Kredi Ödenmezse Ne Olur ?
10 Haz, 2019 12:01 tarihinde eklendi

Kredi Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi ödenmezse ne olur ?
Kredi ödenmezse ne olur ?

Ekonomik anlamda zor günler geçirdiğimiz şu zamanlarda bankalara borcu olan insanlar olarak ödeme yükleri ile karşı karşıyayız. Peki bankaya olan borçlarımız ya da kredi ödenmezse ne olur ?Ülkemizde yaşayan neredeyse birçok insan kredi ve kredi kartları kullanarak geçimini daha kolay sağlamaktadır. Ancak bu geçimleri sağlarken tabi ki ödenen belli bir miktar da faiz vardır. Faiz oranları kredi oranına göre değişkenlik gösterir.

Kredi Borçları

Kredi alarak anlık ihtiyaçlarını kapatan insanlar, zaman geçtikten sonra bu krediyi ödemekten sıkılıyor veya yeni borçlar yaparak krediyi ödeyemez duruma geliyor. Bu durumda hem kredi notunuz düşüyor hem de kredi siciliniz bozulmaya başlıyor. Aslında birçok banka size ödeme kolaylığı sağlıyor. Ancak bu durumda bile ödeyemezseniz banka sizden borcun tamamını talep etme hakkında bulunabilir.

Ödeme Plânları

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına bankadan kredi kullanımı yaparken mutlaka kaç taksit kullanacağınıza dair bir ödeme planı çıkartın. Kendinize çıkarmış olduğunuz ödeme planı krediyi ödemeniz açısından daha kolay olacaktır. Bazı insanlar ise yatırım amacıyla kredi çekerek faiz ödemeyi kabul ediyor. Ancak bu çok da doğru bir karar değildir. Çünkü birikim yapmak için çektiğinizi krediye vade oranına göre faiz ödüyorsunuz. Bu da sizin cebinizden iki katı kadar para çıkmasına neden olur. İlk başta mantıklı bir karar gibi görünse de faiz ödemek aslında çok yanlıştır. Onun yerine olan paranızla birikim yapmak sizin yararınıza olacaktır.

Genellikle bütün bankaların çalışma kuralları aynıdır. Ancak borçluya her banka belli bir süre ödeme kolaylığı sağlar. Böyle bir durumda ne daimi müşterisini kaybetmek ister ne de ödemeyi alamamayı göze almak ister. Ödeme zorluğu yaşadığınız an da banka temsilcinizle görüşmeniz de fayda var. Bu gibi durumlarda hemen avukatlık olmazsınız. Çünkü birçok banka sizin avukata verildiğinizi söyleyerek korkutmaya çalışır. Bunun tek sebebi ise ödemeyi biran önce alabilmektir. Ancak yasal süre dolmadan hiçbir banka sizi avukata veremez böyle bir hakkı yoktur. Yasal süre dolduğu zaman eğer avukatlık olursanız, avukatla sürekli irtibat halinde olmanız da fayda var.

Kredi sicilinin etkilenmesi
Kredi sicilinin etkilenmesi

Avukatlar genellikle ödeme zorluğu çıkartan müşterilere kolaylık sağlamaz. Ancak durumu olmayan iyi bir durum bırakan müşterilerini bir süre idare edebilir. Avukata giden borç da avukat sizden ya borcun tamamını ister ya da takside böler. Takside bölerek ödeme yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Ancak dosya ve avukatlık ücretini de unutmamak gerekir. Çünkü her avukat kendi payını müşteriden mutlaka alır. Bazı avukat ise şöyle bir kolaylık sağlar. Borcun faizini düşer ve size ana paradan kapatma imkanı sunar. Yani siz faiziyle birlikte bankaya borçlandığınız parayı avukata faizsiz bir şekilde ödeyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak bu borcu bu şekilde kapatmak için tekrar kredi çekmemenizi öneririz. Yoksa tekrar avukatlık olabilir ve her şey başa sarabilir. Borcunuzu düzenli bir şekilde ödemek sizin yararınıza olacaktır. Bankanın alternatif ödemelerinden yararlanmak da fayda var.

Kredi Sicilinin Etkilenmesi

Ödenmeyen her kredi veya geç ödenen kredi sizin sicilinizi olumsuz etkiler. Bankacılık sektöründe tekrar kredi almanızı bir süre engeller. Bu durumda yapacağınız en mantıklı karar, borcu yapılandırmak olacaktır. Borcunuzu yapılandırmak demek, taksit ödemelerinizin düşmesi ancak taksit sayılarınızın da artması demektir. Bu durum taksit sayılarınızı arttıracaktır belki ama ödeme konusunda size büyük destek sağlayacaktır. Yapılandırma yaparak sicilinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Bankacılık sektöründe de kredi notunuz düzelerek tekrar kredi alma şansınız da artacaktır. Genellikle bankalar bu konuda destek çıkarlar. Çünkü böyle bir durumda bir müşterisini de kaybetmiş olurlar. Bankalar özellikle daimi müşterilerini kaybetmemek adına, yapılandırma dışında ek süre bile tanırlar. Genellikle 90 gün süreyi geçtikten sonra avukatlık olma riskiniz artar. Banka sizi avukata vermek istemeyerek ek bir süre verir ve bu durumda borcunuzu ödeme kolaylığı sağlar.

Krediyi Ödeyememe Durumu

Krediyi ödeyememe
Krediyi ödeyememe

Her insan kredi çekmeye ihtiyaç duyar. Borcu borçla kapatmak ülkemizde bir gelenek oldu. Yeni borca girerek insanlar kredi veya kart borcunu kapatarak daha da rahatladığını düşünüyor. Ancak durum böyle olmuyor. Çünkü borcu kapatmak için çektiğiniz krediye banka sizden faiz alıyor. Bu sebeple normal borcunuzdan daha zararlı bir duruma gelmiş oluyorsunuz.

Kredi Borcu İçin 90 Günlük Süre

Kredi borcunu ödeyemediğiniz durumda 3 ay yani 90 günlük bir süre bulunur. Bu süreyi aştıktan sonra hakkınızda yasal takip işlemi başlar. Ödeme yapılmayan toplam süre 90 günü bulduğu zaman ancak yasal takip başlatılır. Bu süre içerisinde borcu kapatırsanız sadece gecikme faizi ödemiş olursunuz. 54. Güne ulaşıldığı zaman borç hala ödenmediyse borçluya ihtarname gönderilir. İhtar borcu da borcun sonuna eklenir. 90 günü sonun banka sizinle tekrar iletişime geçer. Toplam borcun ödenmesini talep eder. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilir veya toplam borcu kapatabilirsiniz. Ancak bunların hiçbirini yapamayacak durumda iseniz ise hakkınızda işlem başlatılır.

Hukuki Süreç

Hukuki sürecin başlaması demek, artık Merkez Bankasında kara listeye alınmış olduğunuz anlamına geliyor. Yani böyle bir durumda kredi siciliniz olumsuz yönde bozulur.  Yıl boyunca bankalarla çalışamazsınız. Mahkeme kararı doğrultusunda hesaplarınıza bloke gelir. Maaşınızın belli bir dilimine el konulur ve bu borcunuz bu şekilde ödenmiş olur. Eğer çalışmıyor ve ek bir geliriniz yoksa da banka evinize hacize gelecektir. Tabi ki böyle bir durumla kim karşılaşmak istemez. Bu sebeple bankadan alacağınız her bir kredi için iyi düşünüp karar vermeniz gerekir. Ödeme planı yapmanız da fayda var. Kendi bütçenize göre kredi ödemenizi çıkartmanız sizin yararınıza olacaktır. Banka haciz işlemlerinde genellikle bir şey alamaz. Çünkü yeni çıkan yasalar da bile bu durum geçiyor. Ödeme taahhüdünde bulunup eğer o borcu ödeyemezseniz o zaman da hapis cezası çıkıyor. Bu durumda borçlu daha fazla zarar giriyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *