Mimar Sinan, Prut Köprüsü ve Ustalık Eseri Selimiye
6 Eyl, 2019 7:03 tarihinde eklendi

Mimar Sinan, Prut Köprüsü ve Ustalık Eseri Selimiye

Mimar Sinan, Prut Köprüsü ve Ustalık Eseri Selimiye

Mimar Sinan, Prut Köprüsü ve Ustalık Eseri Selimiye

Mimar Sinan, Prut Köprüsü ve Ustalık Eseri Selimiye
Mimar Sinan, Prut Köprüsü ve Ustalık Eseri Selimiye

Mimar Sinan, prut köprüsü ve ustalık eseri Selimiye… Bilinen adı ile Mimar Sinan. Tam adı ise Koca Mimar Sinan Ağa… Osmanlı Devleti’nin baş mimarı olan Mimar Sinan, Osmanlı Devleti’nin tam da yükseliş döneminde üç farklı padişah ile çalışmış ve Osmanlı Devleti’ne 50 yıl süre ile hizmet etmiştir. Mimar Sinan neden Selimiye için böyle söylemiştir ? Mimar Sinan kimdir ? Bu makalemizde Koca Mimar Sinan Ağa ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Kayseri’nin bugünkü Ağırnas köyünde dünyaya gelen Mimar Sinan 1489-1588 yılları arasında yaşamıştır. Ermeni bir ailenin çocuğu olan Mimar Sinan, 1511 yılında 22 yaşında iken, Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı tarafından devşirme olarak payitaht İstanbul’a getirilmiş ve yeniçeri ocağına alınmıştır. Yeniçeri ocağında 7 yıl süre ile eğitim gören Sinan, 1518 yılında o zamanki mimarlık sınıfı olan Köprücüler sınıfına alındı. Dönemin en büyük mimarlarından eğitim alma şansı yakalayan Mimar Sinan, Yavuz ile birlikte çıktığı Mısır seferi başta olmak üzere gittiği ülkelerde görüp incelediği sanat eserlerinden etkilenerek döneminin en üsta mimarları arasına girmeyi başarmıştır.

Prut Köprüsü’nün Yapılışı

1516 yılındaki Mısır seferinin yanı sıra, 1521 yılında Belgrad seferine ve akabinde 1522 yılındaki Rodos seferine de katılan Sinan, yeteneğinin ilk meyvelerini Macaristan seferiyle birlikte verir. Sultan Yavuz Selim, ordunun kolay geçişi için Sinan’a Prut nehrinin üzerine bir köprü yapılması talimatı verir. Fakat mevsim sonbahardır. Yağışlar durmadan devam etmekte olduğundan sağlam kazık çakılarak köprü yapmak olanaksızdır.  Yavuz’a komutanlar Mimar Sinan’ın adını söyler ve Sinan huzura çağrılır. Yavuz Sultan Selim, Mimar Sinan’dan köprüyü mevsim şartlarına rağmen 10 gün içerisinde bitirmesini aksi halde kellesini alacağını söyler. Mimar Sinan 10 gün gibi çok kısa bir sürede büyük bir köprü inşa etmiştir. Önce dehasıyla dere ağzını genişletmiş ve böylece suyun akış hızını düşürmüş, ardından çakılamayan kazıkları sağlam toprak bulana kadar geriye yatırmış ve sağlam toprak bulunduğu zaman da kazıklar birbirine iplerle bağlanarak köprü tamamlanmıştır.

Mimar Sinan ve Ustalık Eseri Selimiye

Tarihçilere göre Sen Pier Kilisesine karşı yapılan Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği yapıt olarak tarih kitaplarında yerini almaktadır. Selimiye Camii’nin yapımı 3. Murad dönemine denk gelmektedir. Mimar Sinan bu camii’yi 90 yaşında iken yapmıştır. Selimiye camii’nin mimarisi bugün bile halen kendisini döneminin çok ilerisinde gösterirken, dönemin teknolojik alt yapısı incelendiğinde gerçekten üstün zekâ ile yapıldığını kanıtlar nitelikte… Öyle ki; Selimiye Camii’nin yalnızca kubbesinin yer aldığı bölümü inşa edebilmek için Mimar Sinan’ın 13 bilinmeyenli bir denklemi çözdüğü ve toplama, çıkarma, çarpma ve bölme dışında farklı bir beşinci işlemden faydalanarak yaptığı tahmin ediliyor.

Mimar Sinan’ın Selimiye Camii’nde kullanmış olduğu bir başka sıradışı işlem ise minarelerde göze çarpıyor. Minarelerin şerefelerine çıkan üç yolun olduğu ve bu üç yolun birbirini hiçbir şekilde görmeden aynı minareye çıkabildikleri bir sistem var. Almanların henüz geçen yüzyılda meclis binası için kullanmış olduğu bu sistem yüzyıllar önce bir Osmanlı mimarı tarafından kullanılmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Selimiye Camii’nin güçlendirilme çalışması için Edirne’ye gelen bir grup bilim adamı, yumuşak zemine oturtulmuş Selimiye Camii’nin tabanının zarar görmemesi için zemine metal kelepçeler atmaya karar verir. Fakat derine inildikçe garip bir durumla karşılaşırlar. Bundan 500 yıl önce Mimar Sinan aynı işlemi zaten uygulamıştır. Hem de bugünkü teknolojik imkanlar olmadan… Selimiye Camii’nin temeli için Mimar Sinan’ın temelinin atılmasından sonra sekiz yıl temelinin tutması için beklediği rivayet edilir. Aynı zamanda Selimiye Camii’nin konumu Edirne’nin her yerinden görülebilecek bir yere yapılmıştır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *