Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020 – Devlet ve Özel Sektör Farkları
4 Ağu, 2020 17:40 tarihinde eklendi

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020 – Devlet ve Özel Sektör Farkları

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020 – Devlet ve Özel Sektör Farkları

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020
Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020

Özel eğitim öğretmenliği maaşları ne kadardır ? Özelde ve devlette maaş farkları nedir ? Bu makalemizde sizlere özel eğitim öğretmenliği maaşları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Çocukların durumlarına göre eğitim türleri belirlenmiştir. Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere daha iyi ve doğru eğitimin verilebilmesi için gerekli eğitimi almış olan eğitmenler, özel eğitim öğretmeni olarak adlandırılmaktadır. Eğitim fakültelerinin ilgili bölümünden mezun olanlar bu eğitimi verebilmektedir.

Özel eğitim öğretmenliği yapanlar, zeka, fiziksel ve duygusal engeli olan, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere ders vermektedir. Öğretmenler, eğitimlerinde, öğrencilerin kabiliyetlerini geliştirebilecek çeşitli taktikleri öğrenmektedir. Özel eğitim öğretmenleri, hem devlet okullarında hem de özel eğitim kurumlarında çalışabiliyor. Maaşları, çalıştıkları kurumun statüsüne göre değişebilmektedir.

Özel Eğitim Öğretmenlerinin Görevleri

Eğitim sektöründe öğretmenlerin birçok sorunlulukları vardır. Özellikle çeşitli engelleri bulunan öğrenciler ile üstün zekalı öğrencilere yönelik eğitimlerde görev ve sorumluluklar daha fazladır.

Özel eğitim öğretmenlerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Yıllık eğitim planı hazırlamak,
  • Yıllık planı müfredat kapsamına uydurmak ve uygulamak,
  • Her öğrencinin durumuna ve yeteneklerine göre yaklaşım sergilemek,
  • Öğrenciye motor becerilerini kazandırmaya çalışmak,
  • Eğitim sürecini öğrenci ve ailelerle koordineli olarak yürütmek,
  • Engelli öğrencilerin, ihtiyaçlarını belirlemek ve ona göre çalışmalar yapmak,
  • İletişim biçimini geliştirecek çalışmalar yapmak,

Özel eğitim öğretmenleri, sürekli engelli öğrencilerle birlikte çalışmak zorundadır. Bu zaman içerisinde çeşitli zorluklarla karşılaşmaya neden olmaktadır. Bu zorluklar karşısında özel eğitim öğretmenliği maaşları 2020 yılında ne kadar merak edilmektedir. Kamuda görev yapan öğretmenler 5.500 TL maaş alırken, özel sektörde çalışanlar 2.500 TL ile 5.000 TL arasında maaş almaktadır.

Devlette Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Devlette, zihinsel engelli öğretmeni olarak çalışmak isteyenler, eğitimi fakültelerinin ilgili bölümlerinde 4 yıllık eğitimi tamamlamaları gerekiyor. Eğitimlerini tamamlayan ve diplomalarını alanlar, Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girer ve yüksek puan alarak atanmayı beklerler. İhtiyaca göre yapılan atamalarda, öğretmenlere, toplu sözleşme zammı, ek tazminat, asgari geçim indirimi, aile ve çocuk durumu, yabancı dil tazminatı, ek ders gibi farklı değişkenlere göre aylıkları hesaplanmaktadır. Çalışma yılı arttıkça derece ve kıdemi artacak ve alacağı maaşta belirleyici olacaktır.

Diğer Öğretmenlere Göre Maaş Farkı

Özel eğitim öğretmenlerinin maaşları hesaplanırken, ek ders ücretleri diğer öğretmenlere göre daha yüksek orandan hesaplanmaktadır. Kıyaslama yapıldığında ek ders ücretlerinin %25 oranında daha yüksek olduğu görülmektedir. Haftalık 30 saat ders veren özel eğitim öğretmeninin vermiş olduğu 15 saatlik ders normal maaş olarak hesaplanırken, 15 saati ek ders olarak hesaplanmaktadır.

Bir ay tam çalışan özel eğitim öğretmenleri aylık 60 saat ek ders almış olur ve aylık ücreti ona göre hesaplanır. Ek ders ücretleri her yıl belirlenmekte ve tüm eğitimcilerin maaşlarına eklenen ek ders ücretleri o katsayıya göre hesaplanarak maaşlarına eklenmektedir. Maaş hesaplamaları yapılırken, normal ders ücreti ve ek ders ücreti olarak ayrı ayrı hesaplanır, öğretmene toptan ödeme yapılır.

Özel Sektörde Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Özel sektörün her alanında, yeni işe başlayanların maaşları düşük olur ve bir deneme sürecinden geçirilir. Deneme sürecinde, başarılı olan ve verimli olduğu görülen özel eğitim öğretmenlerin maaşları kademeli olarak artırılmaya başlanır. İlk olarak personellere asgari ücret tarifesi üzerinden maaş verilmeye başlanmaktadır.

Özel eğitim öğretmeninin, tecrübesi, sağladığı katkı, çalışılan kurumun yapısı, sigorta durumlarına göre alacağı maaş değişiklik gösterebilecektir. Yeni işe başlayan ve deneyimsiz olan personeller, 2.500 TL maaş alırken, deneyimli ve tecrübeli olanlar, 5.000 TL civarında maaş alabilmektedir. Özel sektörde, özel eğitim öğretmenliği yaparak, firma reklamını yapan, firmaya daha fazla öğrenci kazandıran öğretmenler daha yüksek maaşlar alabilmektedir.

Rehabilitasyon Merkezlerinde Özel Eğitim Öğretmenliği

Rehabilitasyon merkezlerinde, çeşitli engelleri bulunan öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilmesi ve öğrenme kolaylığının kazandırılabilmesi için eğitimler verilmektedir. Toplum için en büyük ihtiyaçlardan birisi olarak kabul edilmekte ve eğitim fakülteleri, bu eğitimlerin verilmesi için özel öğretmen yetiştirmektedir. Eğitim fakültelerinin bu bölümlerini tamamlayanlar, özel sektörde çok rahat iş bulabilmektedir.

Rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitim öğretmenliği yapanların çalışma saatleri, kurumun yapısına ve öğrenci durumuna göre değişmektedir. Alınacak olan maaş kurum ile yapılacak anlaşmaya bağlıdır. Özel eğitim öğretmenliği maaşları kurumlar arasında farklılık gösterse de özel sektörde diğer kurumlara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Öğretmenin almış olduğu özel kurslar ve yetenekleri alacağı maaşın yüksek olmasına katkı sağlamaktadır.

2020 Yılında Özel Eğitim Ücretleri

Özel eğitim öğretmenlerinin maaşları, aylık sabit maaş ve ek ders ücreti olarak hesaplanmaktadır. Devlet kurumlarında çalışanların maaşları 4800 TL olarak belirlenmiş ve ders saatleri 18 saattir. Bunun dışında ek derse giren öğretmenler, girmiş olduğu ek ders saatine göre ek ders ücreti alırlar.

Özel eğitim öğretmenleri haftalık 12 saat ek ders ücreti alabiliyorlar. 2020 yılında özel eğitim öğretmenleri ek ders ücretleri 21.52TL olarak belirlenmiştir. Diğer öğretmenlere göre %25 daha fazla ek ders ücreti alırlar. Özel sektörde ise ek ders ücreti yoktur, kurum ile yapılan aylık maaş anlaşmasına göre ücret alırlar. Deneyimleri arttıkça maaşları da artacaktır.

Benzer makaleler için EĞİTİM kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *