Nicola Tesla ve İcatları
27 Haz, 2019 7:01 tarihinde eklendi

Nicola Tesla ve İcatları

Nicola Tesla ve İcatları

Nicola Tesla Kimdir ve İcatları Nelerdir ?

Nicola Tesla 10 Temmuz 1856 ‘da Sırbistan’da doğmuştur. Tesla dünya bilim tarihinde çok ses getiren önemli deneyler ve icatlar yapmıştır. Biz kendisini elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğinin deneysel gösterimiyle ispatlamasıyla tanırız.  Tesla bilim dünyası için büyük bir deha ve bilim adamıdır. Tesla yaşamı boyunca hiç evlenmemiş ve bu durumun bilimsel araştırmalarında çok önemli rol oynadığını düşünürdü. Hayatı boyunca kişisel bakımına çok önem vermiş ve her zaman şık ve temiz giyinmiştir.

Nicola Tesla’nın Hayatı

Nicola Tesla
Nicola Tesla

Nicola Tesla’nın babası bir papazdı ve babası oğlunun da bir papaz olmasını istiyordu. Annesi okuma yazma bile bilmemesinin yanı sıra birçok insan tarafından pratik ev aletleri üretmesiyle bilinen bir kadındı. Tesla annesini yaratıcı dahi olarak görüyordu. Annesi ona her konuda destek verdi ve annesinin desteği sayesinde fizik ve matematik alanlarında bilgisini ilerletti ve Nicola 1878 yılında Avusturya Prag Politeknik üniversitesinin Graz okulunda okumaya başladı ve Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrendi.

Tesla  beşkardeşe sahipti. Teslanın ağabeyi henüz 12 yaşında iken gerçekleşen bir at kazasında öldüğü bilinmektedir. Ağabeyinin ölümü olayı bir takım kaynaklarda Teslanın ağabeyinin atını ürkütmesi ve ardından da bu kazanın gerçekleştiği söylenmektedir.  Tesla,   Milca, Angelina ver Marica isimli üç kız kardeşi ile birlikte Gospic e göç etti.

Tesla çocukluğunda da bilime çok fazla takıntılıydı ve bu takıntısının etkisi hatta biraz da asosyal bir çocuk olması sebebi ile henüz 3.sınıfta iken okulu bıraktı. Ailesinin yanından ayrılıp çalışmaya başladı. Geçirdiği ekonomik sıkıntılardan sonra ise Charles Ferdinand üniversitesine başladı. Orada okumaya devam ederken   babasının ölümü ile birlikte bu okulu da bıraktı ardından Paris te bir telefon şirketinde çalışmaya başladı. 2.dünya savaşı sırasında da öldü. Bir otel odasında kalp krizi geçirerek öldüğü biliniyor. Tesla’nın cenaze töreni 12 Ocak 1943 yılında 2500 den fazla insanın katılımı ile gerçekleşmiştir.  Nikola Tesla New York’ta bulunan Ferncliff mezarlığına defin edilmiştir.

Nicola Tesla’nın İcatları

Tesla doğru akımı kullanmanın sistem olarak yanlış olduğunu düşünüyordu ve bu yüzden alternatif akım kullanarak jeneratör ve komütatörü ortadan kaldırmak gerektiğini biliyordu.  Ancak bu nokta da bir sorun vardı. Alternatif akım ile çalışabilen herhangi bir motor bulunmadığından bunu yapmak kolay olmayacaktı. Sınıf arkadaşı olan Szigetti elektrik endüstri dünyasında devrim yaratan dönen manyetik alanı keşfetti. Bu sayede komütatör ortadan kalktı.  Tesla ise alternatif akım elektrik sistemini tasarladı.  Enerjinin iletimi için yükseltici ve alçaltıcı ardından transformatörler ve motordan mekanik güç elde etmeye yarayan alternatif akım motorları onun tarafından icat edildi.

Tesla Niagara Şelalesi’ni kullanarak hidroelektrik elde edeceğim diyerek herkesi şaşırttı. İcatlarını uykusuz gecelerde bir anda zihninde parlayan şimşekler olarak tanımladı.

Alternatif Akım Projesi ve Niyagara Elektrik Santrali

Alternatif Akım Projesi ve Niyagara Elektrik Santrali
Alternatif Akım Projesi ve Niyagara Elektrik Santrali

Amerika da yaşamını sürdürmek için Western Union adlı şirkette çukur kazma işçisi olarak çalışırken bir yandan da jeneratör, transformatör, iletim hattı iki fazlı sistemler, ışıklar ile alakalı projeler üretirken bir firma ile tanıştı ve hayatı tamamen değişti.

Firma sahipleri Tesla için Broadway’de bir laboratuvar kurdular ve bir miktar para yardımı ile yatırım yaptılar.  Coloni üniversitesinden bir profesör doktor ile alternatif akım motorunu test ederek senkron motorun en iyi akım motoru olduğunun yeterli olduğunu ilan ettı.

1887 Kasım ve Aralık aylarında Tesla buluşları için tam 7 adet ABD patenti aldı ve öncesinde de 1886 Nisanında çok fazlı sistemler için patent almıştı. Ardından birçok Avrupa Patenti aldı.

1890 yılına gelindiğinde ise Nikola Tesla ve ABD Niagara şelalesinden elektrik üretmek için çalışmalara başladı ve Nikola Tesla komisyon başkanlığına getirildi. Dakikada 250 devir yapan alternatör sayesinde 37.000 kilo wattlık elektrik üretmeyi başardı.

Uzaktan Radyo Kontrol Sistemi

Tesla Mors ile uzaktan haberleşme sistemini kaldıran icadını 1898 de Madesen Squaer Garden da bir gösteri olarak tanıttı. Elektrik ve sirk alanı olan yerin tam ortasına bir su tankı yerleştirdi ve ardından bu tankın üzerine yüzmesi adına bir metre uzunluğunda bir tekne koyup radyo frekansı ile tekneyi uzaktan yönetti. Bu sayede GPRS sisteminin uzaktan kumandalı tüm sistemlerin temelini atıp dünyaya büyük bir icat kazandırdı.

Floresan

Dünyada floresan lambanın kullanılmasından yıllar öncesinde Nikola Tesla kendi laboratuvarında floresan lambayı icat ederek kullanmaya başlamıştı.

Tesla Bobini

Tesla bobini
Tesla bobini

Teslanın adını taşıya n bu bobin çok fazlı elektrik akımları kullanarak yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir. Günümüzde ise bunu sadece eğlenceli gösteriler için kullanıyoruz.

İyonosfer Üzerinden İletişim, Gerilim ve Radar

Nikola Tesla iyonosfer denen gökyüzü tabakasının insanlığın yararına kullanılabileceğini ve kullanılabildiğini kanıtlayan bilim adamıdır. Radyo ses ve dalgaların kablosuz iletimini sağlayan çeşitli sistemler kurdu. Londra Fuarı nı kablosuz olarak aydınlatmayı başardı.

İlk Radyo aktarma istasyonu olan Wardnclyffe Kulesini kurdu. Colorada springs’ de bir dağın tepesine radyo vericisi olan 60 metrelik ahşap direk üzerine hava çekirdeği transformatörünü yaptı.  Tesla 1 metre çaplı bakır küreden insan yapımı ilk şimşeği yapmayı başardı ve ardından 30 metrelik dev şimşekler de birçok uzak kasabadan duyuldu. Ve en sonunda ise 200 adet 10 kilo wattlık akkor ampulü yakmayı başardı.

Kozmik Dalgalar ve Uzay

Kozmik dalgalar ile daha önceden de yazdığım gibi bir metrelik bir tekneyi uzaktan kumanda ile kontrol etmiştir ve uzaya ses dalgaları gönderen ilk kişidir.

Uzaydaki kozmik ses dalgalarını kayıt etmeyi başaran ilk bilim insanıdır. Kozmik radyo dalgalarını bulmuş ve 1917 yılında cisimlerin üstüne dalgaları göndererek floresan ekran üzerinde toplamıştır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *