Sağlık Meslek Lisesine Geçiş Şartları 2020 Güncel
6 Haz, 2020 10:01 tarihinde eklendi

Sağlık Meslek Lisesine Geçiş Şartları 2020 Güncel

Sağlık Meslek Lisesine Geçiş Şartları 2020 Güncel

Sağlık Meslek Lisesine Geçiş Şartları 2020 Güncel

Sağlık Meslek Lisesine geçiş şartları nelerdir ? Anadolu Lisesinde, Fen Lisesinde ya da herhangi bir başka lise türünde okuyan bir öğrenci sağlık meslek lisesine geçiş yapabilir mi? Sağlık meslek lisesine geçebilmek için ortalamanın kaç olması lazım ?

Sağlık Meslek Lisesine Geçiş Şartları 2020 Güncel
Sağlık Meslek Lisesine Geçiş Şartları 2020 Güncel

Çoğu öğrencimizin merak ettiği temel hususlardan bir tanesi okul ya da bölüm değiştirme konularıdır. Ortaöğretim sonrasında devam edeceği liseyi seçme noktasında yeterli uzman desteği alamamış öğrencilerimiz, lisede geçirdikleri ilk sene sonunda lise ya da bölüm değiştirmeyi düşünmektedirler.

Sağlık Meslek liseleri de öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun okumayı arzu ettiği lise türlerinden bir tanesidir. Fakat sağlık meslek lisesine geçiş yapmanın detayları hakkında çoğu öğrencimiz maalesef bilgi sahibi değildir.

Fen, Anadolu, İmam Hatip Lisesi, Sosyal Bilimler, Meslek veya Teknik lisede devam ediyor ve sağlık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorsanız, öncelikle bu yazıyı okumalısınız. Maalesef Sağlık meslek liselerine geçiş yapmak 10.sınıfta ve sonrasında mümkün değildir. Fen, Anadolu, Meslek liseleri arasında yıl sonu puan ortalamaları ve okul kontenjanları dikkate alınarak 10. Sınıf sonuna kadar geçiş yapılabilmektedir. Ancak sağlık meslek liselerine aynen spor, sanat liselerinde olduğu gibi geçiş yapmak 2014 Eylül ayında yayınlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre 10. sınıftan sonra mümkün değildir. Ancak 9. sınıfta geçiş yapılabilir.

Bu konuyla alakalı yönetmeliğin detaylarını incelediğimizde:

(3) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla birlikte özel yetenek, mülakat, mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan okullar ile Anadolu sağlık meslek liselerine diğer ortaöğretim kurumlarından Geçiş ve geçiş yapılmaz. maddesinde de gördüğümüz gibi Sağlık Meslek Liselerine geçişlerin mümkün olmadığı belirtilmektedir.

Özetleyecek olursak ; 9. sınıfı bitirdikten sonra Sağlık Meslek Lisesine geçiş yapabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak rehber öğretmeninize danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 10, 11 ve 12. sınıflarda okuyan öğrenciler Sağlık Meslek Lisesine geçiş haklarını ne yazık ki kaybetmişlerdir. Bu öğrenciler bundan sonraki süreçte yalnızca üniversite tercih döneminde Sağlık Meslek Yüksek Okulları tercihi yapabileceklerdir. Sağlık Meslek Yüksek Okulları’na geçiş için de sayısal ağırlıklı ders netlerinin iyi olması gerekecektir. Konuyla ilgili olarak Hukuk için kaç net gerekiyor adlı makalemizi okuyarak hangi dersten hangi puanların alınabileceği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *