Luciano Pavarotti ve En Meşhur Eserleri
4 Ağu, 2019 14:13 tarihinde eklendi

Luciano Pavarotti ve En Meşhur Eserleri

Luciano Pavarotti ve En Meşhur Eserleri
Luciano Pavarotti ve En Meşhur Eserleri
Luciano Pavarotti ve En Meşhur Eserleri

Luciano Pavarotti ve En Meşhur Eserleri

Dünya opera sanatının en popüler sanatçılarından birisidir. En ünlü tenor olarak tanınmıştır. Çok sayıda sanatçı ve tenor ile birlikte çalışmalar yapmıştır. Luciano Pavarotti, 1935 yılında, Modena’da doğmuştur. Annesi Adele, tütün fabrikasında işçi olarak çalışırken, babası Fernando fırıncılık yapmakta ve iyi bir tenor’dur. Babasıyla birlikte, gençlik yaşlarında, Gioachino Rossini korosu ile birlikte Galler’de uluslararası şarkı yarışmasında birinci oldu. Sanat yaşamı boyunca toplam 13 adet albüm çıkarmıştır. En meşhur eserleri arasında, Three Concerts, O Sole Mio, Pavarotti Sings Rare Verdi Arias, Pavarotti- Nessum Dorma: Puccini’S Greates arias bulunmaktadır.

İlk Sahnesi

Luciano Pavarotti sahneye ilk kez, 29 Nisan 1961 yılında La Boneme isimli opera oyununda çıkmıştır. 1961 şarkı yarışmasında birinci olduğu yıldır. İlk sahnesinde Rodolfo karakteriyle yer almıştır. Daha sonraki dönemlerde Amerika’ya gitmiş ve 1965 yılında Joan Sutherland ile aynı sahneyi paylaşmıştır. Bu tarihten sonra dünyanın birçok yerini dolaşarak konserler vermeye ve sahnede görünmeye başlamıştır. Pucci’nin La Bohema operasındaki Luciano Pavarotti söylediği ve kaydettiği arya, uzun yıllar arşivinde gizli olarak saklanmıştır. Eşi Pavarotti öldükten sonra onu çıkarmış ve insanların tekrar dinlemesini sağlamıştır. Türkiye’ye ilk gelişi 1963 yılında olmuştur. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından davet edilmiş ve verdiği konserde sesinin yetersiz olduğu belirtilerek geri gönderilmiştir.

En Çok Satan Albümü

The Three Tenors İn Corcert isimli albümü, dünya genelinde, klasik müzik alanında en çok satan albümü olmuştur. Bu albümü, Luciano Pavarotti, Jose Carreras, Placio Domingo üçlüsü birlikte hazırlamışlar ve Roma verdikleri konserde dünyaya duyurmuşlardır. Bu konserden sonra dünyanın en çok satan albümü olmuştur. Los Angeles’te verdikleri konseri ise televizyon tarihinde en çok izlenen müzik organizasyonları arasında yer almış ve tarihe geçerek rekor kırmıştır. Luciano Pavarotti, Jose Carreras, Placio Domingo birlikte Fransa’da 1998 yılında konser vermiş ve iki milyara yakın kişi izlemiştir. 1991 yılında Londra’daki konserinde Galler Prens ve Prensesi ile beraber yağmur altında 130 bin kişi sonuna kadar izlemiştir.

Three Concert Eseri

Luciano Pavarotti’nin en ünlü eserlerinden birisidir. Three Concert albümü toplam üç adet diskten oluşmaktadır. Birinci diskte 24, ikinci diskte 36, üçüncü disk 15 eser bulunmaktadır. Albümünün adı Three Concerts olarak dünya genelinde satılmaya başladı. Üç tenor çalışması olarak gösterilmekte ve bu albümde, Pavarotti ile birlikte, Placio Domingo, Jose Carreras’ın birlikte yaptıkları çalışmalar yer almaktadır. Bu eser ile en çok satan albüm rekoru ile Guinnes rekoru sahibi olmuştur.

Pavarotti Sings Rare Verdi Arias Eseri

Ünlü tenor’un yapmış olduğu çalışmalar sonucu hazırladığı en ünlü eserlerden birisidir. Bu albümü bir disk ve toplam 8 eserden oluşmaktadır. Yaptığı her çalışma sonucunda sayısız ödüller almıştır. Pavarotti Sings Rare Verdi Arias albümü de çıktıktan sonra dünya genelinde en çok satan eserler arasında yer almıştır. Bu albümde kendisine, Claudio Abbado, Scala, Alfredo Giacomotti, Morresi orkestra ekibi olarak, Antonio Savastano ise tenor olarak eşlik ediyorlar.

Pavarotti & Friends (Pavarotti ve Arkadaşları)
Pavarotti & Friends (Pavarotti ve Arkadaşları)

Albümleri

Luciano Pavarotti sanat yaşamı boyunca yapmış olduğu albümler şunlardır. 1987 yılında Puccini: Madama Btterfly, 1990 yılında, The Three Tenors In Concert, 1990 Pavarotti In Concert, 1992 Luciano Pavarotti In Concert, 1993 Ti Amo, 1993, Puccini: Tosca (Highlignts), 1994 Laciano Pavarotti –My favorite, 1995 yılında Christmas Favorites From the World’s Favorite Tenors, 1995 The Three Great Tenors, 1999 Pavarotti & Friends for war child, 2001 The Pavarotti Edition, 2002 Various, 2003 yılında da Ti Adoro albümlerini çıkartmıştır.

Pavarotti & Friends (Pavarotti ve Arkadaşları)

Pavarotti & Friends 2 çalışmasını 13 Eylül 1994 arkadaşları, Bryan Adams, Andreas Vollenweider, Nancy Gustafson, Giorgia, Andrea Bocelli ile birlikte yapmıştır. Yaptığı bu çalışmalar sonucu derlenen tüm çalışmaları bir DVD’de toplandı ve albüm olarak yayınlandı. Yayınlanan bu albümü dünya genelinde 1 milyon adet satış oranına ulaştı.

Birleşmiş Milletlere yardım için Pavarotti and Friends projesini başlatmış, konserler vermiş, etkinlikler düzenlemiştir. Bu proje kapsamında, Queen, Sting, Ricky Martin, Elton John, Spice Girls, Celine Dion, Deep Pruble, Bryan Adams gibi birçok ünlü sanatçı ve gruplarla birlikte konserler vererek projeye katkı sağlamaya çalışmıştır. Bu proje kapsamında, her yıl Modena’da Pavarotti ve arkadaşları konserinde sunuculuk yaparak, elde edilen gelirlerin tamamını Birleşmiş Milletler çalışmalarına bağışlamıştır. Bu bağışların, Kosova, Irak, Guetalama, Bosna Hersek gibi bölgelerdeki savaş mağduru kişiler için kullanılmasını sağlamıştır. Yardım için yaptığı konserlerinde, diğer sanatçıların pop müziklerine yer verdiği için klasik müziği hafifletiyor diye eleştiri almaya başlamıştır.

Kral Unvanı

Dünyanın yetiştirmiş olduğu en iyi tenorlarından birisi olduğu için kısa sürede dünya genelinde tanınmaya başlamıştır. 1966 yılında vermiş olduğu konserinde La Fille Du Regiment eserini yüksek perdede dokuz C’yi seslendirebilen ilk ve tek tenor olarak görülmüş ve Yüksek C’nin Kralı Unvanı verilmiştir. Opera dünyasında Yüksek C’nin kralı lakabı ile anılmaya başlamıştır. Doğuştan bir yetenek olarak kullandığı güzel sesi tüm zamanların en iyi opera sanatçısı olmasını ve dünyanın en popüler tenoru olmasını sağlamıştır. En ünlü eserlerinden birisi olan O Selo Mio dünyanın farklı ülkelerinde farklı sanatçılar tarafından seslendirilirken, ülkemizde de İbrahim Tatlıses tarafından seslendirilmiştir.

Hakkında Yazılan Kitap

Luciano Pavarotti hakkında, Kral ve Ben: Lucuano Pavarotti’nin sansürlenmiş hayatı isimli kitap, menajeri Herbert Breslin tarafından yazılmıştır. Herbert Breslin, Pavarotti ile birlikte 30 yıl çalışmış ve sanatçı hakkında birçok çarpıcı bilgiye kitabında yer vermiştir. Kitap içeriğinde, Pavarotti’nin kadın düşkünü ve kaba birisi olduğundan bahsedilmektedir. Menajeri Herbert Breslin kitabında Pavarotti’nin kendisine bir harem kurduğunu yazarak kadınlara olan düşkünlüğünü belirtmeye çalışmıştır. Yine kitabı içeriğinde, ünlü Alman soprano sanatçısı Elizabeth Schwarzkopf için üzerindekileri çıkartınca temizlikçiden farksız birisi dediği belirtilmektedir. Dünya genelinde verdiği konserlerden ve Çin’de bulundukları dönemde yiyecekler ile ilgili yaşanılan sorunlardan bahsedilmektedir.

Son Sahnesi
Son Sahnesi

Son Sahnesi ve Ölümü

Luciano Pavarotti son sahnesine 2006 Torino Kış Olimpiyatları açılışında çıkmıştır. Son sahnesine de elinde beyaz mendili ve neşeli tavırları ile çıkmış ve hayranlarının beğenisini almıştır. Sanatçı 6 Eylül 2007 yılında hayatını kaybetmiş ve bu dünyadan ayrılmıştır. 2006 yılında sağlık sorunları yaşamaya başlamış ve pankreas ameliyatı olmuş, bu ameliyat sonrası pankreas kanseri olduğu ortaya çıkmıştı. Hastalık öncesinde 170 kg olan sanatçı, hasta olduktan sonra 70 kg’a kadar zayıflamıştı. Böbrek yetersizliği nedeniyle 8 Ağustos 2007 tarihinde hastaneye kaldırılmış, 17 gün sonra taburcu edilmiş. Daha sonra evinde kanser kaynaklı böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybetmiştir. Sanatçı 65 yıllık hayatımda hem mutlu ve şanslı yaşadım ancak kanser darbesi bütün mutluluklarımın bedeline bana ödetiyor, içimizdeki kanserli tümörü hissedemiyoruz demiş. Ölüm anında yanında eşi Nicoletta ve kızları bulunuyormuş.

Onursal Vatandaş Ödülü

Savaş mağduru insanlara yardım edebilmek için birçok çalışmalar yapmıştır. Pavarotti, ünlü rock grubu U2 solisti Bono ile birlikte 1992 ve 1995 yılları arasındaki Bosna savaşında insani yardım için Pavarotti Müzik Merkezini kurmuştur. Vermiş olduğu destekten dolayı kendisi onursal vatandaş olarak ilan edilmiştir. Saraybosna’da sanatçıya fahri hemşerilik ödülü 2006 yılında vermiş olduğu desteklerden dolayı verilmiştir. Birlikte çalışmalar yaptığı U2 solisti Bono, bazıları opera söyler, ancak Pavarotti operanın kendisidir diyerek sanatçının başarısı ve popülerliğini göstermeye çalışmıştır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *