Lisede Kaç Zayıfla Geçiliyor ? – 2020 Güncel
6 Haz, 2020 10:21 tarihinde eklendi

Lisede Kaç Zayıfla Geçiliyor ? – 2020 Güncel

Lisede Kaç Zayıfla Geçiliyor ? – 2020 Güncel

Lisede kaç zayıfla geçiliyor ?

Lisede kaç zayıfla geçiliyor ?
Lisede kaç zayıfla geçiliyor ?

Lisede kaç zayıfla geçiliyor ? Aslında 2017 yılında düzenlenen yönetmelikle sınıfta kalma tarihe karışmıştı. Bu konu eğitim camiası tarafından tartışılmakla birlikte 2020 yılı itibariyle sınıfta kalmanın yeniden hayata geçirilmesi plânlanıyor. Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk tarafından da dile getirilen bu konu geçmişte lisede kaç zayıfımız olursa sınıfı geçeriz sorusunu da tekrar akla getirdi. Peki sınıfta kalma kaldırılana kadar lisede kaç zayıfla geçiliyordu ? Sınıf geçmek için en fazla kaç zayıf olması lazım ? 3 zayıfla lisede sınıf geçebilir miyim? 3 ten fazla zayıfım olursa lisede sınıf geçebilir miyim? Zorunlu derslerden kalırsam sınıfı geçebilir miyim? Hadi hep birlikte 2017’den önce kaldırılan sınıfta kalma ve geçme konusuna beraber bir göz atalım.

Lise 1 2 3 ve 4. Sınıflarda ders geçme ile alakalı karşılaşılan sorunları madde madde irdeleyelim. Öncelikle doğrudan sınıf geçme olayına bir göz atalım. Lisede doğrudan sınıfı geçebilmek için:
 
1. Tüm derslerden başarılı olmamız gerekmektedir.
 
2. Başarısız dersi ve ya dersleri olan arkadaşlarımızın tüm derslerden ortalamasının yani yıl sonu başarı puanının en az 50 olması gerekmektedir. Eğer yıl sonu başarı puanımızla sınıf geçemiyorsak, başarısız olduğumuz derslerden sorumlu geçiyoruz.
 
Şimdi yukardaki sorularımızı teker teker cevaplayalım:
 
Lisede kaç zayıfla sınıf geçiliyor ?

Cevap: Eğer ortalamamız 50 nin altında ise sınıf geçebilmemiz için en fazla 3 zayıfımızın olması gerekmektedir. 4 ve üstü olduğu zaman sınıf tekrarı yapmak durumunda kalıyoruz.

3 ten fazla zayıfım olursa lisede sınıf geçebilir miyim ?

Cevap: 3 ten fazla zayıfımızın olması durumunda eğer ki ortalamamız 50 nin üzerinde ise sınıfı geçebiliriz.

Zorunlu derslerden kalırsam sınıfı geçebilir miyim ?

Cevap: Zorunlu derslerden kaldığımız zaman ortalamamamız ellinin üzerinde ise sınıfı sorumlu geçebiliriz. Bu da demek oluyor ki zorunlu dersleri vermek zorundayız.

2020 yılı itibariyle sınıfta kalma var mı ?

2020 yılı itibariyle sınıfta kalma henüz yok fakat bu olmayacağı anlamına gelmez. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bu konuyla ilgili olarak gerekli olan açıklamayı geçtiğimiz haftalarda yapmıştı. Yani sınıfta kalma geri dönebilir.

Faydalı olması temennisi ile. Tüm öğrencilerimize başarılar. Bu ve benzeri konularla ilgili olarak daha fazla bilgi almak için EĞİTİM kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *