Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri
8 Haz, 2019 11:17 tarihinde eklendi

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Günümüzde sosyal hayatın kişilerin yaşantısı ve psikolojisi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu yüzdendir ki insanlar artık dış görünüşlerine oldukça fazla önem vermeye başladı. Bununla birlikte dış görünüşümüzde olan küçük bir sorun bile sosyal hayattan kendimizi kısıtlamamıza yetmeye başladı. Bu sorunlardan biri de fazla kilolarımızdır. Fazla kilolar hem dış görünüşümüze hem de sağlığımıza da zararlıdır. Çok fazla kilolu hastalar da kalp ve damar hastalıkları çok daha fazla görülmekle birlikte diyabet riski de normal kilo da olan kişilere göre çok daha fazladır. Fazla kilolardan kurtulmak için dilerseniz bir uzmandan yardım alabilir dilerseniz de uygun diyet listesi ve ufak düzenli egzersizlerle kendi çabalarınızla kilo verebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerin de rahatlıkla uygulayabileceği sağlıklı kilo verme yöntemlerinden maddeler halinde bahsettik.

1-) Yemeklerden Önce Su İçin

Yemeklerden Önce Su İçin
Sağlıklı kilo verme için bol bol su için

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek yada formunuzu korumak istiyorsanız yemeklerden hemen önce bir bardak su içebilirsiniz. İçtiğiniz bir bardak su boş olan midenizi ve bağırsaklarınızı temizlemeye yarar ayrıca su metabolizmayı hızlandırdığı için yediklerinizin çabuk erimesini de sağlayacaktır. Bununla birlikte içtiğiniz su size tokluk hissi verecektir bu sayede normalde yiyebileceğiniz miktardan daha az yemiş olacaksınız bu şekilde kalori yakmak mümkündür. Üstelik vücudumuza da kesinlikle fayda sağlayacak pratik ver kolay bir yoldur alışkanlık haline getirildiğinde daha sağlıklı sonuçlar alabileceğinizi unutmayınız.

 

2-) Gün İçinde Mutlaka Yeşil Çay İçin

Gün İçinde Mutlaka Yeşil Çay İçin
Sağlıklı kilo verme için gün içinde mutlaka yeşil çay için

Yeşil çayın birçok faydasını duymuşsunuzdur. Yeşil çay hem çok sağlıklı hem de çok faydalı bir içecektir. Detoks olarak tercih edilen bu çay metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu sayede zayıflamak için çokça tercih edilen bir içecektir. Kalp rahatsızlığı olanların mide rahatsızlığı olanları da tercih edebileceği bir çaydır. Hafif bir tadı olduğu için rahatsızlık vermez hazımsızlık yapmaz. Ayrıca çok az bir miktar kafein içerir. Dilerseniz yanında bir dilim limon da yiyerek hem çayınıza farklı bir aroma katmış olup hem de çayın etkisini de daha çok arttırmış olursunuz.

 

3-) Şeker Ve Tuz Tüketiminize Dikkat Edin

Şeker Ve Tuz Tüketiminize Dikkat Edin
Sağlığınız için şeker ve tuz tüketiminize dikkat edin

Şeker ve tuzu metabolizmanızın düşmanı olarak düşünebilirsiniz. Tuzun fazlası tiroid rahatsızlığına sebep olabileceği gibi böbreğinize de zarar verir aynı zamanda tuz kalp ve damar rahatsızlığı olan hastalara da oldukça zararlı bir gıdadır günlük tuz tüketim miktarı kişi başı 10 gr’mı geçmemelidir. Aynı şekilde şeker ise metabolizmanızı oldukça yavaşlatır ve kilo almanıza zemin hazırlar şekerin fazlası tansiyonun yükselmesine ayrıca kan şekerinin de yükselmesine sebep olur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız kesinlikle tuz ve şeker den uzak durmalısınız.

 

4-) Karbonhidrat ve Protein İkilisini Bir Arada Tüketmemelisiniz

Karbonhidrat ve Protein İkilisini Bir Arada Tüketmemelisiniz
Sağlıklı yağ yakımı için karbonhidrat ve protein ikilisini bir arada tüketmemelisiniz

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız önce bir konuda anlaşalım ekmek her sofrada bulunur ve istisnasız her yemekle birlikte ekmek de tüketilir. Artık bu alışkanlığımızı bırakmalıyız. Çünkü karbonhidratlar proteinlerle birlikte tüketildiği zaman kesinlikle size yağ ve kilo olarak dönecektir. Karbonhidratlar, unlu mamüller, unla yapılan gıdalar her ne kadar lezzetli olsalar da sağlığımızdan önemli değillerdir. Özellikle kilo sorunu olan insanların kesinlikle karbonhidratlarla aralarına mesafe koymaları gerekmektedir. Yemeğiniz eğer protein ağırlıklı ise et, balık gibi ozaman yanında ekmek değil de bol sebzeli bir salata yerseniz hem yemeğin ağırlığını yatıştıracak hem de emilimine yardımcı olacaktır. Üstelik bu şekilde daha sağlıklı beslenmiş olursunuz.  Düzenli ve sağlıklı beslendiğiniz de ise kilo problemlerinize daha çabuk veda edebilirsiniz.

Bol Bol Sade Yoğurt Tüketin
Sağlıklı kilo verme için bol bol sade yoğurt tüketin

5-) Bol Bol Sade Yoğurt Tüketin

Yoğurt hem çok hafif bir tattır hem de uzun süre doygunluk hissi verir. Yoğurdun birçok faydası vardır. Mide zehirlenmelerine bire birdir. Aynı zamanda tansiyona da iyi gelmektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yapar ayrıca mide rahatsızlığı olan insanların yemeklerden önce yoğurt yemeleri söylenir böylece yemek yedikten sonra midede oluşabilecek yanma hissini azaltacağı bilinir. Yoğurt zayıflamak için de en çok tercih edilen yiyecekler arasındadır. Bir kase yoğurdun içine bir miktar pul biber ve yarım limon sıkarak yenildiğinde zayıflamaya yardımcı olarak özellikle göbek sorununuz varsa kesinlikle bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Düzenli Olarak Spor Yapın
Sağlıklı ve bir yaşam için düzenli olarak spor yapın

6-) Düzenli Olarak Spor Yapın

Spor beden sağlığımıza oldukça yaralıdır. Hem daha sağlıklı ve fit bir duruşa sahip olmamızı sağlar hem de beden kaslarımızı çalıştırarak daha esnek ve sağlam yapılarının olmasını sağlar. Spor yapan insanlar her zaman daha sağlıklı ve daha enerjik olurlar ayrıca spor bölgesel yağlanmaları azaltıp zayıflamaya da yardımcı olur. Spor yaparak metabolizmamızı hızlandırırız ayrıca hareket ettiğimiz için de oldukça fazla kalori yakarız. Kemik erimesi varsa spor yaparak kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. İsterseniz bir spor merkezine kayıt yaptırabilir ve uzmanlardan yardım alabilirsiniz bu imkanınız yoksa her gün düzenli olarak belli bir yerde koşabilirsiniz. Parklardaki spor aletleri de işinize oldukça yarayacaktır bunları da kullanarak spor yapabilirsiniz.  sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız kesinlikle düzenli olarak spor yapmalısınız.

Yavaş Yavaş Porsiyonunuzu Küçültmeye Çalışın
Sağlığınız için yavaş yavaş porsiyonunuzu küçültmeye çalışın

7-) Yavaş Yavaş Porsiyonunuzu Küçültmeye Çalışın

Kilo vermek istiyorsanız ne yediğinize ve en önemlisi ne kadar yediğinize dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki protein, yağ, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler hepsi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu maddelerden yani burada dikkat etmemiz gereken hepsinden yemek ama yeteri kadar yemek her şeyin fazlası zarardır. Porsiyon küçültmek korktuğunuz gibi zor bir iş değildir. Sadece zaman gerektiren bir süreçtir. Kısa süre içerisinde bunu başarabilirsiniz. Bunu tabağınızı küçülterek yaparsanız daha kolay olacaktır. Normalde yediğiniz yemekten 3 kaşıkla doyuyorsanız bundan sonra 2,5 kaşık alın ve bir süre böyle devam edin daha sonra bunu 2 ye indirin zamanla artık daha az yemek yediğinizi farkedeceksiniz.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *