Roma Gezilecek Yerler Listesi
23 Tem, 2019 12:47 tarihinde eklendi

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma Gezilecek Yerler
Roma Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en büyük medeniyet şehri Roma’dayız. Bu hafta sizler için Roma gezilecek yerler listesini çıkardık. Avrupa’ya gidenlerin en çok fazla tercih ettiği Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Vatikan, Navona Meydanı gibi birçok tarihi yer vardır. İnsanlık tarihinin neredeyse büyük medeniyetlerden birisinin kurulduğu ve İtalya’nın başkenti olan Roma söz konusu tarihi çeşitlilik açısından Londra’yı Paris’i Amsterdam’ın rahatlıkla geride bırakabilen bir şehirdir. Caddelerinde gezerken 2800 yıllık bir tarihi birikimi rahatlıkla hissedebileceğiniz kendi sınırlarını içerisinde Vatikan gibi bir kültür hazinesine barındırması ve gezginlerle dopdolu bir tatil geçirme olanağı veriyor.

Roma’da gezilecek yerlerin öncesinde Roma’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri? Havalimanı, Havaalanı nerededir? Yapılacak şeyler gibi birkaç bilgi sizin için yararlı olacaktır. Eğer havaalanında otelinize araçlar ile rahatlıkla ulaşılmak isterseniz Otel transfer paketi satın alarak işe başlayabilirsiniz. Tarihi kent merkezi tren istasyonu çevresi gibi cadde çevrelerinde kalmak şehirde konaklamak için uygun yerler arasında yer alıyor.

Kolezyum

Collesium
Collesium

Antik roma denilince akla gelen hiç şüphesiz Kolezyum. Roma gezilecek yerler listesinin ilk sırasına ünü neredeyse tüm dünya yazılmış olan Kolezyumu yazabiliriz. Flavianus amfi tiyatro adı ile tanınan ve görkemli yapısıyla yer alan 30 metre yüksekliğinde Colossus heykelinden alıyor. 88 metre uzunluğa sahip bu heykel 156 metre genişliğe de sahiptir. Amfi tiyatronun inşası İmparator Vespasian ve tahta olduğu zaman milattan sonra 72 yılda başlanmıştır. Eski zamanlarda 55000 kişinin tiyatro oyunlarına gladyatör, hayvan ve dövüşlerini idamlar izlemek için toplandığı bu alan 8 yıl sonra İmparator tarafından gerçekleştirilmiştir. Roma seyahatinizde aksaklıklar çıkarsa ve yeterli vaktiniz kalmazsa kolezyumun içine kesinlikle girmelisiniz. Yoğun bir sezona denk gelirseniz girişte uzun kuyruklar oluşabiliyor. Bu nedenle Roma pass kartı satın alarak hem kolezyumu ücretsiz hem de uzun kuyrukları beklemeden girebilirsiniz.

Roma Forumu

Roma Forumu
Roma Forumu

Kolezyuma göre batıda yer alan Roma forumu 1000 yıl boyunca İmparatorluğun siyasi ticari ve kültürel merkezi olarak kullanılmıştır. Romalılar tarafından daha çok Forum Magnum adıyla anılan bölgenin alanı içerisinde milattan önce 5. Yüzyıldan, milattan sonra 7 yüzyıla kadar pek çok dini yapı olarak, Anıt, yönetim binası olarak inşa edilmiştir. 18. ve 20. yüzyıllar arasında bazı kazı araştırmaları sonunda gün yüzüne çıkartılan bu tarih yapılan önemli olarak yine septimius severus, Zafer takı, Vesta bakireleri, evi kurya, kastoria polluks Tapınağı, Zafer takı Satürn Tapınağı, faustiya Tapınağı, olarak gösteriliyor. Roma Forumu giriş ücreti 18 Euro olarak belirlenmiştir.

Navona Meydanı

Novana Meydanı
Novana Meydanı

Hareketli birçok yapısıyla romanın Kent yaşamını gözlemlemek isteyenler için cazip fırsatlar sunan Navona Meydanı Papa’nın isteği doğrultusunda milattan sonra 1.yüzyılda İmparator Dominikan tarafından yaptırılan bir stadyum yeni inşa edilmiştir. Tasarım açısından yerini aldığı Stadyumu andıran alan çevresindeki kafeler ve Performans sergileyen sokak gösterilerini izlemek oldukça keyiflidir. İçlerinde 4 nehrin de bulunduğu 3 Çeşme ile süslenmiş Barok stili meydanın ve hemen arkasında San Luigi dei Francesi yer almaktadır. Bu meydanda kalmak isterseniz de Otel tavsiyesi olarak Eitch Barromini, Palazzo Pamphiji, meydanın en güzel ve en çok tercih edilen otellerinden biridir. Bu otelde konaklayarak şehirdeki birçok bölgeye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Pantheon

Pantheon
Pantheon

İsmi tüm Tanrıların Tapınağı olarak geçen tarihi yer, 118 ve 125 yıllar arasında İmparator Hadriyan tarafından inşa ettirilmiştir. Pagan Roma tanrılarını adammış tapınağı inşa edilme sebebi, milattan sonra 80 yılında eskisinin yerine geçmesiyle oluşmuştur. Hatta ve hatta kapının önünde yanan ateş Tapınağı yaptıran Markus agripa ithaf edilmiş iki heykel ve bir yazı bulunmaktadır. Asıl görevini 500 yıla yakın bir süre devam ettirebilen dinin yapı Hristiyanlığın benimsemesinin ardından yaklaşık 609 yılına kadar bakire Meryem anaya adanarak kiliseye çevrilmiştir.

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan ve mimari açıdan oldukça güzel bir güzelliğe sahip bir çeşme bulunuyor. Ana teması olarak deniz’i konu alan çeşme, Papa’nın isteği doğrultusunda 1732’de heykeltıraşlar tarafından yapımına başlamıştır. Çok sayıda sanatçı ve heykeltıraş ile yapıtın orta kısmında ana temasını vurgulayan iki denizkulağının çevreleri, bir Neptün figürüne yer verilmiştir. Aşk Çeşmesi adıyla da anılan mimari yapısı oldukça güzel olan bu çeşmenin önemli bir özelliği de vardır. Yaygın inanışa göre sağ eli ile son omzunun üzerinden çeşmeye para atabilen kişilerin dileklerinin kabul olduğuna inanılıyor. Bu yüzden gündüz vakti oldukça çeşmenin başında insanlar bulunuyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası
Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus mezarının bulunduğu bu alana ilk olarak 349 yılına İmparator Constantinus’un emriyle bir Bazilika inşa edilmiştir. Fakat bu yapım yıkılmaya başlayınca 1506 da Roma Katoliklerinin Hac noktası olarak var saydıkları bu nokta günümüzdeki Bazilika inşasına başlanmıştır. 1612 yılında ise yapımı tamamlanan bu dinin yapının tasarımında Donato, Bramante, Rapel gibi ustaların dokunuşları bulunmaktadır.

 

 

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Papalar tarafından toplanmış birçok sanat eserine ev sahipliği yapan, alanında dünyanın en büyükleri biri olarak bilinen Vatikan müzelerinin temelleri 1506 yılında Santa Maria Maggiore şarap mahzeninde atılmıştır. Bu müzenin içinde Antik Yunan yanı sıra modern, dinsel, sanat eserlerine ve çeşitli tablolara yer verilmiştir. Kültürel tesisin bir günde bitirilmeyecek kadar geniş tarihi eserleri bulunmaktadır. Vatikan müzeleri şehrin neredeyse en popüler ve en çok gezilen noktalardan biri olduğu için girişinde çok uzun bilet kuyrukları oluşmaktadır. Bu kuyruklarda beklemek istemiyorsunuz biletinizi internetten online satın alabilirsiniz.

 

İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

Romalılar için önemli bir buluşma noktası teşkil eden bu meydan, ismini İspanyol elçiliğinden almıştır. 1723-1726 yılları arasında Kral 15. Luis tarafından inşa edilmiştir. Bu merdivenlerin üst kısmında yer alan Francesco de Sancris Kilisesi bulunmaktadır.

 

 

 

 

Castel Sant Angelo
Castel Sant Angelo

Castel Sant Angelo

Siyasal karmaşıklıkları çoğunlukla bulunduğu dönemlerde papaların ikamet olarak kullandıkları 1639 yılında İmparator adrianus ve ailesinin ikamet etmesi için inşa ettirilmiştir içinde bulunan bir koridor aracılığıyla Vatikan saraya bağlanmış olan bu yapı, İmparator Hadrianus döneminde kent surlarına katılmıştır.

 

 

Vittorio Emanuele II Abidesi
Vittorio Emanuele II Abidesi

 

Vittorio Emanuele II Abidesi

Kentin en gösterişli yapısından biri olan bu abide adını birleşik İtalya kralından almıştır. Bu yapının etrafında Mahşerin Dört Atlısı adı verilmiş 2 heykel bulunmaktadır. 1885 ve 1911 yılları arasında Giuseppe ile yapılmıştır. Bu yapının teras kısmına çıktığınızda pek çok yapı ile birlikte kent manzarasını da göreceksiniz.

 

 

Palatino Tepesi
Palatino Tepesi

Palatino Tepesi

Forumun sadece 40 metre üstünde yer alan kentin en eski bölgesi olarak anılan yerdir. Eski Roma mitolojisine göre imparatorluğun kurucusu olan ikiz kardeşler, bir dişi kurt tarafından bu tepe’deki bir mağarada büyütülmüştür. Antik Roma hakkında bilinmesi gerekenler için önemli bir kaynak teşkil ediyor.

 

 

 

Villa Borghese
Villa Borghese

Villa Borghese

Sadece romanın değil Avrupa’nın en geniş kent parklarından biri olan villa Borghese şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için en önemli yerlerden biridir. Doğal romanın güzellikleri ile buluşan bu Park 1901 yılında Kent Meclisi tarafından satın alınmış bahçelerin içerisine kurulmuştur.

 

 

Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı

Sanatçı mimar heykeltıraş olan Napoli’nin tüm hünerlerini konuşturarak tasarladığı meydandır. milattan önce 1 yüzyıla kadar uzanan bir dikilitaşın bulunduğu görkemli meydan Alexander Papa tarafından inşa ettirilmiştir. Vatikan’ın sıkı denetimlerine maruz kalan meydanın sağında Domenico Fontana’nın tasarladığı, solunda ise bernini tasarladığı iki çeşme bulunmaktadır.

 

Piazza Del Popolo
Piazza Del Popolo

Piazza Del Popolo

Nilattan Önce 220 yılında inşa edilen Piazza Del Popolo Romanın en büyük meydanı unvanını elinde tutuyor. Bu meydanın mısırdan getirilen dikili taş yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *