Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?
19 Kas, 2019 7:04 tarihinde eklendi

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir ? Tedavisi nasıl yapılır ? Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan rahim ağzı kanseri, kadınların en sık yakalandığı 2. kanser türüdür. Bu kanser türüne yüksek oranda, HPV( Human Papilloma Virüsü) neden olmaktadır. Tedavi edilemezse ölümcül sonuçlara neden olabilen rahim ağzı kanseri, özellikle 30 yaş ve üzeri kadınlarda görülse de, her yaştan kadın için tehdit oluşturabilmektedir.

Önlenebilir bir kanser olarak bilinen rahim ağzı kanseriyle ilgili bilinçlenmek, tedavisi açısından oldukça önemlidir. Her kanserde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de, erken teşhis hayat kurtarabilmektedir. Peki, rahim ağzı kanseri belirtileri nedir? Teşhisi nasıl konulur? Tedavisi mümkün müdür? Gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda derledik.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir ?

Serviks kanseri olarak ta bilinen rahim ağzı kanseri, kadınlar için oldukça tehlikeli bir kanser türüdür. Günümüzde pek çok insan, rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu kanser türü, özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha çok yaygındır. Rahim ağzı kanseri, serviks olarak adlandırılan rahmin alt kısmındaki hücrelerde görülmektedir. Araştırmalara göre, bu kanserin sebebi %95 oranında HPV virüsüdür.

Bağışıklık sistemi çoğu zaman HPV virüsüyle savaşarak, vücudun zarar görmesini engeller. Fakat virüsün galip geldiği zamanlarda, kanserli hücreler vücuda yerleşerek rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Rahim ağzı kanseri 4 evreden oluşmaktadır. 4. evre hastalığın en ileri evresidir ve bu evrede kanserli hücreler vücudun çeşitli bölgelerinde yayılım göstermektedir.

HPV Virüsü Nedir ?

İnsan papilloma virüsü olarak dilimize çevrilen HPV virüsü, bulaşıcı bir virüstür. Erkek ve kadın fark etmeksizin her bireyde görülebilen bu virüs, genital bölgede siğil oluşumuna yol açabilmektedir.

Çoğu zaman bağışıklık sistemi, HPV virüsüyle savaşarak onu yok etse de bazen durum tehlikeli hale gelebilmektedir. Hücreyle birlikte çoğalarak, rahim ağzı kanserine yol açabilen HPV virüsü, cinsel yollarla bulaşmaktadır. Bu virüsün, sarılma, el ele tutuşma gibi temaslarla bulaşmadığı uzmanlarca kanıtlanmıştır.

Virüs, kendisini cinsel temastan hemen sonra gösterebildiği gibi, yıllar boyunca hiçbir belirti vermeyebilir. Bu yüzden HPV virüsünün vücuda ne zaman girdiğini tam olarak anlayabilmek oldukça zordur. 170 den fazla tipi bulunan insan papilloma virüsü, rahim ağzı kanseri dışında farklı kanserlere de sebep olabilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ?
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Rahim ağzı kanseri, ilk aşamada genellikle belirti vermemektedir. Belirtiler, hastalığın ilerleyen evrelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu kanser türü, oldukça yavaş ilerler. Hasta, uzun yıllar boyunca hiçbir rahatsızlık hissetmeden kanserli hücreler ile yaşayabilmektedir.

Rahim ağzı kanserinin en bilinen belirtileri şöyle özetlenebilir;

 • Adet kanamalarında düzensizlik
 • Kasık ve karın bölgesinde ağrı
 • Anormal renk ve kokuda vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki sonrası kanama

Bu belirtiler rahim ağzı kanserinin en yaygın belirtileridir. Hastalığın evresi arttıkça, belirtiler de artış göstermektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde, idrar yaparken zorlanma, sırt ve bacak ağrısı, kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir ?

Rahim ağzı kanseri için en büyük risk faktörü, cinsel yollarla bulaşan HPV virüsüdür. Fakat yapılan araştırmalar, farklı risk faktörlerinin varlığını da ortaya koymaktadır.

Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigara kullanımı
 • Genetik faktörler
 • HPV teşhisi konulması
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Meyve ve sebze tüketiminin az olması
 • Aşırı kilo
 • Bilinçsizce yapılan diyetler
 • Çok sayıda doğum yapmak
 • Çok eşlilik

Bu gibi durumlar, rahim ağzı kanseri için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle sigara gibi kötü alışkanlıkları bulunan kadınlarda, rahim ağzı kanseri riski çok daha yüksektir. Bu yüzden bu kötü alışkanlıklardan vazgeçerek, hastalığa karşı bir önlem alınabilmektedir.

Rahim Ağzı Kanserine Hangi Bölüm Bakmaktadır ?

Rahim ağzı kanserinden şüphelenen kişiler, vakit kaybetmeden bir jinekoloji bölümüne başvurmalılardır. Rahim ağzı kanserine, jinekoloji bölümünden kadın hastalıkları uzmanları bakmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Tanısı Nasıl Konmaktadır ?

Rahim ağzı kanserinden şüphelenen ve bu kanserin belirtilerini yaşayanlar, mutlaka uzman bir doktora görünmelidirler. Doktor yapacağı belli testler sonrası, rahim ağzı kanseri tanısını koymaktadır.

Kolposkopi ve biyopsi gibi yöntemlerle, hastalığın kesin tanısı konulabilmektedir. Kolyoskopide, ışıklı bir alet ile rahim ağzının görüntüsü incelenir. Bu inceleme sırasında, herhangi anormal bir durum olup olmadığına karar verilir.

Hafif ağrılı bir işlem olan kolyoskopi ile kanser tanısı kesin olarak konulabilmektedir. Biyopsi yöntemi de, hastalığın teşhisi için kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca hastalığın erken teşhisi için, kadınların yılda bir defa servikal smear yaptırması önerilmektedir.

Smear Testi Nedir? Nasıl Yapılır ?
Smear Testi Nedir? Nasıl Yapılır ?

Smear Testi Nedir? Nasıl Yapılır ?

Serviksi değerlendirmek ve kanser gibi durumları kontrol edebilmek amacıyla yapılan smear testi, aktif bir cinsel hayata sahip olan her kadının yılda 1 defa yaptırması gereken bir testtir. Bu testin yapılmasındaki en büyük amaç, olası bir kanser durumunda erken tanının koyulabilmesidir.

Adet döneminden minimum 10 gün önce yapılması önerilen bu test esnasında, vajinaya bir alet yerleştirilir ve küçük bir fırça yardımıyla hücre örnekleri elde edilir. Elde edilen bu hücreler, bir mikroskop ile incelenerek, anormal bir durum olup olmadığı anlaşılır. Eğer test esnasında şüpheli bir durum fark edilirse, smear testi daha sık aralıklar ile de yaptırılabilir. Smear testi basit ve ağrısız bir işlemdir.

Rahim Ağzı Kanserinin Tedavisi Nasıldır ?

HPV virüsünün neden olduğu genital bölgedeki siğiller, dondurularak, yakılarak ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu tedavinin sonucunda siğiller kaybolsa da, kendisini tekrarlayabilmektedir. Rahim ağzı kanseri içinse, hastalığın hangi evrede olduğu, tedavi süreci açısından önemlidir. Cerrahi işlemler ve radyoterapi yöntemleri ile hastalığın tedavisi amaçlanmaktadır.

Eğer kanser erken evrede ise, cerrahi işlemlerle bir tedavi yöntemi izlenmektedir. Fakat ilerleyen vakalarda, cerrahi işlemler tek başına yeterli olmamaktadır. İlerleyen evrelerin tedavisi için öncelikli olarak radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler ile kansere neden olan hücrelerin yok edilmesi ve hastalığın evresinin gerilemesi amaçlanmaktadır.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri Ve Doğurganlık

Rahimde yapılan cerrahi işlemler, hastanın doğurganlığı için risk taşıyabilmektedir. Bu konuda, doktordan ayrıntılı ve doğru bilgileri almak oldukça önemlidir. Gebelik düşünen kadınlar için, doğurganlığı koruyan cerrah tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu konuda en doğru bilgi ve kararı doktorlar vermektedir.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri, Tedavisi Sonrasındaki Süreç Nasıl Olmaktadır ?

Tedavisi tamamlanan bir hasta, doktoruna sık sık kontrole gelerek, durumunun gidişatını öğrenmelidir. Hastanın durumu, hastalığın evresi ve tedavinin yöntemine bağlı olarak hastalık tekrar nüksedebilir. Hastanın, 2 yıl boyunca, 3 ayda bir doktora görünmesi oldukça önemlidir. Doktor gerekli gördüğü takdirde, hastanın smear testi yaptırmasını isteyebilir. Doktor smear testinin yanında, farklı testlerde isteyebilir. Daha sonraki süreçlerde, kontrole gitme sıklığı seyrekleşir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

Rahim ağzı kanseri tehlikeli olsa da, önlenebilir bir kanserdir. Bu hastalıktan korunmak için, cinsel yolla bulaşan HPV virüsü konusunda bilinçli ve dikkatli olmak gerekmektedir. HPV virüsünden koruyucu aşıların mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Kadınların bilinçli olmaları ve yılda bir defa rahim ağzı kanseri için test yaptırmaları oldukça önemlidir.

Sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durarak sağlıklı beslenmek, rahim ağzı kanserine yakalanma riskini düşürmektedir. Ayrıca fazla kilosu bulunan kadınların, sağlıklı bir şekilde zayıflamaları kişisel bir önlem olarak gösterilmektedir.

Daha fazla bilgi için Kadın kategorimizde yer alan diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *