Pilates ile Yapması Kolay Zayıflama Hareketleri
3 Haz, 2020 5:35 tarihinde eklendi

Pilates ile Yapması Kolay Zayıflama Hareketleri

Pilates ile Yapması Kolay Zayıflama Hareketleri
Pilates ile Yapması Kolay Zayıflama Hareketleri
Pilates ile Yapması Kolay Zayıflama Hareketleri

Pilates ile Yapması Kolay Zayıflama Hareketleri

Pilates ile yapması en kolay zayıflama hareketleri hangileridir ? Pilates şüphesiz en sağlıklı sporlardan biri. Uzun süreler devam ettiğinizde çok belirgin etkisini görebileceğiniz pilates egzersizleri aynı zamanda yağ yakma ve zayıflama için de ilaç gibi geliyor. Eğer zayıflamak için işin %70’inin beslenmeden geçtiğini biliyorsanız, pilates ile zayıflamak sizin için çok kolay olacak! Pilates hareketleri zayıflatmanın yanısıra, daha eğlenceli bir antreman sağlayıp, devamlı olarak yapmak için sizde gerekli motivasyonun oluşmasını da kolaylaştırıyor. Bu yazımızda size evde yapacağınız pilates hareketleriyle nasıl yağ yakım ve zayıflama hızını artıracağınızı videolu bir şekilde göstermeye çalıştık.

Uyarı: Egzersizlere başlamadan önce 20-30 dakika kadar ısınma hareketleri yapınız!

1. Hundred Pump Pilates Hareketi

Faydası:

Bu pilates egzersizi en çok karın bölgenizi çalıştırır. Karın bölgesi kaslarını yakarak, bel ve göbek bölgesi yağlarını yakmak için oldukça idealdir. İkincil olarak ise bacak kaslarınızı çalıştırır. Üst bacak bölgesinin sıkılaşmasına yardımcıdır.

Videosu:

Anlatımı:

Yere yüz üstü uzanın. Bacaklarınızı gergin bir şeklide yerle 45 derece açı yapacak şekilde kaldırın. Bir atlama ipini (veya pilates lastiği gibi benzer bir cismi) yerden birkaç cm. yukarda kalacak şekilde iki elinizle tutun. Ellerinizi kalçalarınızın yanında sabitleyin. Atlama ipi baldırınızın altında, kollarınız gergin olmalıdır. Omuzlarınızı yerden biraz kaldırın. Kollarınızla kısa aşağı ve yukarı hareket yapın. Eğer bir süredir bu egzersizi yapıyorsanız ve kaslarınız hazırsa aynı hareketi kollarınızı başınızın arkasına alarak tekrarlayın.

2. Pilates Adım Egzersizi

Faydası:

Bu hareket bacak ve kalça kasları için müthiş bir hareket. Birincil olarak bacak kaslarını çalıştırırken aynı zamanda kalça bölgesi kaslarını da kullanarak toplu bir sıkılaşma ve bacaklarda zayıflama sağlar.

Videosu:

Anlatımı:

Atlama ipini (veya benzer bir nesneyi) iki elinizle gergin bir şekilde kafanızın üstünde tutun. Sol adımınızı ileri atarak dizlerinizi bükün ve iki dizinizde yerle 90 derecelik açı yapacak şekilde bükün. Yavaşça aşağı ve yukarı bir inç kadar esneyin. Bu işlemi 10 kez tekrarlayın. Bu birinci tekrardı aynısını sağ ayağınızı öne bir adım atarak da tekrarlayın.

3. Bel Egzersizi

Faydası:

Bel ve sırt kasları için faydalı bir harekettir. Zayıflamaya etkisini artırmak için hareketin yapılış hızı ve süresi artırılabilir. Aynı zamanda sırt ağrılarını gidermek ve egzersiz hareketlerinin bel bölgesinde neden olduğu kas sıkışmalarını rahatlatmak için yapılabilir.

Videosu:

Anlatımı:

Dizlerinizi hafifçe bükerek, topuklarınız yere değer vaziyette bacaklarınızı yayarak yere oturun. Dirsekleriniz genişleterek ipi iki elinizde kafanızın arkasında gergince tutun. Sırtınızı düz tutarak göbeğinizi destekleyin ve 45 dereceli açı ile geriye yaslanın. Bu pozisyondan, sağ dirseğiniz ile yere dokunurcasına gövdenizi yavaşça sağa doğru döndürün. Ardından, aynı hareketi sol tarafınız için tekrarlayın. Böylece bir turu tamamlamış oldunuz. Hareketi bir dakika boyunca yavaşça ve sabit hız ile tekrarlayın.

4. Pilates Bacak Egzersizi

Faydaları:

Bacak ve kalça bölgesi için çok etkili bir harekettir. Videodaki egzersizi belli bir hızda ve tekrarda devam ettiğinizde zaten ne kadar yorucu olduğunu fark edeceksiniz. Böylece vücudunuzun yağ yakma hızı artacak ve zayıflama işlemi hızlanacaktır.

Videosu: 

Anlatımı:

90 derece açı oluşturacak şekilde yere diz çökün. Atlama ipini uçlarından tutarak gerin. Gerilmiş ipi başınızın üstüne doğru kollarınız dik kalacak şekilde kaldırın.  Üst vücudunuzu tutarak ve karnınızı mümkün olduğu kadar sıkarak sol ayağınızı öne atın ve hamle pozisyonunuzu alın. Ardından kalkmak için kendinizi itin. Tek bir hamlede, sağ bacağınızı arkada düz bir şekilde yükseltin, gövdenizi yere doğru salın, sırtınızı yerde tutun ve kollarınızı vücudunuz T şekli alana kadar kaldırın. 3 saniye bu şekilde bekleyin, ardında hareketi yeniden başlamak için tersine alın ve öbür bacağınız ile tekrar edin. Hareketi her iki tarafınızla da 10’ar kez yapana kadar tekrar edin.

5. Heykel Egzersizi

Faydası:

Yan karın, kalça ve baldır bölgesi için etkili bir pilates hareketidir. Hareketin hızını ve yapılış süresini artırarak etki düzeyini artırabilirsiniz. Kendinizi çok zorlamamaya ve kaslarınızın gelişmesine izin vermeyi unutmayın.

Videosu:

Anlatımı:

Sol ayağınız üzerinde dizinizi hafif bükerek durun. Bu esnada sağ ayağınızı arkaya doğru diyagonal olacak şekilde uzatın. Atlama ipini eki elinizle uçlarından tutup gerdikten sonra aynı pozisyonda başınızın üstüne kollarınız dik kalacak şekilde kaldırın. Kalça kaslarınızı sıkarken sağ ayağınızı yavaşça indirin. Yukarı kaldırmış olduğunuz ellerinizi aynı anda indirmeye başlayın. Sanki ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışıyor gibi.

Pilates hareketleri ile ilgili sorularınızı yorum atarak sormayı unutmayın. 🙂 Sağlığınız için Sağlık kategorimizde yer alan diğer makalelere göz atmayı unutmayın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *