Senetle Eşya – Telefon – Bilgisayar – Televizyon Nasıl Alınır ?
23 Tem, 2019 7:32 tarihinde eklendi

Senetle Eşya – Telefon – Bilgisayar – Televizyon Nasıl Alınır ?

Senetle Eşya – Telefon – Bilgisayar – Televizyon Nasıl Alınır ?

Senetle Eşya – Telefon – Bilgisayar – Televizyon Nasıl Alınır ?

Senetle Eşya – Telefon – Bilgisayar – Televizyon Nasıl Alınır ?
Senetle Eşya – Telefon – Bilgisayar – Televizyon Nasıl Alınır ?

Vergilerin boğazımıza kadar dayandığı, zamların ardı ardına sıralandığı şu günlerde ekonomik anlamda dar boğaz olmamız kaçınılmaz olmasa gerek. Hele bir de bankaya borcu olanlar için nakit para sıkıntısı aldı başını gidiyor. Peki nakit sıkıntısı çekiyorsak ve evimiz için bir şeyler almaya ihtiyacımız varsa ne yapmalıyız ? Bu soruyu sormaya başladığınız anda aslında ‘senetle beyaz eşya, telefon, bilgisayar, televizyon nasıl alınır ?’ sorusunu da merak etmeye başlamışsınızdır.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki; senetle eşya almak Türkiye’de yer alan 81 il için mümkün olmayabilir. Yani birazdan aşağıda vereceğimiz mağazaların 81 il’de de mağazasın bulunmayabilir. Ayrıca yerel olarak bu işi yapan esnaflar var olabilir elbette ama bu makalede tüm şirketleri toplamak bizim için neredeyse imkansızdır. Bu yüzden sizler için Türkiye’nin en bilinen ve senetle satış yapan yerlerini bir liste halinde toplamaya karar verdik.

Senetle Eşya Almak

Senetle eşya almak denilince akla ilk gelen sorulardan birisi hiç şüphesiz, senetle satışta sizden ne gibi bilgiler istendiğidir. Türkiye İstatistik Kurumu 2019 verilerine göre, ülkemizde kredi kartı kullanan her 7 kişiden 6’sı borcunu düzenli aralıklarla ödeyemiyor. Dolayısıyla senetle alışveriş yapmak neredeyse zorunlu hâle geliyor. Bu noktada da senetle alışveriş yapmanın önemi açığa çıkıyor.

Senetle alışveriş yapılan mağazalar sizden zorunlu olarak kredi kartı ya da nakit para istemezler. Ama diğer mağazalara nazaran ve taksit planlamaları biraz daha yüksek olabilir. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki; Örneğin A mağazasında 2000 TL fiyata aldığınız bir cep telefonunu senetle satış yapan bir mağazada 2400 TL’ye görürseniz şaşırmayın. Zira burada mağazalar senetle satış yapmanın sıkıntılarını da çekmek durumunda kalıyorlar. Bu sıkıntılar, yapılan geç ödemeler, hiç yapılmayan ödemeler vs. vs.

Senetle alışveriş yapmışsanız ve elinize tüm borcunuzu kapatacak kadar bir para geçmişse mutlaka alılveriş yaptığınız mağazaya gidin ve tüm borcunuzu eksiksiz kapatacağınızı söyleyin. Bu durumuda %10 ile % 15 arası indirim kazanabilirsiniz.

Senetle Eşya Alınca Ödeme Nasıl Yapılır ?

Senetle eşya satışı yapan mağazalar sizden ödemenin tahsilatı için maaş bordrosu talep edebilirler. İşyerinizden maaş bordrosunu talep edebilirsiniz. Memursanız e-devlet üzerinden de maaş bordronuzun çıktısını alabilir ve senetle alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı mağazadan daha önce bir alışverişiniz olmuşsa ve ödemelerinizi günü gününe yapmışsanız sizden maaş bordrosu bile talep etmeyebilirler.

Ödemeyi geciktirmeniz durumunda alışveriş yaptığınız mağazanın muhasebe departmanıyla görüşmeniz gerekecektir. Birkaç günlük gecikme durumunda sözleşmenizde yazan rakama göre %5 ile %10 oranında bir faiz ile borcu ödemeniz muhtemel olacaktır. Borcunuzu ödemeniz durumunda bir sıkıntı olmayacaktır. Ola ki ; borcunuzu 1 ay kadar geciktirdiniz ve 2. Borcu da ödemeyemediniz. Bu durumda sözleşme bilgilerinize göre haciz işlemine maruz kalabilirsiniz. Bu noktada mutlak suretle bilgi almak için alışveriş yaptığınız mağazayla görüşün.

Ödemelerinizi çoğu zaman internet sitesinden yapabilirsiniz.Yok ya da kafam rahat etsin, ben internete güvenmem diyorsanız mağazalara giderek elden de yapabilirsiniz. Ödemeleriniz sonra ödemeyi aldığınıza dair faturayı da mutlaka isteyin.

 

  • EVKUR

Evkur tüm Türkiye’nin birçok ilinde mağazası olan çok büyük bir kuruluş aslında. Hatta en bilinen senetle satış mağazası bile denilebilir. Evkur’un Türkiye’de 41 şehir’de 90’a yakın mağazası mevcut. Mağaza’da ev ev eşyalarından elektronik cihazlara, kozmetik ürünlerinden motorlu araçlara kadar pek çok seçenek mevcut. Ve 1000’den fazla ürün çeşidi olan çok büyük bir mağaza… Dolayısıyla evkur mağazaları diğer teknoloji marketlerine ve ev eşyalarına en yakın alışveriş mağazaları olarak geçiyor. Evkur yaptığınız alışverişler için bazı ürünlerde 24 ay’a kadar taksit imkanı verebiliyor fakat bu durum elektronik ve özellikle de teknolojik ürünlerde 6 ay’a kadar düşebiliyor. Evkur mağazalarının tüm listesini görmek için evkur’un internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • EVDİZ

Evdiz de yine Evkur tarzı senetle satış yapan bir mağaza diyebiliriz. Evdiz’in Evkur’dan farkı daha çok ev eşyalarına yönelik olmasıdır. Evdiz’de de yine ev eşyalarını bunlara TV vb. elektronik eşyalar da dahil senetle aracılığıyla alabilirsiniz. Evdiz de Evkur’da olduğu gibi 6 ay’dan başlayarak 24 ay’a kadar çıkan taksit seçeneklerini tercih edebilir ve küçük ödemelerle ev eşyaları satın alabilirsiniz. Evdiz’in de Türkiye’de İstanbul, Eskişehir, Bursa, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da şubeleri mevcuttur. Size en yakın şubeyi görmek için Evdiz’in internet sitesinizi ziyaret edebilirsiniz.

  • HEDEF AVM

Hedef AVM, Evkur ve Evdiz’e göre daha küçük çaplı yerel bir mağaza denilebilir. Hedef AVM yalnızca İstanbul ve Kocaeli’de mağazaları olan ve senetle satış yapan mağazadır. Yine aynı şekilde sözleşmeye mukabil olarak maaş bordronuzu beyan ederek Hedef AVM’den de alışveriş yapabilirsiniz. Hedef AVM’de de taksit miktarları 6 ay’dan 24 ay’a kadar çıkabiliyor. Hedef AVM’nin de diğer mağazalarla aynı şekilde hem internet sitesinden hem de mağazalarından alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilir, hem de ödemelerinizi yapabilirsiniz. Hedef AVM’nin internet sitesini ziyaret ederek konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • SENET SEPET

Senetsepet 15 şehir de 30’dan fazla mağazası olan belki de Evkur’dan sonraki en büyük senetle satış yapan mağazalar zinciri olarak karşımıza çıkmaktadır. Senet sepet’in amacı da yine kredi kartı kullanmayan ve elinde nakit para olmamasına karşın ödeme aydan aya küçük ödemelerle ev eşyası sahip olmak isteyen kişilere yönelik satış yapan alışveriş mağazasıdır. Evkur’un olduğu gibi SenetSepet’in de internet sitesi üzerinden aylık taksit tutarındaki ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. SenetSepet’in de yine üründen ürüne değişen taksit miktarları mevcut… Bu taksitler 6 aydan 24 aya kadar çıkabiliyor. SenetSepet’ ait mağazaları görmek için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

  • İSTANBUL AVM

İstanbul AVM, Türkiye’nin 10 farklı şehrinde senetle alışveriş mağazaları arasında en başı çekenlerden… İstanbul AVM’nin en güzel yanlarından birisi de yine düzenli ödeme yapan müşterilerine yeni alışverişlerde belirli tutarlarda indirim sağlaması. Bu indirimler %10 ile %15 arasında değişiyor. İstanbul AVM’nin dezavantajı da internet üzerinden ödeme yapamıyor olmanız. Aynı zamanda internet üzerinden alışveriş yapma imkanı da bulamıyorsunuz. Her halukarda mağazalarına giderek alışveriş yapmanız gerekmektedir. İstanbul AVM’nin internet sitesini ziyaret ederek konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *