Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?
6 Haz, 2019 16:25 tarihinde eklendi

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi notu nasıl yükseltilir ?
Kredi notu nasıl yükseltilir ?

Günümüzde insanlar bankaların sunmuş olduğu kredilerden faydalanarak geçimini sağlamaktadır. Peki bankalardan alınan kredileri ödeyememe durumunda kara listeye düşen bir kişi için kredi notu nasıl yükseltilir ? Uygun gibi görünen faiz seçenekleri ile bankalara kredi başvurusunda bulunarak, kredi almaya çalışırlar. Bazı insanlar ise zamanında ödemelerini düzenli yapmadığı için sicili bozulmuş ve tekrar kredi alamaz duruma gelmiştir. Her banka kredi verirken kredi notuna bakar. Kişinin sicili bozuksa ve kredi notu düşükse genellikle kredi alamaz.

Kredi verecek olan bankaya müşterini bu konuda güven vermesi önemlidir. Elinden geldiği kadar bankaya güvenilir müşteri durumunda olduğunu göstermesi gerekir. İhtiyaç kredisi, kredili mevduat gibi durumlarda yeniyseniz, bu gibi durumlardan bankacılardan gerekli yardımı alabilirsiniz. Ancak bu gibi durumlarda genellikle sicili düzeltmek için biraz vakte ihtiyacınız olabilir. Ödemelerinizin düzenli olması bu durumu etkileyen en önemli faktördür. Bankalar sizlere bu konu da kolaylık sağlayarak kredi notunuzu düzeltmeniz için fırsat sunuyor.

Kredi Notunu Düzeltmek

Kredi notunuzu düzeltmek için, kredi kartı kullanımı yapıyorsanız eğer, düzenli olarak alışverişleri karttan yapıp, ödemelerinizi de zamanında ödemeniz gerekir. Genellikle kredi kartı ödemeleri yapılırken borcun asgarisini değil de tamamını ödemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Elinizde ödediğiniz bir kredi varsa bu kredinin ödemelerini de her ay günü geçmeden yapmanız gerekiyor. 1 veya 2 gün bile geçmesi sicilinizi düşürerek kredi notunuzu azaltacaktır. Eğer bankalarla çalışmıyor herhangi bir kredi veya kart sahibi değilseniz, herhangi bir bankaya gidip vadeli hesap açtırın. Hesabı açtırdıktan sonra minimum 3 ay boyunca hesabınıza para atıp çekin, yani olabildiğinde aktif görünmesi gerekiyor hesabınızın. Bankaya kredi veya kart talebinde bulunacaksanız hesabınız yüklü miktarda para bulundurun. En az 1 ay boyunca o para hesapta bulunsun. Bu şekilde banka sizin aktif müşteri olduğunuz ve güvenilir bir durum yarattığınızı belirleyerek size kredi ve kart verecektir. Aksi bir durumda herhangi bir bankayla çalışamama durumunuz da oldukça yüksektir.

İlk olarak kullanmak istediğiniz meblağ az ise bu durumda bile kredi notu karşınıza çıkacaktır. Çünkü banka tutar üzerinden değil, ödeme geçmişiniz üzerinden size kolaylık veya zorluk çıkartır. Maaş müşterisi olmanız bile bu konuda çok önemlidir. Her ay düzenli olarak bir yer de çalışıyor olmanızı da göz önünde bulundurarak size ödeme kolaylığı veya kredi kullanma kolaylığı sağlayacaktır. Bütün bankalardan bu konuda teklif ve destek alabilirsiniz. Her bankanın kendine göre kuralları vardır. Ancak birçok bankanın kredi notu üzerindeki kuralları da aynıdır. Ödemelerinizle ilgili hassasiyeti göstermeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Kredi Notları

Bankacılık işlemleriniz de çok sık olarak karşınıza çıkan kredi notları, müşterinin sicilini etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir. Hemen hemen her banka işlemlerinde karşınıza çıkan kredi notları, bankalarla düzgün çalışmanız için karşınıza çıkan bir durumdur. Bankalar kredi kullanımında sistemden sicile ve nota bakarlar. Düşük bir puana sahipseniz eğer kredi alma hakkınız da bulunmaz. Kredi notlarını genellikle bankacılar görebilmektedir. Herhangi bir işlem yaptırmadan önce, sicilinizi kontrol ettirmeniz de fayda var. Hesaplar, borçlar ve limitlerinizi görerek adım atmanız da fayda var. Kredi notları genellikle belli faktörler doğrultusunda hesaplanır. 1 ile 1900 arasında hesaplamalar yapılır. 1700 ile 1900 arası çok iyi düzeydir. 1500 ile 1699 iyi durumdadır.

Kredi Puanları

1300 ile 1499 arası az riskli, 800 ile 1299 arası orta riskli, 1 ile 799 arası ise en riskli olan durumdur. Belirlenen bu sayılar bankacılık sektöründe risk teşkil eder. Bu durumu etkileyen en önemli faktörlerden birisi de kredi ödeme alışkanlıklarınızdır. Bankacılık sektörünü bilen birisi ödemelerin de nasıl olması gerektiğini ve sonuçlarını da gayet iyi bilir. Durumunuza göre bankaya geç ödeme yapabilirsiniz. Banka size 30 gün, 60 gün veya daha fazla süre tanımlaması yapar. Ancak geç ödenen her kredi sizi de olumsuz etkiler. Kredi ödenmediği durumlarda bankalar tarafından aramaya başlarsınız. Bankalarla sürekli iletişim de kalarak süre talebinde bulunabilirsiniz.

Bankalarla iletişim
Bankalarla iletişim

Bankalarla İletişim

Bankalarla iletişim de olmadığınız her durumda bu da sizi olumsuz olarak etkileyebilir. Genellikle avukatlık olmadığınız sürece kredi veya kart ödemeleriniz bittikten sonra belli bir süre geçtikten sonra bozulan siciliniz de düzelmeye başlar. Ancak avukatlık olursanız kara listeye girersiniz ve bu durum bir süre bankalarla çalışamayacağınız anlamına gelir. Avukatlık olduğunuz durumda bile ödeme seçenekleriniz fazladır. Ancak avukat sizden ödemenin tamamını talep edebilir. Üzerinizde bulunan mallara haciz getirtebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına avukatlarla görüşerek çözüm önerisi getirmeniz daha iyi olacaktır.

Sürekli olarak iletişimde kalmanız durumunda avukatlar size iyi niyet göstergesinde bulunabilir ve durumunuzu göze alarak daha rahat bir çözüm getirebilir. Bu gibi durumlarda ödeme kolaylığı açısından durumunuza göre kredi almak daha mantıklı olacaktır.

Ödeme Zorluğu Yaşadığınız Durumlar

Ödeme zorluğu yaşayacağınız durumda bankalarla görüşerek kredi aylık tutarı düşürebilir ancak bu durumda da taksit sayısını arttırmış olursunuz. Gecikmiş ödeme yaptıysanız bankalar ve finans kuruluşları bunları büyük risk olarak görür. Bu durumun kredi notu üzerinden büyük etkisi vardır. Bankalar mevcut durumlarını ödeyip ödemediğinizi kontrol etmek isterler. Yeni bir kredi veya kart vermeden önce bu durum onlar için büyük önem teşkil eder. Parayı verdiği müşterini bu durumda üzerin de bulunan gayrimenkulleri de değerlidir. Durumu ne kadar iyi olursa banka açısından da o kadar güvenilir duruma gelir. Bu sebeple geçmiş dönemde aldığınız krediler, ne kadar düzenli ise sizin de şansınız o kadar yüksek demektir. Düzensiz ise de kredi notunuzu yükseltmek için gerekli işlemleri yapmanız da fayda var. Banka ile yeni çalışmaya başladıysanız eğer sicilinizi yükseltmek için biraz zamanın geçmesi gerekebilir.

Daha fazla bilgi için https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *