Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi – 2019 Güncel
3 Tem, 2019 9:47 tarihinde eklendi

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi – 2019 Güncel

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi – 2019 Güncel

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna Gezilecek Yerler
Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna eski adı Verahbosnadır. Turistik gezi deyince akla gelen ilk yerlerdendir Saraybosna. Saraybosna gezilecek yerler listesi ve bize yakınlığı ile vazgeçilmez şehirlerden… Saraybosna Osmanlı Devleti döneminde bugün ki adı olan Saraybosna adını almıştır. Saraybosna Boşnakça da Bosna’nın sarayı anlamına gelmektedir. Gelip gördüğünüz zaman da anlamının hakkını layıkıyla verdiğini göreceksiniz. Adeta büyüleneceğiniz bir şehirdir. Doğal alanları tarihi kültürel yerleri ve daha birçok güzelliği ile zamana meydan okuyor ve güzelliğini de korumaya devam ediyor Saraybosna. Halkının güler yüzlülüğü sıcakkanlılığı misafirperverliği karşısında kendinizi hiçbir şekilde yabancı hissetmeyeceğiniz bir yerdir. Farklı kültürler ile uyum içinde ve bu kültürlerin mimarisi yapısından, mutfak yapısında, aile yapısından kısacası toplumu toplum yapan tüm yapılarından etkilenerek karma bir yaşam biçimi oluşturmayı başarmış nadir şehirlerden biridir. Böylesine uyumlu bir şehrin görülecek keşfedilecek birçok yeri bulunmaktadır. Size bu yönde rehberlik etmek amacıyla bunları yazımızda bulundurduk. Saraybosna’da mutlaka gezip görülecek yerleri aşağıya sıraladık.

1-) Baş Çarşı

Baş Çarşı
Baş Çarşı

Baş çarşı Bosna Hersek’in bunun yanında Saraybosna’nın da en turistik mekanı olarak görülmektedir. Hem çok kalabalık hem de çok işlek olan bu çarşı. Günümüzdeki Anadolu çarşılarından Hanlarından bir kesimmiş izlenimi uyandırıyor. Çarşının imarında ve yapısında Osmanlı Devletinin izlerine rastlanır. Eski Osmanlı Çarşılarının bir bölümü ve bu devletin de şehircilik yapısından izlenimler uyandırmaktadır.  Çarşının hemen ortasında Saraybosna’nın şehirsel sembolü haline gelmiş olan bir çeşme bulunmaktadır. Baş çarşı da ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz gibi restoranlar Kafeler ve bir de Kitapçılar da bulunmaktadır. Sabahın erken saatlerinde dükkanlar açılmaya başlar ve akşam geç saatlere kadar da açık dükkanlar bulunmaktadır. Oldukça hareketli bir çarşı olması ile birlikte turistlerin Saraybosna’da en çok ilgilendiği uğradığı yerdir.

2-) Gazi Hüsrev Yadigâr Camii

Gazi Hüsrev Yadigâr Camii
Gazi Hüsrev Yadigâr Camii

Bir zamanlar İslamiyet’in hakim olduğu bu topraklarda. Tabi ki İslamiyet’in bununla birlikte Osmanlı devletinin de etkileri oldukça fazla bulunmaktadır. Gazi Hüsrev Camii de Osmanlı devletinin etkisi altında kalınarak inşa edilmiş bir camidir. Bu camii Saraybosna’da bulunan ve en çok bilinen camilerden biridir. Bu caminin geniş bir avlusu bulunmaktadır. Caminin bahçesinde ise bir çok şeyh evliya ve din adamlarının kabri bulunmaktadır.  Caminin önünde ve caminin diğer kısımlarına birleşik olarak üç adet büyük kubbe bulunmaktadır. Caminin bir tane minaresi bulunmaktadır. Bu caminin bir benzeri Bilecik şehrimizde bulunmaktadır. Mimari olarak hemen hemen aynı özelliktedirler. Bu cami 16. Yüzyılda Bosnak sancak beyi olan Gazi Hüsrev efendi tarafından dünyaca bilinen mimarımız. Mimar Sinan ‘a inşa ettirilmiştir. Bu caminin asıl özelliği Bosna Hersek’in en büyük camisi olmasıdır. Ayrıca balkanlarda bulunan ve çok önemli bir Osmanlı yadigârıdır.

3-) Saraybosna Tüneli

Saraybosna Tüneli
Saraybosna Tüneli

Saraybosna tüneli günümüzde eşsiz turistik bir mekan olsa da zamanında Bosna Hersek’teki çıkan savaşlarda Bosna halkının çektiği zorlukları çileyi anlatabilen yapılardan sadece biridir. Saraybosna tüneli o zamanlarda umut tüneli olarak da bilinmekteydi. Bu şekilde adlandırılmasının sebebi hem savaş sırasında halkın kaçmasına yardımcı olacak bir yol olmuştur. Hem de burada yiyecek, içecek , ilaç ve cephaneler saklanabilmiştir. Bu tünel yaklaşık 900 metre uzunluğundadır. Bununla birlikte 1 metre genişliğinde ve tavan yüksekliği ise 1.60 cm’dir. Bu tünel hafta içi her gün açıktır. Ve ziyaret etmek mümkündür. Eğer sizde Bosna halkının savaş sırasında yaşadıklarını anlamak ve o sırada onların az da olsa neler hissettiğini anlamak için bu tüneli ziyaret edebilirsiniz.  Bu tünelin atmosferi sizi o yıllara götürecek, tünelde sergilenen fotoğraflarla o yılları daha iyi anlayacaksınız. Saraybosna’ya yolunuz düşerse eğer tarih kokan bu tüneli mutlaka gezin.

4-) Svrzo Evleri

Svrzo Evleri
Svrzo Evleri

Svrzo evi bu yapı da Osmanlı devletinden günümüze kadar gelmiştir. Şimdi müze olarak kullanılan bu ev Osmanlı devletinin hem mimari hem de kültürü özelliğini taşımaktadır. Birçok Osmanlı sarayında olduğu gibi Svrzo Evinde de hizmetçiler, kadınlar, cariyeler ve erkekler için ayrı odalar bulunmaktadır. Ahşap ve beton yapılarının iç içe kullanılması ile adeta Safranbolu evlerini anımsatan bu eve de oldukça ilgi fazladır. Şehrin sembolik mekanlarından biri haline gelen Svrzo evi ve bu ev gibi birkaç tane daha Osmanlı Devleti’nin mimari etkisi altında kalmış evler bulunmaktadır. Bu ev Saraybosna müzesine ait bir parça olarak yani bu da müze gibi halka açık hizmet vermek için kullanılmaktadır. Osmanlı Devleti ve Bosna’nın kültürünün bir arada yansıtıldığı eserlerden biri olan bu müze de hafta içi her gün halka açıktır.

5-) Bosna Hersek Ulusal Müzesi

Bosna Hersek Ulusal Müzesi
Bosna Hersek Ulusal Müzesi

Bosna Hersek’teki en büyük en kapsamlı müze olan Bosna Hersek ulusal müzesi,  Saraybosna’nın şehir merkezinde yer almaktadır. Merkezde yer almasında dolayı bu müzeye ulaşım oldukça kolaydır.  Bu sayede ziyaret edeni çok olmaktadır. Daha çok sanat severlerin akın ettiği bu müzede ulusal değere sahip eserler sergilenmektedir.  Bu tarihi bina 1888 yılında kurulmuştur. Daha sonra Bosna’da çıkan savaşta bu bina ağır bir şekilde hasar görmüştür. Haftanın sadece Pazar ve Pazartesi günlerinde kapalı olan müze diğer 5 gün içerisinde her gün sabah saat 10:00 da ziyaretçilerine açılıp akşam 19:00 saatinde kapatılmaktadır. Bu müzede sergilenen ürünler arasında daha çok doğa ve Bosna’nın tarihi ile ilgili eserler sergilenmektedir.

6-) Ferhad Paşa Camii

Ferhad Paşa Camii
Ferhad Paşa Camii

Bu camide de Osmanlı Devletinin mimari özelliklerine rastlamak mümkündür. Tek minaresi olan camii oldukça güzel ve İstanbul’da bulunan camilere benzemektedir. Kubbeler şeklinde olan caminin ortasında diğer kubbelerden daha büyük ve daha uzun bir kubbe bulunmaktadır. Ferhad Paşa tarafından Mimar Sinan’ın bir öğrencisine 1579 yılında yaptırılan bu cmi yakın zamanlardaki savaşlarda oldukça hasar görse de şimdi ibadete açıktır.

Ekleme istekleriniz için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *