Power Plate ile Zayıflama Yöntemleri, Power Plate Egzersizleri
4 Haz, 2020 7:18 tarihinde eklendi

Power Plate ile Zayıflama Yöntemleri, Power Plate Egzersizleri

Power Plate ile Zayıflama Yöntemleri, Power Plate Egzersizleri

Power Plate ile Zayıflama Yöntemleri

Power plate ile zayıflama yöntemleri nelerdir ? Esasen Rus asıllı bilim insanlarının icatlarından biri olup, geliştirilme koşullarının NASA’da denendiği ve son şeklinin de NASA’nın tasarımı olduğu teknolojik spor aleti “power plate“tir. İlk olarak astronotların uzaya gitmeden önce kas geliştirmek amaçlı kullandıkları bu alet, zamanla hem iyi bir kalori yakıcı hem de çokça tercih edilen bir spor aleti konumuna gelmiştir.

Power Plate ile Zayıflama Yöntemleri
Power Plate ile Zayıflama Yöntemleri

Hem fizik tedavi alanında, hem spor alanında, hem sağlık hem de fitness alanında kullanılan power plate; yuvarlak ve titreşimli bir alana sahiptir ve egzersizler genelde bu platformun üzerine çıkarak yapılır. Bu alanın titreşme özelliği neticesinde de üzerinde spor yapan bir bireyin kasları üç kata kadar daha fazla titreşerek çok daha fazla kalori yakabilmektedir.

Power plate’in zemininde bulunan ve titreşme özelliği olan plakanın üzerinde yapılan sporlarda, bu titreşim aynı anda pek çok farklı kas grubunu çalıştırabilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bu pek çok kas grubu çalışırken de metabolizma asla yorgun kalmaz ve kişi kendini nefes nefese bir halde bulmaz. Yani sizin yaptığınız egzersiz sadece tek bir bölgeyi çalıştırmak adına olsa da vibrasyon sizin isteğiniz dışında bütün kaslarınızı da harekete geçirmektedir.

Power Plate’in Yararları

Power Plate’in başlıca yararı, vücudun esnek yapısını ve direncini koruyabilmek adına fayda sağlamasıdır. Bununla birlikle çalışma prensipleri gereği hem kemiklerin güçlenmesine faydası olan, hem kas gruplarının her birini çalıştırdığı için kasların güçlenmesine etki eden, hem hormonların düzenlenmesine yardımcı, bölgesel olarak ortaya çıkan ağrıları ortadan kaldıran bir spor aletidir.

Bu saydığımız yararlarla birlikte titreşimli etkisi sayesinde vücutta bir kavitasyon ve lenf drenaj etkisi de yaratabildiğinden selülitli bölgelerde de kullanım açısından oldukça etkili sayılmaktadır. Bu noktada kavitasyon nedir ya da lenf drenaj nedir diye soracak olursak; tıpkı power plate’in selülit ve yağ yakmaya yardımcı etkisi gibi bu zayıflama yöntemlerinde de vücuda titreşim ve elektriksel dalgalar verilerek damarların genişleyip yağların parçalanması ve bu şekilde sağlıklı bir şekilde zayıflanması sağlanır.

Power Plate Egzersizleri

Tricep Dip : Arka tarafınızda bulunan kol kaslarınızı güçlendirmeye yarayacaktır. Genel anlamda daha çok kadınlarda meydana çıkan arka kollardaki sarkıklığın önüne geçebilmektedir.

Squat : Kalçada, bacakta ve sırtta gerginlik yaratan bu hareket sayesinde bu bölgelerde güçlendirme etkisi yaratılmaktadır.

Crunch : Alt karın bölgesindeki kaslarınızı çalıştırmaya yaramaktadır. Hareketi yapmanın etkisi kişiye sıkı bir yapıda ve sağlıklı bir görüntüdeki karın bölgesi olarak geri dönecektir.

Lateral Plank : Yapılan hareket sayesinde hem kol kaslarınız hem de omuz  kaslarınız güçlenmektedir

Push-up : Ön tarafınızdaki kol kaslarınızı güçlendirme etkisi bulunmaktadır. Böylelikle güçlenmiş olan bu kaslarla daha dik bir duruşa sahip olmanız kolaylaşacaktır.

Power Plate'in Zararları
Power Plate’in Zararları

Power Plate’in Zararları

Power plate’in kullanımının uygunluğu için esas olan kural, bu aleti ilk defa kullanacak olan kişinin o durumdan öncesinde çok az da olsa hayatında spora yer vermiş olması gerekliliğidir. Alete kolayca adapte olabilmek adına power plate’i kullanmadan önce vücut bir takım basit egzersizlerle power plate’e hazırlanmalıdır. Asla hiç bir ön hazırlık yapmadan vücudu zorlayıcı egzersizlere power plate’le birlikte hızlı bir giriş yapılmamalıdır.

Bunun dışında özellikle hamile kadınların, yeni doğum yapmış kadınların, migren atakları geçiren bireylerin, epilepsi hastalığı olan bireylerin ya da vücudunun belirli bölgelerinde çeşitli yaralar bulunan bireylerin asla power plate kullanmaması gerekmektedir.

Power Plate Fiyatları

Piyasadaki power plate fiyatları, en düşük olarak 1500 Türk Lirasından başlamaktadır. Özelliklerine ve gelişmişliğine göre daha yüksek meblağlarda da olan bu alet, internetteki bazı yabancı sitelerden daha uygun fiyatla alınabilme imkanına da sahiptir.

Konuyla ilgili olarak Pilates ile zayıflama yöntemleri adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *