Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri Gerekli Evraklar
12 Eyl, 2019 15:14 tarihinde eklendi

Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri Gerekli Evraklar

Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri Gerekli Evraklar

Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri Gerekli Evraklar

Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri Gerekli Evraklar
Pasaport Nasıl Alınır ? Pasaport Çıkarma İşlemleri Gerekli Evraklar

Pasaport nasıl alınır ? Yurt dışında hem tatil yapmak hem de iş seyahatlerini organize etmek için pasaport çıkartmak mecburidir. Pasaport sizin farklı ülkelere ziyaret etmenizi sağlayan bir kimlik cüzdanı şeklindedir. Pasaport sahibi olan kişiler özellikle vizesiz ülkelere daha ekonomik seyahat edebilirler. Pasaportlar hem işlev hem de olanak yönünden farklı çeşitlere ayrılır. Genellikle bu çeşitler Bordo pasaport ve Yeşil pasaport şeklinde birbirinden ayrılır. Bordo pasaport sahipleri dünya üzerinde toplamda 102 ülkeye gidebilirken, yeşil pasaport sahipleri ise dünya üzerinde 160 ülkeye vizesiz şekilde sadece pasaportları ile gidebilirler.

Pasaport Nasıl Alınır ? Aşamaları Nelerdir ?

Pasaport almak için ilk yapılması ve dikkat edilmesi gereken durum, evraklardır. Başvurunun kabul edilmesi için öncelikle pasaport için talep edilen tüm evrakların eksiksiz şekilde ilgili kuruma teslim edilmesi gerekiyor.

Pasaport sahibi olmak isteyen kişiler, mutlaka pasaportlarının geçerlilik süresini de belirlemelidir. Bordo pasaport sahipleri minimum 1 yıl ile maksimum 10 yıl geçerliliği olan pasaportlar çıkartabilir. Pasaportlarda geçerlilik süresi uzadıkça elbette devlete ödenmesi gereken tutarlarda da bir artış olacaktır. Pasaportların geçerlilik süresi ve harç bedellerini yıllık pasaport ücretlerinde görebilirsiniz. 2019 yılı pasaport geçerlilik ücretleri;

1 yıllık pasaport için sahibi olmak için toplamda 381,90 TL ödeme yapmak gerekir.

10 yıllık pasaport için sahibi olmak için ise toplamda 945,10 TL ödeme yapmak gerekir.

Pasaport ücretlerinde ve harç bedellerinde her yıl artışlar olduğu için pasaport çıkartırken 10 yıllık geçerlilik süresi almak daha mantıklı ve ekonomik olacaktır.

Pasaport Almak İçin Yapılan Ödemeler

Bordo pasaport almak isteyen kişiler devlete 2 farklı ödeme yapmalıdır. Bu ödemeler; pasaport defter bedeli ile pasaport harcı şeklindedir.

Pasaport Harcı: Pasaport alabilmek için kişinin vereceği işlem parasıdır. İşlem bedeli yani pasaport harcı pasaport çeşidine göre değişmez. Hangi pasaporta başvurmak isterseniz aynı işlem bedelini ödemeniz gerekir.

Pasaport Defter Bedeli: Pasaport alabilmek için cüzdan bedeli olarak adlandırılır. Pasaport defter bedeli genellikle pasaportun geçerlilik süresi için ödenen bedel niteliğindedir. Pasaportun geçerlilik süresi yükseldikçe ödenen pasaport defter bedeli de değişmektedir.

Öğrenciler pasaport başvurularında bazı harç bedellerini ödemekten muaf tutulmaktadır. Eğer öğrenci için pasaport başvurusu yapılıyorsa hangi harç bedellerinin muaf olduğu araştırılmalıdır.

Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alımı
Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alımı

Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alımı

Bordo Pasaport nasıl alınır ? Bordo pasaport almak için ve ilgili birimlere evrak teslimi için öncelikle birimlerden randevu alınmalıdır. Randevular elektronik ortamlardan alınabilir. Pasaport çıkartmak isteyen kişiler öncelikle tüm belgelerini eksiksiz olarak hazırlamalıdır. Ardından elektronik ortam ile epasaport.gov.tr adresinden randevu alınması gerekir. Randevular ayrıca başvuru yapan kişilere uygun konumdaki il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinden de alınabilir. Online randevu seçeneği üzerinden randevunuzu alarak pasaport için işlemlere başlayabilirsiniz. Pasaport randevuları sadece kişinin ikamet ettiği bölgeden alınması gerekmez. Farklı bölge il nüfus müdürlüklerinden de randevu alabilirsiniz.

Pasaportların Teslimatı Nasıl Yapılır ?

Bordo pasaport çıkartan kişiler pasaportlarını yaklaşık olarak 10 gün sonra teslim alabilirler. Artık yeni uygulama ile pasaportlar evinize kadar ulaştırılmaktadır. Genel olarak pasaportların kişiye ulaşması 5 – 7 iş günü basım süresi ile + 3 gün kargo süresi toplamda 10 gün olarak hesaplanmaktadır. Genelde bu süreyi aşan teslimatlar olmaz. Sadece süre, yoğunluğa ya da bayram, resmi tatil gibi özel günlere bağlı olarak süreler uzayabilir.

Pasaportunuzu daha kısa sürede almak isterseniz doğrudan matbaadan teslim alabilirsiniz. Pasaportların tümü Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi‘nde basılmaktadır. Bu merkeze giderek, kargo süresini beklemeden pasaportunuzu kendiniz alabilirsiniz.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaport nasıl alınır ? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir ? Pasaport çıkarttırmak için ilk gerekli olan belge nüfus cüzdanıdır. Eğer nüfus cüzdanı üzerinde herhangi bir eksiklik ya da yanlış bilgi varsa mutlaka öncelikle kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor.

Bordo pasaport yani umumi pasaport çıkarmak isteyen kişilerden talep edilen belgeler şu şekildedir;

Nüfus Cüzdanının Aslı ve Fotokopisi

Adet Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf vesikalık fotoğraftan farklıdır. Bu nedenle mutlaka fotoğraf çektirirken biyometrik olması gerektiğini söylemelisiniz. Fotoğraf mutlaka nötr bir yüz ifadesiyle çekilmeli ve ağzı kapalı olarak çekilecek durulmalıdır. Ayrıca fotoğraf 50×50 ya da 50×60 mm ebatlarında olacak.

Eski Pasaportlar: Daha önceden alınmış bir pasaport bulunuyorsa mutlaka pasaportun aslı da evraklar arasında eklenmelidir.

Pasaport Harcı ve Pasaport Bedeli Dekontları: Pasaport için istenilen defter ve harç bedellerinin ödendiğini gösteren dekontlar

Pasaport başvurusu reşit olmayan ya da farklı engeli olan kişiler için yapılıyorsa mutlaka aileleri tarafından hazırlanan muvafakatname gerekir.

Geçici Pasaport Nedir ? Geçici Pasaport Nasıl Alınır ?

Geçici Pasaport Nedir ?
Geçici Pasaport Nedir ?

Geçici pasaportlar, bireylerin geçerli bir pasaporta sahip olmadığı hallerde kullanılan pasaport türüdür. Özellikle kişinin pasaportunu kaybetmesi ya da pasaportunun geçerlilik süresinin bitmesi gibi durumlarda kullanılır. Dış temsilcilikler tarafından verilen geçici pasaport kişiler için bir seyahat belgesi yerine geçiyor.

Tüm bunların yanı sıra örneğin sağlık sorunu ya da vefat gibi acil durumlarda geçici pasaportlar kişilerin yurt dışına çıkmasını sağlıyor. Geçici pasaportların onayı dış temsilcilikler tarafından yapılır. Geçici pasaportları kişilere en az 1 ay, zorunlu ve istisnai durumlarda ise en fazla 1 yıl süreyle veriliyor.

Pasaport Olmadan da Seyahat Edilebilir Mi ?

Pasaport ülkeler arasında seyahat etmeyi sağlayan bir kimlik ya da seyahat belgesidir. Pek çok ülke kişilerin giriş ve çıkışlarını düzenleyebilmek için mutlaka kişilerden pasaport belgesi talep eder. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise dünya üzerinde yalnızca pasaportsuz olarak 2 ülkeyi ziyaret edebilir. Bu ülkeler, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Bunların dışında farklı ülkelere gitmek isteyen kişiler mutlaka uygun pasaport sahibi olmalıdır. Bu iki ülkeye ise TC vatandaşları ülkemiz tarafından verilen kimlikler ile giriş yapabilirler.

Yedek Pasaport Uygulaması Nedir ?

Yedek pasaport ya da çift pasaport kişinin aynı anda geçerli sayılan 2 pasaporta sahip olması anlamına gelmektedir. Bazı ülkeler uyguladıkları politikaları nedeniyle daha önce bazı ülkelere seyahat eden kişilerin aynı pasaportla kendi ülkelerine giriş yapmasını kabul etmeyebilirler. Örneğin; İran’a giriş ve çıkış yapan kişiler ABD’ye aynı pasaport için vize alamayabilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda kişilerin seyahatlerinde mağdur olmamaları amacıyla kişilere 2 adet pasaport çıkartma hakkı verilmiştir. Bu hakka, çift pasaport uygulaması ya da yedek pasaport uygulaması adı veriliyor. Elbette kişi 2 adet pasaporta sahip olduğunu çeşitli belgeler ile de belgelemesi gerekir.

Kayıp Pasaport İşlemleri

Pasaportun kaybolması halinde bazı sorunların önüne geçmek için mutlaka pasaport kaybını ilgili birimlere yazılı olarak bildirmek gerekir. Özellikle kayıp pasaportların başkaları tarafından kullanılmasını engellemek için en kısa sürede İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapmak gerekir. Ayrıca pasaportların kayı bilgisini en yakın karakola gidip bir dilekçe ile de yazılı olarak bildirebilirsiniz. Böylece kayıp pasaportlar numaraları ile beraber bilgisayar verilerine eklenir. Kayıp pasaport söz konusu olduğunda yenisini çıkartmak için sadece yeni cüzdan bedeli ödemeniz yeterli oluyor.

Kaybettiğiniz pasaport için kalan süre ne ise yeni çıkartılan pasaport için de o süre yine veriliyor. Pasaportunuzu yurt dışında kaybetmişseniz de mutlaka dış temsilciliklere bu kaybın bilgisini vermeniz yeterli oluyor. Yurt dışında bu durumu yaşamanız halinde Türkiye’ye dönmek için Türk Konsolosluğu’ndan yeni pasaport ya da seyahat için bir belge çıkartabilirsiniz.

İlk kez pasaport alanlar için tavsiyemiz Gezi kategorimizde sizler için hazırlamış olduğumuz sayfalara göz atmayı ihmal etmeyin 🙂

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *