahip olan bazı cilt lezyonları da bulunmaktadır. Sizlere bu yazımız içerisinde en önemli olarak gördüğümüz siğil çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Verruca Vulgaris : Veruca vulgaris en sık görülmekte olan siğil çeşididir. Ayrıca insan vücudunun her bölgesinde görülme ihtimali vardır. Lakin en sık şekilde el ve ayak bölgelerinde çıktığı bilinmektedir. Parmakların üzerinde sık bir şekilde tırnak kenarlarına yerleşme eğilimi bulunmaktadır. Bu siğil çeşidinin boyutu bazen bir bezelye boyutuna dahi erişebilmektedir. Bu siğil çeşidi içerisinde basınç ağrısı ya da kaşıntı oluşmaz.

Verruca Filiformis : Bu siğil çeşidi genellikle uzun, iplik bir gövdeye sahiptir ve verruca vulgaris çeşidi siğillerin özel bir şeklidir diyebiliriz. Bu siğil çeşidi özellikle yaşlı nüfusu içerisinde göz kapakları, dudaklar, burun ve boyun bölgelerinde çıkma ihtimalleri yüksektir. Bu siğil çeşitleri bazen kaşıntı oluşturabilmektedirler. Bunun yanı sıra kurutma ya da tıraş işlemi sırasında bu siğillerin tahriş edilme ya da yaralanma durumları söz konusu olabilmektedir. Görünüş açısından insanları rahatsız edeceğinden dolayı tedavi edilmesi gerekmektedir.

Veruca Plantaris : Bu siğil çeşidi ayak tabanlarında görülmektedir. Bu siğil çeşidi oldukça fazla ağrı oluşturmaktadır. Bu siğillerin bulaşma alanları genellikle yüzme havuzu, hamam ya da spor salonu gibi ortak kullanım alanlarıdır. Bu ortak kullanım alanları içerisinde çıplak ayakla dolaşılması bulaşmayı artırmaktadır. Bu siğillerin tedavisi içerisinde en sık salisilik asit bantlar kullanılmaktadır.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?
Siğil Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Göbekli Siğiller : Bunların görünümleri her ne kadar siğillere benzese de gerçek anlamda siğil değillerdir. HPV virüsünden kaynaklanmamaktadır. Gerçek siğillerden ayrı olarak bu siğile benzemekte olan cilt nodülleri zararsızdır. Bunun oluşma sebebi genel olarak molluscum contagiosum virüsünden kaynaklanmaktadır. Göbekli siğil olarak adlandırılan nodüller insan vücudu üzerinde daha çok gruplar halinde dağılım göstermektedirler.

Siğil Tanısı Nasıl Konur ?

Siğil tanısı normal şartlar içerisinde doktorlar tarafından kolay bir şekilde konulmaktadır. Genel olarak yalnızca siğilin muayene edilmesi ile tanı konulabilmektedir. Bunun yanı sıra gerektiği takdirlerde lezyonun tipi, yapısı ve yeri siğil olup olmadığını tespit etmek amacıyla kullanılabilir. Doktor halen emin değilse doku örneği alarak kesin tanıyı koyar.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Normal anlamda siğillerin çoğunluğu insan vücudu için herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Tedavi işlemi uygulanmadan çoğu siğil kendi kendine geçmektedir. Kozmetik olarak insanlarda rahatsızlık duygusu oluşturursa ya da genital bölge üzerinde çıkmış ise bu siğilin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra ayak tabanı bölgesi üzerinde çıkan ve insanlara ağrı veren siğillerinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Siğilde şu durumlar oluşursa kesinlikle doktorunuza başvurun:

  • Siğilde meydana gelen kanama ya da iltihaplanma durumu
  • Atopik dermatit benzeri diğer cilt hastalıklarıyla beraber görülmesi
  • Göbekli siğil türünde bir siğilin oluşması

Siğillerin tedavisi için kullanılabilecek üç yöntem bulunmaktadır.

Salisilik Asit ya da Laktik Asit İçeren İlaçlar İle Tedavi

Salisilik asit içermekte olan çözeltileri, siğil oluşan bölgeye birkaç hafta boyunca düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Bunlar genellikle krem ve cila gibi türlerde üretilmektedirler.

Kriyoterapi Tedavisi

Bu tedavi işleminde doktor siğil oluşan bölgeye sıvı azot işlemi uygulamaktadır. Sıvı azot denen şey oldukça soğuktur ve deri üzerinde bulunan hücreleri yok edecek kadar güçlü bir etkiye sahiptir. Bu tedavi işlemi genellikle farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

Cerrahi Tedavi

Bazı siğil çeşitleri diğer yöntemler ile tedavi edilememektedirler. Böyle bir durumda siğiller cerrahi işlemler kullanılmak suretiyle çıkarılmaktadırlar.

 

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *