Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?
10 Tem, 2019 7:38 tarihinde eklendi

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?
Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Avrupa hayali kuran herkes schengen vizesi almak zorundadır. Peki schengen vizesi nasıl alınır ? Her ülke vize istemez. Bazı ülkeler de schengen bölgesine dahil olmadıkları için kendi ülkelerine ait vizeleri vardır. Adını Lüksemburg da bulunan küçük bir kasabadan alan Schengen oldukça zahmetli bir yol sunarak kişilerin vize almasını zorlaştırıyor.

1985 yılında Almanya, Fransa, Belçika ve Lüksemburg ülkeler arasında geçiş kolaylığı sağlamak için kendi aralarında sözleşme imzalamıştır. Zamanla bu durum diğer ülkelere de yayılmış ve genişlemiştir. Bu vizeyi almak için Schengen bölgesine gidiyor olmanız gerekir. Genellikle her ülke aynı evrakları ister. Ekstra bir evrak isteyen çok nadir ülkeler vardır. Ancak bu vizeyi almak sanılanın aksine oldukça zordur. Belli kriterleri yerine getirdikten sonra ancak alabilirsiniz. Tabi ki kriterleri yerine getiren herkes vize alamaz.

Vize reddi alma ihtimali de yüksektir. Vize reddi alan kişi ikinci kez vize almak istediği zaman bu durum onun için sorun teşkil edebilir. Bu nedenle bütün evraklarınız tam bir şekilde başvurmanız da fayda var. Ülkeler bu konuda ne yazık ki çok katılar. Ülkelerine yabancıların gelmesini çok istemezler. Bu nedenle de vize alımlarını vatandaşlar için çok zor tutarlar.

Schengen Vize Detayları

Alması oldukça zor olan bu vize için birkaç detay bulunuyor. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre Türkiye en çok vize başvurusunda bulunan ülkeler arasındadır. Rusya, Çin, Ukrayna Türkiye den önce yer alan ülkeler arasındadır. Türkiye den başvuruda bulunacak olan kişiler ülkelerin konsolosluğuna gitmeleri gerekir. Vizenin 6 ay ikamet etme sınırı vardır. 90 günü geçen süre de Schengen vizesi almanız mümkün değildir. Her ülke size en fazla 90 gün vize verir. Daha fazla almak isterseniz tekrar başvuruda bulunmanız gerekecektir.

90 süre bittikten sonra ülkeye dönerek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Aksi taktir de sınır dışı edilirsiniz. Bir daha hiçbir ülke size vize vermez. Schengen vizesi için giriş seçenekleri bulunur. Tek, çift ve çoklu girişler izin verilen seyahatler kapsamında değerlendirilir. Vize başvurunda bulunurken formda bu durumu belirtmeniz gerekecektir. Her vizenin belli bir ücreti vardır. Şahsi olarak başvuruda bulunursanız bu durum daha da azalır. Ancak aracı firma üzerine kendi karını eklediği için daha da artacaktır. Genellikle vize sonuçları bir haftada çıkar. Çok nadir bu süreç fazla sürebilir. Çocuklarınız ile başvuruda bulunacaksanız eğer 12 yaşa kadar vize ücreti yarı fiyatına düşer. Ancak 12 yaş sonrasında normal vatandaş ücreti ödemek zorundasınız. Başvuru evrakları yine çocuklarınız için aynı şekilde hazırlanmalıdır. Eksiksiz bir şekilde evrakları tamamlamanız da fayda var.

Schengen Ükeleri
Schengen Ükeleri

Schengen Ükeleri

Avusturya, Almanya, Çek Cumhuriyeti Belçika, Danimarka Estonya Finlandiya Hollanda, Fransa, Hırvatistan, İtalya İzlanda İspanya, Lüksemburg Letonya Liechtenstein, Litvanya Macaristan Malta, Norveç, Polonya, Slovakya Portekiz ve Yunanistan Ülkeleri schengen vizesine tabi olan ülkelerdir.

Schengen Vize Evrakları

Vize almak için oldukça geniz bir evrak listesi bulunuyor. Bu evrakları kısa süre içerisinde hazırlayarak konsolosluğa teslim etmeniz gerekiyor. Eksik evrak varsa konsolosluk size vize vermiyor ve vize ücretiniz de yanmış oluyor.

Pasaport

Pasaportunuzu verirken dikkatli olmanız gerekir. Vize tarihinin bitiminden itibaren 3 ay boyunca geçerlilik taşıması gerekiyor. Eskimiş olan pasaportları hiçbir konsolosluk kabul etmez. Bu nedenle yeni fotoğrafınızın olduğu bir pasaport çıkartmak daha iyi olacaktır.

Vize Talep Formu

Vize formuna konsoloslukların sitesinden sahip olabilirsiniz. Biometrik fotoğrafı da çektirerek evrakların arasına eklemeniz gerekiyor. Ancak fotoğrafçıya gittiğiniz zaman hangi ülke için vize alacağınızı mutlaka söyleyin. Çünkü her vizenin kendine özel fotoğraf ölçüleri vardır. Bunları da ancak fotoğrafçılar bilir. Seyahat sağlık sigortası yurt dışına çıkacak olan herkesin mutlaka yaptırması gereken bir şeydir. Seyahatinizin başladığı tarihten bitiş tarihine geçerlilik süresi olması gerekir. Aldığınız gidiş dönüş uçak biletleri otel rezervasyonları da evrakların arasında bulunmalıdır. Hatta bazı konsolosluklar makbuzu vile isteyebilir. Bunları da yanınızda bulundurmanız da fayda var. Otel konaklama ücretini de mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Sadece sistemde gözüksün diye yapıla rezervasyonlar kabul edilmez.

Vize evrakları arasına mutlaka gelir belgenizi eklemeniz gerekiyor. Bir şirket de çalışıyorsanız bordronuz olabilir şirket sahibi iseniz ticaret gazetesi mutlaka olmalıdır. Üzeriniz de bulunan gayrimenkuller de size bu konuda artı sağlar. Çünkü konsolosluklar sizin tekrar ülkenize geri dönceğinizi garanti altına alacağınız belgeleri görmek ister. Bir de konsolosluk sizden dilekçe ister. Bulunduğunuz şirketten dilekçe almanız

Schengen Vize Evrakları
Schengen Vize Evrakları

gerekir. Sizin orada çalıştığınızı görmek için kaşe ve imzalı bir şekilde dilekçe vermek zorundasınız. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü çalışmayan kişilere konsolosluklar ne yazık ki vize vermez. Siz de bunu garanti altına almalısınız. Balayı için de herhangi bir ülkeye gitmek isteyen vatandaşlar yine aynı evrakları hazırlamak zorundalar. Dilekçeye balayı için yazı yazmalılar. Konsolosluk bu konu da değerlendirmeye alacaktır. Balayı içinde başvursanız aynı evraklar geçerlidir. Yine de bir kesinliği yoktur vize almanızın. Ne kadar çok teminatınız olursa alma ihtimaliniz de o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle vize almak isteyen vatandaşlar iyi bir şekilde her şeyi araştırmalıdır.

Vize reddi almak bu durumda sizi sıkıntıya sokacağı için red almamak için evrakları tam olarak hazırlamanız gerekecektir. Vize reddi alırsanız tabi ki tekrar başvuru da bulunabilirsiniz. Bunun için evrakları tekrar hazırlayıp tekrar bir vize ücreti vermeniz gerekir. Red aldığınız zaman vize ücretleri size ne yazık ki ödenmiyor. Ücretleriniz yandığı için bu durum sizi maddi açıdan da etkiler. Ciddi hassaslık da hazırlamanız sizin için daha da olumlu olacaktır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *