Kur’an’a Göre Helak Edilen Pompei Şehrinin Bilimsel Açıdan incelenmesi
15 Ağu, 2019 15:21 tarihinde eklendi

Kur’an’a Göre Helak Edilen Pompei Şehrinin Bilimsel Açıdan incelenmesi

Kur’an’a Göre Helak Edilen Pompei Şehrinin Bilimsel Açıdan incelenmesi

Kur’an’a Göre Helak Edilen Pompei Şehrinin Bilimsel Açıdan incelenmesi

Kur’an ne diyor ? Bilim ne diyor ? Pompei şehrinin bilimsel açıdan incelenmesi sonucunda ne gibi cevaplar ortaya çıkıyor.

Pompei. Bir dönem İtalya’sının günâhkar şehri. Cinselliğin sınırlarının çok ötelerde yaşandığı rivayet edilen Pompei’de pedofili’nin üst düzeyde olduğu, eşcinsel birleşmelerin çok fazla olduğu söylenir. Kur’an-ı Kerim’de direkt olarak Pompei şehri’ni anlatan bir ayet bulunmasa da bu konu çeşitli ayetlerde kısaca aktarılıyor :

  • “(Onlara) yalnızca bir tek çığlık (yetti); ânında sönüverdiler.” (Yâsîn, 29)

  • “Biz onlardan önce nice insan nesillerini helâk ettik. Sen, onlardan herhangi bir kimseyi görüyor veya onların cılız bir sesini olsun işitiyor musun?” (Meryem, 98)

İslam inancına göre Pompei şehri, Hz. İsa’nın vefatının hemen ardından yaklaşık 50 yıl sonra helak edilmiştir. Hz. İsa’nın 33 yaşında vefat ettiğini varsayarsak bu tarih milattan sonra 80-85 yılları arasına denk geliyor. Vezüv yanardağı’nın patlaması sonucu bir felaket olduğu ve bu felaket sonucu insanların taş haline geldiği dile getiriliyor. Peki bilimsel açıdan bu durumun bir realitesi var mı ? Bilim insanları bu konu hakkında ne diyor ?

Pompei Şehrinin Bilimsel Açıdan İncelenmesi
Pompei Şehrinin Bilimsel Açıdan İncelenmesi

Pompei Şehrinin Bilimsel Açıdan İncelenmesi

Yanardağlar patlamadan önce siyanüre benzer ve belki de ondan daha etkili ve yoğun zehirli bir gaz çıkarır. Bu gazların kokusu ilk anda genzi yakacak kadar etkiliyken, birkaç dakika içerisinde insanı öldürebilecek kadar kuvvetli bir hâle getirebilir. Ve gazın insanları uyku anında yakalaması kaçınılmaz sonun habercisidir. İnsanların çok büyük bir bölümü hatta şehirdeki canlıların neredeyse tamamı bu nedenle yaşamını yitirebilir. Ardından yanardağ volkanının külleri şehre dökülür. Ve şehri 3-4 metre boyunca kaplayacak şekilde şehirde birikir.

Henüz 20. yüzyılın başlarında bir arkeolog küllerin arasında farklı şekillerde oluşmuş boşlukların olduğunu gözlemlemiştir. Bu boşlukları önceleri ışıkla aydınlatmaya çalışsa da sonrasında bunun pek mümkün olamayacağını fark ettikten sonra bu boşluklardan birkaçına sıvı alçı dökerek boşlukların çıkarılmasına karar vermiştir. Sıvı alçı boşluklara dökülür ve ilk kalıplar parça parça da olsa dışarı çıkarılır. Dışarı çıkarılan alçı kalıplarında dikkat çeken durumlar vardır. Yanardağ patlamasının ardından yaşamını yitiren ve cesetlerinin üzerinde kül biriken canlılar zamanla yok olmuşlarsa da bedenlerinin çevrelediği kül tabakaları sertleşmiş ve böylece şekilleri korunmuştur.

Bir diğer dikkat çeken bilgi ise şu; Vezüv yanardağının patlaması sadece Pompei’de yaşayan insanlara zarar vermedi. Bu patlamadan Herculaneaum’da yaşayan insanlar da etkilendi ve aynı şekilde hayatlarını kaybetti. Patlama sonucunda her iki bölgede yaklaşık olarak 2 bin insanın hayatını kaybetmiş olabileceği  tahmin ediliyor. Vezüv yanardağı hâlen aktif olmakla beraber, artık yanardağ bölgesine yakın bir yerleşim yeri bulunmuyor. Vezüv yanardağı İtalyanlar tarafından Cehennemin bacası olarak adlandırılıyor.

Turistik amaçlı olarak Pompei şehrini gezmek isterseniz burada önceden yapılmış olan araştırmaları da gözlemleme şansını bulabilirsiniz. Pompei yanardağ bölgesine çok yakın bir şehir olduğundan herhangi bir tarihte o bölgede böyle bir felaketin olması kaçınılmazdı. Dolayısıyla şehrin felakete uğramış olmasına şaşmamak gerekiyor.

Pompei Belgeselleri

Pompei şehrinin yaşadığı felaketler ile ilgili olarak YouTube ve Dailymotion’da yer alan belgeselleri izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *