Pablo Picasso ve En Meşhur Eserleri
29 Tem, 2019 6:44 tarihinde eklendi

Pablo Picasso ve En Meşhur Eserleri

Pablo Picasso ve En Meşhur Eserleri

Pablo Picasso ve En Meşhur Eserleri

Pablo Picasso
Pablo Picasso

Dünya tarihinde birçok alanda başarılı olan bilim insanları sanatkarlar ve zanaatkarları görebiliriz. Pablo Picasso da bunlardan biri… Bu insanlar sahip oldukları yeteneklerle başarılı oldukları alanlarda adlarından söz ettirmişlerdir. Bu insanlardan biri de hiç şüphesiz Picasso’dur. Dünyada hala değeri eskimemiş olan çok önemli eserlere imza atan başarılı ressam hayatını sadece resme adamıştır. Baba mesleği olan ressamlığı seçen başarılı sanatçı yıllar sonra dünya çapında bir ressam olacaktır. Pablo Picasso İspanya’nın Malaga kentinde doğmuştur. Babası ressam ve aynı zamanda da resim öğretmenliği yapmıştır. Babasının öğretmenlik yaptığı okullarda ilk olarak eğitimini alan Picasso daha sonraları yeteneği ile çok önemli eserlere imza atmıştır. Belli bir yaşa kadar anne ve babasının soy ismini taşıyan ünlü ressam daha sonraları ise sadece annesinin soyadı olan Picasso’yu seçmiştir.

Pablo Picasso Kimdir ?

Pablo Picasso 20 Şubat 1881’de İspanya’nın Malaga kentinde dünyaya geldi. Belli bir yaşa kadar ki bu yaş 10, şehirde yaşayan Picasso daha sonra babasının resim öğretmenliği yapması dolayısıyla ve Barcelona’daki bir okulda eğitim vermesi gerektiği için Barcelona’ya ailesi ile beraber taşınmıştır. Bura da babası tarafından üstün yeteneği keşfedilen ünlü ressam belli bir yaşa kadar babasını kendine rol model aldı ve onun yolundan gitmek istedi. Ancak kısa süre içerisinde babasının sahip olduğu tecrübeye rağmen babasının seviyesine geldi. İlk olarak bu şehirde yavaş yavaş isminden bahsettiren ünlü ressam hayatındaki çok önemli adımları burada atmıştır.

Ünlü Ressamın İlk Sergisi

Dünyaya kendini resim alanında kabul ettirmiş olan büyük usta Picasso Barcelona’da bir hastalığa yakalanır. Daha sonraları bu hastalığı tamamen atlatmak için İtalya’da ıssız ve dağlık bir kasabaya taşındı. Burada eski sağlığına ve formuna giren dünyaca ünlü ressam 1900’de yani daha 19 yaşında ilk sergisini Madrid’de açtı. Yenilenen vücudu ile tekrar Barcelona şehrine dönen ressam burada hayatı boyunca kendisine yoldaşlık ve arkadaşlık yapacak olan ünlü yazar Jamie Sabartes ile tanıştı. Bu arkadaşı aynı zamanda yıllarca ressamın sekreterliğini de yapacaktır.

İlk Resim ”La Moulin de la Galette”

La Moulin de la Galette
La Moulin de la Galette

Ünlü ressam ilk sergisini açtıktan sonra sahne arkadaşı ve yakın arkadaşı olan Casagemas ile Paris kentine gitti. Burada ilk resmini yapan sanatçı aynı zamanda tüm galerileri tek tek dolaşarak yapıtları inceledi. Burada farklı ressamların yaptıkları eserleri inceleyip kafasında kendi çapında bir yol çizmeye başladı. 1901 yılında Paris şehrinden tekrar İspanya’ya döndü. Ancak bu zaman diliminde ünlü ressamı çok etkileyecek bir olay yaşandı. En yakın arkadaşlarından biri olan ve beraber sahnelerini sergilerini paylaştığı Casagemas mutsuz biten bir aşk sonunda intihar etti.

Kırılma Noktası

Dünyanın en önemli ressamlarından biri olan Picasso arkadaşının ölümünden sonra çok fazla etkilendi ve oldukça da değişti. Bu olaydan sonra belli bir süre içine kapanan yazar daha sonra bu özelliğini resimlerine de aktarmaya başladı. O zaman diliminde yapılan sanatın tam tersine hayatın güzelliklerini değil ayyaş kadınları, düşkünleri, zor yaşamları konu aldı. Bu sayede o zaman dilimindeki yazarlardan farklı olarak özgün bir yol izledi. Bazı uzmanlar ressamın bu kadar başarılı olmasını bu farklılığa da bağlamaktadır. Yaşadığı bu kötü tecrübeden sonra artık hayatın karanlıklarından ve kötü özelliklerinden dem vurmaya başladı. Yaptığı bu eserler o zaman diliminde çok tuttu ve ünlü ressamın ünü gittikçe yayılmaya ve büyümeye başladı.

4 Yıllık Mavi Dönem

Picasso arkadaşının ölümünden sonra resimlerinde sürekli mavi tonlarını kullanmaya başladı. 1901 yılının mayıs ayında tekrar Paris şehrine gelen ressam burada ünlü ressamlardan birinin galerisinde ikinci sergisini açtı. Bu dönemde yaptığı resimlerde yalnızlık, yoksulluk ve hayatın karanlık yönlerini işledi. Bu sebeple bu yıllar Picasso’nun mavi dönemi olarak da anılır. 1905 yılının ilk zamanlarına kadar mavi renginden hiç vazgeçmeyen ünlü ressam bu dönemde yavaş yavaş diğer renklere de fırçasında yer verdi. Paris ve Barcelona arasında bu dönem içerisinde mekik dokuyan ünlü ressam adından da gittikçe artan bir alaka ile söz ettirmeye başladı.

Pembe Dönem

Picasso geçen yılların ardından Paris kentine uzunca bir süre kalmak için taşındı. Burada kaldığı yerin yakınında olan bir sirk atölyesine sık sık gitmeye başladı. Burada sahne alan sirk göstericilerinden ve palyaçolardan çok etkilenecek olacak ki yavaş yavaş resimlerde sirk çalışanlarını ve soytarıları işledi. Ancak bunları resmederken sahnedeki halleri ile değil daha çok arka planda yani sahne arkasında ne yaptıkları ile ilgilenip bu hallerini resmetti. Bu dönemde resimlerinde sık sık pembe rengine başvurdu. Bu çalışanların dinlenme molalarını ve düşündükleri pozları resmetmeye başlayan ünlü ressam bu dönemde heykel sanatı ile de ilgilendi ve bronz heykeller yapmaya başladı.

Yeni Bir Esinlenme Kaynağı ”Afrika”

Paris kentinde yaşamını devam ettiren ünlü ressam Paris şehrinde gittiği Etnografya Müzesi’nde gördüğü Afrika heykelleri ve desenleri karşısında çok etkileniyor. Ve bu etkilenme sonrası resim kariyerinde bir yenilik yaparak Afrika kaynaklı resimler yapmaya başlamıştır. Bu dönemde ayrıca bir akım olarak başlayıp daha sonraları oldukça yayılan geometrik şekillerle resim yapma akımından etkilenmiştir. Çok ünlü olan bazı eserlerinde kullandığı farklı geometrik cisimlerin şekilleri ile farklı bir tarz yaratmıştır. Bu geometrik cisimlerden en çok kullanılanları ise silindir, küre ve konidir. Bu şekilleri kullanarak yaptığı ”Avingolu Kızlar” resmi ressamın çizdiği en farklı ve güzel resimlerden biridir.

Ünlü Ressamın Önemli Eserleri

Ünlü ressamın yazdığı eserlere örnek olarak; Ağlayan Kadın, Dora Maar ve Kedi, Mavi Çıplak, Avignonlu Kızlar, Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst, Oturan Kadın, Guernica, Ayna Karşısındaki Kız, Yaşlı Gitarist verilebilir. Tüm bu eserler günümüzde farklı yerlerde ve farklı müzelerde sergilenmektedir.

Eserler ve Bulundukları Müzeler

Ünlü ressam öldükten sonra kalan eserleri farklı ülkelerde ve farklı müzelerde sergilenmektedir. Ünlü ressamın mirasına dünya üzerindeki herkes sahip çıkmaktadır. Bu eserlerden Yaşlı Gitarist ressamın arkadaşının vefatından sonra çizdiği önemli eserlerinden biridir. Guernica ise Nazilerin İspanya’da bir kasabayı bombalamalı üzerine çizilen önemli bir barış yapıtıdır. Yine önemli eserlerinden biri olan Aynanın Karşısındaki Kız ise genç metresinden ilham alarak çizdiği çok önemli başyapıtlardan biridir. Birçok resminde ilham kaynağı olan genç metresi bu seferde de Oturan Kadın resminde ortaya çıkmaktadır. Ressamın önemli eserlerinden biri olan Avingolu Kızlar ise modern sanatın doğuşunu yansıtmaktadır. Aynı zamanda değişen insan yüzlerini de yansıtmaktadır. Dora Maar Ve Kedi resminde de yine genç metresinden esinlenerek çizim yapmıştır.

Ressamın Son Zamanlarındaki Verimliliği

Ünlü ressam hayatını son demlerinde bir evlilik yapmış ve resimlerinde çeşitli farklılıklar yapmıştır. Bu zaman diliminde üretkenliği hiç olmadığı kadar artan ünlü ressam bu zamanda da çok önemli eserler ortaya koydu. Hayatının son zamanlarını yaşarken dahi yeteneklerinden hiçbir şey kaybetmeyen dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso 8 Nisan 1973′ de 91 yaşındayken öldü. Çizdiği eserler ile hala adından söz ettiren ressamın mirası titizlikle korunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *