Münih Gezilecek Yerler Listesi – Münih Gezi Rehberi
22 Kas, 2019 8:20 tarihinde eklendi

Münih Gezilecek Yerler Listesi – Münih Gezi Rehberi

Münih Gezilecek Yerler Listesi – Münih Gezi Rehberi
Münih Gezilecek Yerler Listesi - Münih Gezi Rehberi
Münih Gezilecek Yerler Listesi – Münih Gezi Rehberi

Münih Gezilecek Yerler Listesi – Münih Gezi Rehberi

Münih’e ilk kez gidecekler için Münih gezilecek yerler listesi oluşturmanıza gerek yok. Biz sizler için Münih gezi rehberi’ni oluşturduk. Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yerini alan Almanya’nın 3. büyük kenti olan Münih, 2. Dünya Savaşında aldığı ağır hasara rağmen sahip olduğu mimari çeşitlilik ve kültürel zenginlik açısından mükemmel bir gezi noktası olarak öne çıkıyor. 2019 yılı Mercer Yaşam Kalitesi Araştırmasında Münih, sahip olduğu yüksek hayat standartları nedeniyle Almanya’da birinci, tüm dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Zaten çok sayıda gezgin tarafından Almaya’da ki en güzel kent olarak da Münih gösteriliyor.

Oldukça zengin bir kent olan Münih tertemiz sokakları ile de dikkat çekiyor. Siemens ve BMW gibi dev markaların doğduğu kent olan Münih, gezilecek noktaların çokluğu ve güzelliği ile de ziyaretçilerine birçok olanak sunuyor. Her yıl dünyanın dört tarafından önemli sayıda turisti ağırlayan Münih’in mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz yerlerine bakacak olursak bir çok seçenek karşımıza çıkar.

Bu yerleri ayrıntılı incelemeden önce, kentte kalınacak bölge ve oteller hakkında bilgi sahibi olmanız size fayda sağlar ayrıca geziniz sırasında, indirimler sunan City Tour Card ve hazır turlardan da faydalanabilirsiniz.

Marienplatz Meydanı – Münih Gezilecek Yerler

Münih gezilecek yerler listesi yapıldığında en başa yazılacak yer, sahip olduğu canlı atmosfer, önemli tarihi yapılar ve bulunduğu konum ile Marienplatz olur. 1158 yılında Münih kurulduğu zaman suçlulara ceza verilen ve idamlarının gerçekleştiği meydan sonraki yıllarda halkın Meryem Ana’ya dua ettikleri yer niteliğine kavuşmuş.

Bu meydanda yer alan önemli yapılar ise şunlardır;

  • Meydanın ortasına 1658 yılında yapılan Bakire Meryem Heykeli,
  • Alter Peter yani St. Peter Kilisesi,
  • Neues Rathaus yani Yeni Belediye Binası,
  • Altes Rathaus yani Eski Belediye Binası

Günümüzde bu meydan, gerek sayılan bu yapılar gerekse de tarihi dokusu sebebiyle kenti gezenlerin mutlaka ziyaret ettikleri en gözde yerler arasında yer alıyor. Meydanda bulunan cafeler de ise harika Münih lezzetlerini tadabiliyorsunuz.

Altes Rathaus

Altes Rathaus (Eski Belediye Binası) – Münih Gezilecek Yerler

Münih gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yine 14. yüzyıl içinde inşası tamamlanan Münih’in eski belediye binası ikonik yapı tarzı, özgün tasarıma sahip kubbeleri ve çan kulesi ile dikkat çekiyor. Marienplatz meydanının doğu kısmında yer alan Altes Rathaus üçgen şekle sahip çatısı ve açık renkleriyle kolaylıkla diğer yapılardan ayrılır. 2. Dünya savaşı sırasında kullanılmaz hale gelen yapı daha sonra aslına uygun şekilde inşa edilmiş. Günümüzde yapının güney kısmında bulunan kulesinde bir Oyuncak Müzesi bulunuyor.

Neues Rathaus (Yeni Belediye Binası) – Münih Gezilecek Yerler

Marienplatz meydanında 1905 yılında inşası tamamlanan ve Neo-Gotik tarz bir tasarıma sahip binanın iç bölümünde bulunan 400 oda halen daha kent yönetiminde görev alan birimlerce kullanılıyor. Bu sebeple belli günlerde rehberli turlara katılım sağlayarak yapının içerisinde bulunan bölümler gezilebiliyor. Bu bina Glockenpielev yani saat kulesine de sahipliği yapıyor. Asansör vasıtasıyla çıkacağınız 85 metrelik kuleden şehir manzarasını da izleyebiliyorsunuz.

Alter Peter yani St. Peter Kilisesi – Münih Gezilecek Yerler

Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan ve bu nedenle kentteki en eski dini yapı olarak kabul gören St. Peter Kilisesi de Marienplatz meydanında yer alıyor. İçerisinde Alman sanat anlayışının yüzyıllar içinde geçirdiği değişimi de görebileceğiniz yapı, 1327 yılındaki büyük yangından sonra Gotik tarzda genişletilirken 17. yüzyılda ise Barok ve Rönesans stilleriyle yenilenmiş. Kiliseye adını ise 16.yüzyıl mimarı Grasser’in Aziz Peter Heykeli veriyor. Kilisenin 92 metre yüksekliğe sahip kulesinden kenti izlemek ise büyük keyif veriyor.

Frauen Kirche

Frauen Kirche (Münih Katedrali)

Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen yapının 1468 ile 1488 yılları arasında yapımı tamamlanmış ancak finansal sıkıntılar nedeniyle Rönesans stile sahip kubbesi 1524, malzeme yetmediğinden farklı uzunluklarda olan kuleleri ise 1525 yılında bitirilmiş. Güney Kulesinden muhteşem bir kent manzarası sunan yapının içerisinde çok sayıda heykel ve figür yer alıyor. Kilisede bunun yanında Kral IV. Ludwig’de olmak üzere çok sayıda önemli isme ait mezar bulunuyor. Sanatseverlerin özellikle ilgi gösterdiği kilise şehrin sembolleri arasında yer alıyor.

Nymphenburg Sarayı

Bavyera hükümdarı olan Wittelsbach ailesine yazlık konut amacıyla 1664 yılında inşasına başlanan yapı Barok tarza sahip mimarisiyle çok beğeniliyor. Saray içerisinde bulunan görkemli bahçeler, havuzlar, fıskiyeler, bahçe süslemeleri ve müzeler büyük hayranlık uyandırıyor. Saray içerisinde ayrıca kraliyet ailesinin şahsi eşyalarını ve kraliyet koleksiyonlarını da görebiliyorsunuz.

Deutsches Museum

Deutsches Museum (Alman Müzesi)

Dünya üzerinde bulunan en büyük bilim ve teknoloji müzesi olan yapı 1903 yılında Alman Mühendisler Odasınca kurulmuş. Binlerce farklı objenin sergilendiği müze, yılda 2 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Ayrıca müzede çok sayıda interaktif bölüm de bulunuyor.

BMW Müzesi

Bavyera Motor Fabrikaları (BMW) müzesi 1972 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatlarından hemen önce açılmış bir tesis. Ünlü Alman otomotiv şirketinin tarihi, klasik tasarımları, üretimini yaptığı eski modellere kadar çok önemli bilgileri ziyaretçilerine sunuyor. Gümüş renge ve çanak şekle sahip binası da oldukça dikkat çekiyor. Müze her yıl rekor sayıda ziyaretçi tarafından geziliyor.

Olympiapark & Olympiaturm
Olympiapark & Olympiaturm

Olympiapark & Olympiaturm

BMW Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan 1972 Yaz Olimpiyat Oyunları anısına inşa edilen bina, 1909 yılında ilk zeplin iniş alanı üzerine inşa edilmiş. Günümüzde eğlence ve sportif amaçlı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Tesis, Salon sporları, açık alan imkanları, olimpiyat stadyumu, Sea Life ve 290 metre yüksekliğe sahip Olimpiyat Kulesi ile çok fazla tercih ediliyor. Kulenin seyir kısmından, zevkle kent manzarası izlenebiliyor.

Odeonsplatz Meydanı

İtalyan tarzı mimarisi ile dikkat çeken Odeonsplatz, sunduğu eğlence olanakları ve çok sayıda kültürel etkinlikler ile çok gözde bir gezi noktası olmayı başarıyor. Meydanda İç dekorasyonuyla çok beğenilen Munich Residenz ile popüler eğlence kulübü Filmcasino da bulunuyor. Meydana yakın konumda, Münih Üniversitesi’ni ve Siegestor anıtı da yürüme mesafesinde görebiliyorsunuz.

Munich Residenz
Munich Residenz

Munich Residenz

Kale amaçlı olarak 1385 yılında inşası tamamlanan Munich Residenz, daha sonra saraya dönüştürülmüş ve 1508 ile 1918 yılları arasındaki dönemde Wittelsbach Hanedanının yönetim merkezi olmuş. Almanya’da bulunan en büyük ve önemli kraliyet sarayı olan yapı, 130’u aşkın odası, avluları, galerileri, sanat koleksiyonları ile Bavyera’da ki en büyük müze özelliğine de sahip bulunuyor. Rönesans stilinden Neo-Klasisizm tarzına kadar değişik üsluplardan izler taşıyan ihtişamlı sarayın hazine odasında mücevherler ve değerli eserler sergileniyor.

Munich Stadtmuseum (Münih Şehir Müzesi)

1988 yılında açılan bu kültürel tesis içinde Münih tarihine ait bilgiler ile kentin uğradığı değişimler ziyaretçilerine aktarılıyor. Kent kültürü ve tarihi ekseninde, üç katlı binanın ilk katında şehrin geçirdiği değişimi izleyebiliyor, ikinci kat da farklı yüzyıllara göre dekorasyonu yapılmış mekanları görebiliyor ve üçüncü kat da ise kukla koleksiyonunu ziyaret edebiliyorsunuz.

Allianz Arena
Allianz Arena

Allianz Arena

Açılışı 2005 yılında gerçekleşen Allianz Arena, ünlü futbol kulübü Bayern Münih‘e ev sahipliği yapıyor. Takımın ligde ve Avrupa kupalarında oynadığı iç saha maçlarında teknoloji harikası olan stadyum Led kaplanmış dış duvarlarıyla değişik renklere bürünebiliyor. 340 milyon Euro’ya yapılan stadyumda, Bayern Münih futbol takımının şimdiye dek kazandığı tüm ödül ve kupaların sergilendiği bir müze de bulunuyor.

Bu sayılan yerlerin dışında Münih şehir gezisinde, Bavyera Anıtını, Dachau Sarayını, Karlsplatz meydanını ve St. Michael Kilisesini de turunuza ekleyebilir ve bu yapıları da görebilirsiniz.

Gezilecek yerler listesi ile ilgili olarak diğer dünya şehirleri ile ilgili bilgiler için Gezi adlı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *