Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? Tiyatrocu Olmak için Gerekli Beceriler
25 Kas, 2019 6:41 tarihinde eklendi

Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? Tiyatrocu Olmak için Gerekli Beceriler

Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? Tiyatrocu Olmak için Gerekli Beceriler
Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? Tiyatrocu Olmak için Gerekli Beceriler
Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? Tiyatrocu Olmak için Gerekli Beceriler

Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? Tiyatrocu Olmak için Gerekli Beceriler

Nasıl tiyatro oyuncusu olunur ? Tiyatrocu olmak için gerekli beceriler nelerdir ? Birçok kişinin hayali tiyatro oyuncusu olmaktır. Günümüzde milyonlarca genç bu hayalle yola çıkıyor. Ne yazık ki çoğu ismi bile duyulmadan yolu yarıda bırakıyor. Bu hayalle yola çıkmak isteyenler öncelikle nasıl tiyatro oyuncusu olunur sorusunun cevabını bilmelidir. Ezbere bilgiler edinilmemesi ve bilgi kirliliğinden uzak durulması gerekir.

Tiyatro oyuncusu olabilmek için uzun bir yol kat etmek gerektiği unutulmamalıdır. Bunu yalnızca isteyip hayal etmek yeterli değil. Bunun için belli kriterler gerekiyor. Tiyatro oyuncusu olmak isteyen birinin belli kriterlere sahip olmalıdır. Söz gelimi; utangaç, içine kapanık, toplum önünde konuşamayan birinin bu hayali gerçekleştirmesi epey zor olabilir.

Bu özelliklere sahip olup tiyatro oyuncusu olmak isteyenler de mevcut. Bu insanların bir kısmı bu özelliklerinden sıyrılıp kendilerini geliştirmeyi başarmışlardır. Ancak; bazı insanlar bu özellikleri yerine tiyatrodan vazgeçmeyi seçmişlerdir. Bu bilgiler ışığında; tiyatro oyuncusu olmak isteyen bir kişinin kendi yeteneklerini farkına varması gerek.

Diğer bir deyişle; kişi ilk olarak kendini keşfetmelidir. Yetenekleri, kabiliyetleri konusunda kendini ölçmelidir. Daha sonra bunların üzerinde kendini geliştirmeye çalışabilir.

Tiyatro, önemli bir sanat dalıdır. Elbette, önemli olduğu kadar bu sanatı icra etmek de bir o kadar zordur. Emek, sabır ve çalışmayı gerektirir. Sabırla bu yolda yürüyenler ilerinin başarılı tiyatro oyuncuları olabilirler. Sadece bunlar da yeterli değildir. Sorumluluk bilinciyle davranmak, sürekli olarak kendini geliştirmek, okumak, öğrenmek gereklidir. Başarılı bir tiyatro oyuncusu olunması için tam donanıma sahip olunmalıdır. Bunlar eksik olduğunda bu meslek, sabun köpüğü gibi yok olup gider.

Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? – Eğitim

İlk sırada eğitim yer alıyor. Devlet Konservatuarı en ideal seçimlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra; Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesine bağlı olan tiyatro bölümlerinde eğitim alınmalıdır. Aynı zamanda halk eğitim merkezleri, kültür merkezleri tiyatroculuk için fırsatlar sunmaktadır. Bu olanaklardan da faydalanılabilir. İsteyenler Açık Öğretim Fakültesinin programlarında da tiyatro eğitimi alabilirler. Eğitimin nerede alınacağı tamamen kişilerin tercihlerine bağlıdır.

Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? – Tecrübe

Her meslekte olduğu gibi tiyatro oyunculuğu için de tecrübe gerekir. Eğitimle birçok şey öğrenilir ve kazanılır. Ancak; öğrenilenler yani; edinimler pratiğe dökülmedikçe kişinin bu alanda deneyim kazanması mümkün olmaz. Bunun için tiyatro oyuncusu olmak isteyen kişinin mutlaka usta çırak ilişkisine girmesi gerekir.

Bunun dışında;

  • Tecrübeli kişilerin gözetiminde oynanan oyunlara katılmak, onlardan yeni şeyler öğrenmek
  • Tiyatroyla ilgili ciddi ve kapsamlı araştırmalar yapmak,
  • İncelemelerde bulunmak
  • Tiyatro alanında isim yapmış tiyatro oyuncularının performanslarını izlemek, onları gözlemlemek

 

Bu sayılanlar kişiye tiyatrocu olma yolunda çok şey katacaktır. Bu edinimleri yavaş yavaş seyirciye sunmak da bu sürecin önemli bir parçasını oluşturur.

Tiyatrocu Olmak için Gereken Beceriler

Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? –  Rol Yapabilme Yeteneği

Tiyatro oyunculuğu için rol yapabilme yeteneği olmazsa olmazlardandır. Bir tiyatro oyuncusu, her rolü yapabilme becerisine sahip olmalıdır. Bu yeteneğin zayıf olduğu kişiler tiyatro oyunculuğu yapamazlar. Yapsalar da başarıya ulaşmaları oldukça zordur.

Tiyatro oyuncusu, sahnede kendi kişiliğini, düşüncelerini, duygularını, tüm bakış açılarını bir kenara bırakır. Sahneye çıkıp oyuna başladığı andan itibaren artık o, başka bir kişidir. Başka bir kişinin duygu, düşünce ve davranışlarını ortaya koyacaktır.

Canlandırdığı karakteri tümüyle özümsemeli, her haliyle o kişiyi anlatmalıdır. Hatta ses tonuna bile onu yansıtabilmelidir. Tüm bunları ortaya koyabilmesi ve oynadığı role seyirciye inandırabilmesi için rol yapabilme yeteneğinin üstün olması gerekir. Eğer rol yeteneği yoksa bunları gerçekleştirmesi söz konusu olamaz.

Tiyatrocu Olmak için Gereken Beceriler
Tiyatrocu Olmak için Gereken Beceriler

Nasıl Tiyatro Oyuncusu Olunur ? –   Güçlü Bir Hafıza

Olmazsa olmazlardan bir tanesi de güçlü bir hafızaya sahip olmaktır. Hemen hemen her oyunda sayfalar dolusu metinler yer alır. Bu metinler, tiyatro oyuncuları tarafından kelimesi kelimesine ezberlenir. Bunun içinde güçlü hafıza şarttır. Hafızanın güçlü ve parlak olması tiyatro oyuncularının işlerini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda başarı içinde gereklidir.

Ekip Ruhu

Tiyatro oyuncuları, ekip ruhunu benimseyen insanlardır. Zira, tiyatro oyunları bir ekip işidir. Bir tiyatro oyununa hazırlık aşamasından oyunun gösterimine kadar her an ekip ruhu vardır. Bu nedenle; tiyatro oyuncusunun ekip çalışmalarına yatkın, ekip ruhunun ne olduğunu bilen ve bunu uygulayabilen biri olması çok büyük öneme sahiptir. Ekip ruhuna sahip olmayanlar için bu durum zorlayıcı olacaktır.

Diksiyon

Tiyatro denilince diksiyon ayrı bir öneme sahiptir. Diksiyon konusunda kesinlikle eğitim alınmalıdır. Pek çok tiyatro oyuncusu diksiyon eğitimi almıştır. Bununla birlikte, bir tiyatro oyuncusu, dilini gelişmeye açık tutar ve kelimelerle arası çok iyidir. Ayrıca; Türkçe diline hakim olmakla birlikte Türkçeyi doğru kullanır.

Zaman Yönetimi

Tiyatro, zaman yönetimi gerektirir. Zamanın doğru ve aynı zamanda etkin kullanılması kadar zamanlama konusunda da dakik olunması gerekir. Bir tiyatro oyuncusu, tiyatro oyununun olacağı gün oyuna bir dakika bile geç kalma lüksüne sahip değildir. Bu nedenle, hep dakik olmak zorundadır. Bu noktada; tiyatro oyuncusunun sağlam bir zaman yönetimi yapması son derece önemlidir.

Yetenekleri Geliştirmek

Bazı yetenekler geliştirilebilir. Özellikle tiyatro oyuncusu olmak isteyenler yeteneklerini geliştirmelidir. Gelişen bu yetenekler başarının da anahtarı olacaktır. Yetenekleri geliştirmenin en temel yolu, o yeteneği üzerine gitmektir. Söz gelimi; diksiyon sürekli olarak geliştirilebilir. Bunun için birçok farklı yöntem mevcut. Yetenekler, önemsenmediğinde ya da ikinci plana itildiğinde zaman içinde o yetenek körelebilir. Bir tiyatro oyuncusunun yeteneklerine sımsıkı sarılması ve onları hep bir adım öteye taşıması gereklidir. Yani, söz konusu yeteneklerde profesyonelleşmek gerek.

Tiyatro Oyuncusunun İş İmkanları
Tiyatro Oyuncusunun İş İmkanları

Sabır ve İstikrar

Bu iki olguya dikkat edilmesi gerekir. İlk olarak tiyatro oyuncusu olmak için tamamlanması gereken bir yol olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle; sabırlı davranılmalıdır. Sabırsızlıkla ilerlemek bir anlamda her adımı üstün körü atmaya neden olur. Bu da başarısızlık getirir. Tüm bunlar göz önüne alınarak sabırlı olmayı bilmek gerek.

İstikrarlı olmak da önemli hususlardan bir tanesidir. Pek çok tiyatro oyuncusu adayı ilk olumsuzlukta vazgeçmeyi seçer. Oysa bu olumsuzluk ya da küçük başarısızlıklar bir edinimdir. Elbette, bu tip durumlarla karşılaşılabilir. Her meslek grubu için bu tip durumlar söz konusu olabilir. Bu olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için istikrar şarttır. İstikrarlı olmak, zorluklar karşısında vazgeçmeden yolunda ilerlemektir.

Tiyatro Oyuncusunun İş İmkanları

Tiyatro, sanatsal bir faaliyettir. Tiyatro oyuncusunun da başarı çıtası oldukça yüksektir. Bunlara bağlı olarak iş bulma durumu da etkilenmektedir. Popüler kültürde tanınmış olmak denilir. Tiyatro oyuncusu, herkes tarafından biliniyorsa takipçisi de fazla olacaktır. Dolayısıyla bu tiyatro oyuncusunun oynayacağı oyunların seyirci sayısı da artar. Seyirci sayısında meydana gelen artışlar, oyuncuya gelecek tekliflerin çoğalmasını sağlar. Burada görüldüğü gibi bir zincir gibidir. Başarılı bir tiyatro oyuncusu için iş imkanı da fazla olacaktır

Oyuncunun yansıttığı roller, sahnedeki performansı ve seyirciye hissettirdikleri o tiyatro oyuncusunun iş imkanlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle; öncelikle başarının yakalanması gerekir. Başarılı bir tiyatro oyuncusu, toplum tarafından beğeniyle izlenir ve ilgiyle takip edilir. Bu da tiyatro oyuncusuna birçok kapıyı aralayacaktır. Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Oda Tiyatroları, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tiyatrolar iş imkanları sunar. Bunların yanı sıra; televizyon dizileri, film şirketleri, reklamcılar, dergiler, gazeteler gibi geniş bir kitlede çalışma imkanı elde edilebilir.

Merak edilen birçok konu için Güncel kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *