Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Olanakları
29 Tem, 2020 7:52 tarihinde eklendi

Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Olanakları

Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Olanakları

Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Olanakları

Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Olanakları
Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Olanakları

Okul öncesi öğretmenleri ilgili lisans dallarından mezun olan kişileri oluşturmaktadır. Okul öncesi öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler iş arayışlarına girebildikleri gibi sınav dahilinde atamaları da söz konusu olabilmektedir. Bu alanda öğretmenlerin tercih ettikleri seçenekler arasında yüksek lisans yapmak da önemlidir. Okul öncesi öğretmenliği tercih eden kişiler yüksek lisans ile akademik anlamda ilerlemeyi, sonrasında doktora vs. gibi programlar dahilinde akademik alana dahil olmayı tercih edebilmektedir. Bu kapsamda da okul öncesi öğretmenliği ile ilgili yüksek lisans programları ve olanakları sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Kabul ve Kayıt Şartları

Üniversiteler yüksek lisans konusunda farklı kriter arayışlarına girebilmektedir

Bu kriterlerden bazıları şunlardır:

  • ALES Puanı
  • Sözlü Bilimsel Değerlendirme
  • Yazılı Değerlendirme
  • Transkript
  • Dil Puanı

Bazı üniversiteler bu koşullardan sadece bazılarını kriter alırken bazı üniversiteler ise bu kriterlerden fazlasını kriter belirleyebilmektedir. Gerek kriterlerin oranları gerekse kriterler eşliğinde üniversitelerin ilgili alan kayıt şartları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kriterlerin üniversite tarafından belirlenen oranları dahilinde hesaplamalar yapılmakta ve bu puan sıralamasında ilk sıralardaki kontenjan dahilinde alım sağlanmaktadır. Yüksek lisans öğrencisi olmak isteyen kişiler ilgili kriterlerin sağlanması ve ilgili sınavlara girilmesi dahilinde kabul edilebilmektedir. Kabul işlemleri bittikten sonra üniversite koşulları içerisinde kayıt işlemlerinin de tamamlanması önemlidir.

Yeterlilik Konusu Dahilinde Yüksek Lisans

Yeterlilik açısından değişken şartlardan bahsetmek mümkündür. Bazı okullar AKTS gibi sistemler üzerinden belirli puanlar isterken bazı okullar 4.00 puanlaması üzerinden belirli puanların alınmış olmasını istemektedir. Değişken birçok faktör etkinliğinde yeterliliğin sağlanması mümkündür. Üniversiteler bu alandaki koşullarını belirlemekte ve ilgili program dahilinde sunmaktadır.

Öğrenci bu koşulları yerine getirdiği takdirde yüksek lisans programında yeterliliğini alabilmektedir. Yeterlilik alınabilmesi açısından üniversiteler birbirinden farklı koşulları sunabilmektedir. Bu kapsamda da yeterlilik alınabilmesi için o üniversitenin o programına özel şartların yerine getirilmesi önemlidir. Yüksek lisans öğrencilerinin puan ortalaması gibi danışman tarafından yeterli görünmesi gibi şartları da bulunabilmektedir. Öğrencinin bu konularda dikkatli olması ve özen göstermesi önemlidir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans

Yüksek lisans, lisansın üzerine yapılan, belirli bir alanda gelişmeyi ve çalışma yapmayı hatta o alana yönelmeyi sağlayan öğretim programıdır. Yüksek lisans programları dahilinde öğrenciler çalışmalarında gerekli özelleşmeleri sağlayabilmektedir. Misalen bir biyoloji mezunu sadece farelerin kalp kası üzerinde yoğunlaşabilmekte, kalp kasındaki aksiyon potansiyeline konusunda çalışabilmektedir.

Yüksek lisans ilgili branşlaşmanın sağlandığı öğrenim aşamasıdır. Bu aşama genel bir kabul görmüş olup eğitim düzeyi sorularında yüksek lisans mezunlarının yüksek lisans işaretlemesi gerekmektedir. Akademik olarak yüksek lisansını bitiren ve doktorasını tamamlayan kişiler Dr. ünvanına sahip olur. Yüksek lisans akademik gelişimde önemli bir basamaktır.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans

Yüksek lisanslar üniversiteden üniversiteye, programdan programa değişiklik gösterebilmektedir. Yüksek lisans programları dahilinde değişiklik gösteren programlar söz konusudur.

Yüksek lisans olarak öğrenciler şu şekilde yüksek lisanslar yapabilmektedir:

  • Tezli
  • Tezsiz

Bu yüksek lisans çeşitlerinin birbirleri dahilinde kıyaslandığında farklılıkları olduğunu görmek mümkündür. Özellikle doktora programlarına başvuru konusunda bu çeşitlerin farklılıkları gündeme gelmektedir. Bu süreçler birbirinden farklı süreçler olabilmektedir. Özellikle süre ve içerik anlamında birbirlerinden tamamen ayrışmaları söz konusu olabilmektedir. Yüksek lisans programlarının üniversiteden üniversiteye değişmesi gibi tezli ve tezsiz durumlarda değişmesi de söz konusu olabilir. Yüksek lisans çeşitleri bağlamında iyi bir araştırma yapılması ve ilgili programın detaylarının incelenmesi bu alanda önem arz eden bir konudur.

Okul Öncesi Öğretmenliği

Okul öncesi öğretmenliği özellikle toplum arasında anasınıfı öğretmenliği olarak da bilinmektedir. Okul öncesi öğretmenleri okul çağında olmayan özel yaş gruplarına dahil öğrencilere eğitim öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmede görev yaparlar. Okul öncesi öğretmenlikleri alanında özel gelişim konuları gündeme gelmektedir. Yaşa göre değişen konular haricinde öğrenci açısından önemli olan psikolojik gelişim ve buna bağlı süreçler üzerinde uzmanlaşan birçok öğretmen vardır. Yaşa göre değişen durumlar dahilinde özellikler ve yoğunlaşma da mümkün olmaktadır. Alanda uzmanlaşan öğretmenlere iş olanakları açısından farklı kapılar açılabilmektedir. Okul öncesi öğretmenliği sabır gerektiren, toplumun geleceği üzerinde söz sahibi olan bir meslek olarak bilinmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenlerine Yüksek Lisans Olanakları Sunan Yerler

Okul öncesi öğretmenlerine yüksek lisans açısından olanak sunan yerler vardır. Yüksek lisans programları dahilinde öğrenci kabul eden üniversiteler bu alandaki temel yerlerdir. Yurt dışı ya da özel üniversite fark etmeksizin bu sistem içerisinde dahil olmak ancak ilgili program detayları kapsamında mümkün olmaktadır.

Yüksek lisans öğrencisi olmak isteyen kişiler bu alanda yayınlanan kılavuzları iyi bir şekilde takip ederek uygunluğu olan bölümlere başvuru yapmalıdırlar. Başvurularda koşulların yerine getiriliyor olması önemlidir. Okul öncesi öğretmenliği birçok alanda gelişmeye aç bir alandır. Bu alanda yeni bilgiler ışığında birçok teknik ya da birçok özellik şekillenebilmektedir. Okul öncesi öğretmenlerine yüksek lisans imkanı sunan üniversiteler iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

Bu ve benzeri incelemelerimizi görmek için EĞİTİM kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *