Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Ve En Meşhur Eserleri
11 Kas, 2019 13:47 tarihinde eklendi

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Ve En Meşhur Eserleri

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Ve En Meşhur Eserleri
Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Ve En Meşhur Eserleri

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Ve En Meşhur Eserleri

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci ve en meşhur eserleri makalemizde genel olarak herkes tarafından Leonardo Di Ser Piero Da Vinci olarak tanınan ünlü sanatçıya ait en meşhur eserleri tanıtmaya çalışacağız. Da Vinci 15 Nisan 1452’de Floransa’da doğmuştur. Leonardo Di Ser Piero Da Vinci, İtalyan hezarfen, filozof, mucit, matematikçi, mimar, mühendis, astronom, botanist, astronom, anatomist, yazar, jeolog, kartograf, müzisyen, heykeltıraştır. Rönesans Dönemi’nde yaşamıştır. Pek çok alanda eserleri vardır. Leonardo Di Ser Piero Da Vinci ilköğrenim yıllarında matematik ve geometride en gözde öğrenciydi.

Ayrıca, her zaman en sevdiği hobi resim çizmekti. Resim çizmenin yanı sıra lir çalmak ile de meşguldü. Babası yeteneklerini gördüğünde onu Floransa’da bir atölyeye çırak olarak verdi. Evlilik dışı bir çocuk olduğu için üniversite okuyamadı. O dönemde evlilik dışı çocukların okuması yasaktı. 14 yaşına kadar Vinci’de yaşadı. Daha sonra Floransa’ya gitti. Bilinen ve gizemi hala devam eden pek çok eseri vardır.

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci’nin En Meşhur Eserleri

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci’nin bilinen pek çok eserleri vardır. Ancak, bazıları çok meşhurdur ve dünyaca bilinmektedir. Leonardo Di Ser Piero Da Vinci pek çok alanda eser vermiştir, eserlerine gerçek anlamda özenmiştir ve titizlikle çalışmıştır.

En meşhur eserler şöyle sıralanabilir;

 • Mona Lisa (1503-1519)
 • Son Akşam Yemeği (1495-1498)
 • Vitruvius Adamı (1490)
 • Salvator Mundi (1500)
 • Vaftizci Yahya
 • Kırmızı Tebeşir Otoportresi (1490-1516)
 • Ginevra Benci’nin Portresi (1474-1478)
 • Kakımlı Kadın (1489-1491)
 • Meryem ve Oğlu, Azize Anne İle (15013-1519)
 • La Scapigliata (1500-1510)
 • Madonna ve Çiçekli Çocuk (1478)

 

Bu eserler en meşhurlarıdır. Bunlardan başka daha pek çok ilgi çeken ve popüler olan eserler vardır. Bunlar bazılarıdır. Leoanardo Da Vinci’nin eserleri herkes tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Mona Lisa
Leonardo Di Ser Piero Da Vinci – Mona Lisa

Mona Lisa (1503-1519)

Leonardo Da Vinci denince akla Mona Lisa gelir. Bu tablonun çok meşhur olmasının sebebi, tablodaki kadının yüz ifadesidir. Kadın gülüyor mu, hüzünlü mü, ağlamaklı mı, coşkulu mu hala çözümlenememiştir ve gizemini sürdürmektedir. Paris’te bulunan Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Orijinali Milano’dadır.

Son Akşam Yemeği (1495-1498)

En meşhur tabloları arasında bu eser de bulunmaktadır. Leonardo Da Vinci bu tabloyu Milano’da yaşadığı zamanlarda resmetmiştir. Bu tabloyu bir dönem efendisi olan, Milano Dükü Ludovico Sforza’nın emri ile yapmıştır. Bu tabloda Matta İncili’nde yer alan bazı surelerde bahsedilen anlar tabloya resmedilmiştir. Bu suredeki ayette 12 Havari’den birinin Hz. İsa’ya ihanetinden bahsedilmiştir. Tabloda 12 Havari resmedilmiştir. Tabloda 12 Havari Hz. İsa’nın etrafında sohbet etmektedir. Eser farklı insan duygularını yansıtmaktadır.

Vitruvius Adamı (1490)

Bu bir tablodan ziyade bir çizimdir. Vitruvius’un teorisine göre, ideal insan bedeni çizilen çemberin içine tam oturmalıydı. Bunu ilk çizen Leonardo Di Ser Piero Da Vinci değildir, fakat sanatçı ile özdeşleşmiş meşhur bir eserdir. Ayrıca, Leonardo Da Vinci bu çizimi en ikonik şekilde yapmıştır. Eser Venedik’te Gallerie Dell’Accademia’da yer almaktadır.

Salvator Mundi
Salvator Mundi

Salvator Mundi (1500)

Bu gizemli bir eserdir. Bu eserin ilgi çekici bazı özellikleri vardır.

Bu özellikler şöyledir;

 • Bu tabloda Hz. İsa Salvator Mundi olarak tasvir edilmiştir.
 • Uzmanlar tabloyu Leonardo Da Vinci’nin yaptığına kuşkuyla bakıyordu.
 • 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde bir açık artırmada 450.3 milyon dolara satılmıştır.
 • Açık artırmadaki insanlar tablonun kopya olduğunu düşünüyorlardı, çünkü tablo çok kötü görünüyordu.
 • Tablo detaylı olarak incelendiğinde ise, gerçekten Leonardo Da Vinci’nin bir eseri olduğu anlaşıldı.
 • Ayrıca bu eser, 17. yüzyılda kraliyet koleksiyonuna girmiştir.

Bu eser çok bilinmese de, o dönem büyük ses getirmiştir. Leonardo Da Vinci’nin birçok eseri gibi bu da gizemli ve şaşırtıcı gerçeklere sahip bir tabloydu.

Vaftizci Yahya
Vaftizci Yahya

Vaftizci Yahya (1516)

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci bu esere 61 yaşında başlamıştır ve 1516 yılında tamamlamıştır. Bu eser pek çok ressam tarafından kopyalanmıştır. Leonardo Da Vinci bu yağlı boya portreyi Roma’da yapmıştır. Günümüzde, Paris’te Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Yahya’nın yukarı kaldırdığı sağ işaret parmağı, İsa’nın geleceğini haber verdiği düşüncesiyle yorumlanmaktadır. Tabloda Yahya’nın gülümsemesi de Mona Lisa’nın gülümsemesi gibi bir muammadır. Bu sebeple ilgi çekmektedir.

Kırmızı Tebeşir Otoportresi (1490-1516)

Bu eser uzun dönem otoportre olarak adlandırılır ve tamamen kırmızı tebeşir kullanılarak çizilmiştir. Uzun saçları, yaşlı ve sakallı bir insan resmedilmiştir. Bu eser hakkında çeşitli fikirler öne sürülmüştür. Bazıları portredekinin Leonardo Da Vinci olduğunu düşünürken, diğer taraf da portredeki insan figürünün Leonardo Da Vinci olamayacağını düşünüyordu. Çünkü Leonardo Da Vinci 67 yaşında ölmüştü ve portredeki insan figürü daha yaşlı görünüyordu. Bazıları da Leonardo Da Vinci’nin 80 yaşına kadar yaşamış olan babası veya amcası olabileceğini düşünüyordu. Leonardo Da Vinci bu eserinde belki de tamamen başka bir figürü resmetmişti. Bu eser Leonardo Da Vinci’nin farklı özellikleri olan insanları çizdiği defterinde bulunuyordu.

Ginevra Benci'nin Portresi
Ginevra Benci’nin Portresi

Ginevra Benci’nin Portresi (1474-1478)

Bu eserin özellikleri de insanları şaşırtmıştır ve farklı bir portredir.

Portrenin özellikleri şunlar olmaktadır;

 • ABD’nin başkenti Washington’daki National Gallery’de sergilenmektedir.
 • Batı Yarımküre’de sergilenen tek eseridir.
 • Leonardo Da Vinci bu eseri bilinen yöntemleriyle değil daha farklı yöntemlerle yapmıştır.
 • Sanatçı bu eseri çizerken kuzeyli kompozisyonlardan etkilenmiştir.
 • Porteyi çizerken geleneksel yöntemleri kullanmamıştır. Bunun yerine üççeyrek yönteminden faydalanarak genç kadını betimlemiştir.
 • Eserini bu kompozisyon ile resmeden ilk sanatçıdır.
 • Leonardo Da Vinci bu tabloyu fırçalarıyla değil parmaklarıyla resmetmiştir.

Oldukça şaşırtıcı olan bu eser, insanların ilgisini çekmektedir. En şaşırtıcı olan kısmı ise eserin fırçayla değil parmaklarla resmedilmesidir. Fırça ile çizdiği eserlere bile hayret ederken, parmaklarıyla çizdiği esere hayran kalmamak tuhaf olurdu.

Kakımlı Kadın
Kakımlı Kadın

Kakımlı Kadın (1489-1491)

Birçok uzman kakımlı kadının Milano Dükü Ludovico Sforza’nın metresi olduğunu düşünmektedir. Tablodaki kadın sağa bakmaktadır. Gözleri bir noktaya odaklıdır. Leonardo Da Vinci bu tabloda insan duygularını tamamen açık ve net bir şekilde yansıtmıştır. Arka plan ise tamamen siyahtır. Tabloda bir kadının gençliği, neşesi, samimiyeti ve kucağındaki kakım çok detaylı bir şekilde resmedilmiştir.

Hz. Meryem ve Oğlu, Azize Anne İle (1503-1519)

Bazı tarihçiler tarafından Leonardo Da Vinci’nin son eseri olduğu düşünülür. Tabloda, Hz. Meryem, kucağında bebek İsa ve Hz. Meryem’in annesi Azize resmedilmiştir. Bu tabloda Azize anne en tepede yer alır. Azize anne kucağındaki Hz. Meryem’i izlemektedir. Hz. Meryem ise, İsa’yı kuzudan uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Leonardo Da Vinci insan ilişkilerini çok açık bir şekilde yansıtmaktadır. Leonardo Da Vinci Bu eserinde havadan perspektif yöntemini kullanmıştır.

La Scapigliata (1500-1510)

Madonna Ve Çiçekli Çocuk
Madonna Ve Çiçekli Çocuk

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci bu eserinde boynu hafif eğik bir kadını resmetmiştir. Bu resim hafif fırça çizimleri ile ortaya çıkmıştır. La Scapigliata ”saçı dağınık” anlamına gelmektedir. Tablodaki genç kadının dağınık saçları gerçekten büyük bir özenle ve titizlikle resmedilmiş. Bütün detaylara yer verilmiş. Kadının omzu da hafif olarak eklenmiş.

Madonna Ve Çiçekli Çocuk (1478)

Bu tablo dini konulu bir tablodur. Leonardo Di Ser Piero Da Vinci resimde genç Meryem’e anneliğin coşkusunu katarak resmetmiştir. Tabloda Meryem çok sevinçli görünmektedir. Meryem kucağındaki küçük İsa’ya dört yapraklı çiçek uzatır ve bu çiçek haç şeklindedir. Bu, İsa’nın çarmıha gerileceğini sembolize etmektedir.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *