Kredi Kartı ile Kurbanlık Alınır Mı ?
6 Ağu, 2019 11:37 tarihinde eklendi

Kredi Kartı ile Kurbanlık Alınır Mı ?

Kredi Kartı ile Kurbanlık Alınır Mı ?
Kredi Kartı ile Kurbanlık Alınır Mı ?
Kredi Kartı ile Kurbanlık Alınır Mı ?

Kredi Kartı ile Kurbanlık Alınır Mı ?

İnsanların belli dönemlerde ve zaman dilimlerinde kutsal saydıkları günler olabilir. Farklı din ve inanışlara göre de değişkenlik gösterebilen bu kutsal günlerde insanlar farklı ayinler veya alışkanlıklarını yapabilirler. Peki kredi kartı ile kurbanlık alınır mı ? Müslüman alemi için de kutsal sayılan günlerden birisi Kurban Bayramı ve bayramın devam ettiği yaklaşık 5 günlük süredir. Yılın belli günlerinde yapılan bu bayram da insanlar yaratıcılarına adak adarlar. Yüzyıllardan beri süregelen bu olayın temelinde de yatan bazı olaylar ve nedenler vardır. Kurban kesmek dini öğretilere göre belirli şartların oluşması halinde yapılması gereken faaliyetlerden birisidir. Ancak bu şartlar gerçekleşmediğinde yapma zorunluluğu yoktur ve bu sorumluluk da ortadan kalkar.

Kurban Nedir ?

Yüzyıllar boyu Müslüman olan toplumların hiç aksatmadan her sene kutladıkları bu bayram bu dine mensup olan insanlar için oldukça kutsaldır. Bu faaliyeti gerçekleştirmek için dünya üzerindeki milyonlarca insan kurban kesiyor ve tanrılarına adıyorlar. Peki, kurban nedir? Kurban, Müslüman olan toplumlarda Allah için adanan ve ona teslim edilen canlı varlıktır. Buradaki temel fikir yaratıcıya karşı olan sevgi ve teslimiyettir. Her yıl yapılan bu faaliyetin bağlandığı ve kaynağını oluşturan bazı olaylar da geçmişte yaşanmıştır. Bu olayda Allah’ın elçiliğini yapan bir Peygamberin oğlunu Allah’a kurban etmek istemesi üzerine Allah’ın elçisine gökten bir kurbanlık koç yollaması şeklinde gelişen bir olaydır. Bu günü yad etmek için de her yıl yaşatılıyor.

Borç İle Kurban Satın Almak

İnsanlar kurban alma konusunda her ne kadar maddi bir gelire sahip olsa da bazen borç para ile kurban satın alabilir. Bu borç kara gerçek kişilerden alınabildiği gibi tüzel kişilikler olan bankalardan da alınabilir. Gerçek kişilerden alınan para ile kurban alınması normal karşılanırken, bankalardan kredi yolu ile alınan kurbanın dini olarak caiz olup olmaması konusunda belli şartlar koşulmuştur. Kredi kartı ile kurban satın alan kişiler bu kredi borçlarının faizsiz olmasına dikkat etmelidir. Dini konularda uzman olan insanların ortak düşüncelerinin ürünü olan bu konuda faizsiz kredinin alınabileceği belirtilmiştir. Yani her ne kadar kredi çekerek kurban satın alma işlemi yapabilseniz de bu kredinin faizi olmayan bir kredi olması elzemdir. Aksi durumda kurbanın İslami kurallara uygun olmayan bir yol ile satın alındığı ortaya çıkıyor.

Kurban Ne Zaman Alınır Ve Ne Zaman Kesilir ?
Kurban Ne Zaman Alınır Ve Ne Zaman Kesilir ?

Kurban Ne Zaman Alınır Ve Ne Zaman Kesilir ?

Kurbanın kesildiği döneme yani o sürece Kurban Bayramı denir. Bu bayram Müslüman olanlar arasında coşku ile kutlanır ve yad edilir. Yılın belli zamanlarında yapılan bu faaliyetin ne zaman yapıldığı konusunda da net bir tarih yoktur. Çünkü takvimde yer alan Kurban Bayramı tarihleri her yıl birkaç gün geriye gelmiş oluyor. Bunun temel nedeni de kullanılan takvimin farklılığıdır. Ülkemizde dini bayramlarda Hicri Takvim uygulamasına göre hareket edilir. Yani aslında kullandığımız Miladi takvime göre değil dini takvim olarak kullanılan Hicri takvime göre bu gün belirlenir. Hicri takvime göre yılın hep aynı zaman diliminde gerçekleşse de Miladı takvime göre bu günler birkaç gün ileri veya geri gidebiliyor. Bu sebeple de net olarak bir tarih vermek güçtür. Ama genellikle ağustos ayına denk geldiği de söylenebilir.

Kurban Satın Almak

İnsanlar bu kutsal olan günde görevleri olan kurban kesme faaliyetini yerine getirmek için kurban satın almak zorundadır. Ancak eğer kırsal bir yerde köy yaşantısı içinde yaşıyorsanız zaten uğraşılan hayvancılıktan dolayı satın almaya gerek yoktur. Sahip olduklarınızdan birini kurban için seçebilir ve kesebilirsiniz. Ancak eğer kentsel bir hayatınız varsa, kurban kesmeniz için satın almanız gerekebilir. Bunu da günümüzde kurulan kurban hayvanı satan pazarlardan elde edebilirsiniz. Belirli bir geliriniz varsa ve satın alabilecek gücünüz varsa bu kurban hayvanını Kurban Bayramında kesmek için satın alabilirsiniz. Ancak bunun için belli başlı şartlar da vardır. Bu şartların oluşması durumunda kurban almak o insan için artık gerekli olan bir davranış biçimi haline gelebilir. Müslümanlar arasında farklı farklı mezhepler var olduğundan bu kurban kesmek bir mezhebe göre sünnet olabildiği gibi bir mezhebe göre de vacip olabilir.

Oluşması Gereken Şartlar Nelerdir ?

Kurban kesimi için Müslüman aleminde mensup olan bireylerin sahip olmaları gereken şartlar vardır. Bu şartlar mal varlıklarıdır. Bu mal varlığına sahip oldukları takdirde kurban kesmek sahip oldukları mezheplere göre onları farklı sorumlulukların altına koyar. Peki bu şartlar nelerdir? Bir Müslümanın kurban kesmek için sahip olması gereken özellikler, temel ihtiyaçlarını karşılamış ve yine karşılayabilen bunun yanında da kenarda en az 80 gram altını bulunmasıdır. Bu özelliklere sahip olan tüm Müslümanlar kurban kesme faaliyetlerini yerine getirmelidir. Her ne kadar mezheplerden Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezhep sünnet olsa da genel kanı kurban kesilmesi yönündedir.

Kurban Hangi Yollarla Satın Alınabilir ?

Kurban kesmek için kurban satın almak isteyen insanlar ödeme şekillerinde yine dini kurallara uygun olarak hareket etmelidir. Bunun için de yine mübah olan yolları seçmeniz gerekir. Örneği çalıntı olan bir para ile kurban satın almak çok uygun olan bir durum değildir. Çünkü kurban anlamı itibariyle kişinin sahip olduğu malı yaratıcısı için adamasıdır.

Kredi Kartı Kullanılabilir mi ?
Kredi Kartı Kullanılabilir mi ?

Kredi Kartı Kullanılabilir mi ?

Kredi kartı ile kurban satın almak bazı durumlarda mübah iken bazı durumlarda da uygun değildir. Buradaki temel nokta ise faizdir. Eğer kredi kartı ile satın aldığınız kurbanın üzerine faizli para ekleniyorsa kesilen kurban doğru yollarla kesilmemiş olur. Çünkü yapmış olduğunuz faaliyet güzel ve hayırlı bir iş olsa dahi yolunuz doğru değil ve mübah değildir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi faiz olmadığı takdirde kredi kartı ile kurban alınabilir.

Kurban Kesmenin Caiz Yolları

Kurban kesmek Müslüman alemi için kutsal sayılan bir faaliyet olduğu için kesimin yolları da dini kurallara uygun olmalıdır. Örneğin çalıntı olan para ile kurban kesilmez. Aynı zamanda kurban çalınarak da kesilmez. Önemli olan bu adak adama işlemini yaparken halis bir niyetle ve dini kurallara uygun olan yollar ile kurban kesmektir. Ancak bu takdirde yaratıcı huzurunda kesilen kurban değer görür ve amacına ulaşmış olur. Kurban kesmek için uygun şartlar sizde de bulunuyorsa kurbanınızı kendi imkanlarınız ile kesmelisiniz.

Faizin Etkisi

Müslümanlar için değerli olan bu günlerde faiz ile kesilen kurban hiç kimse tarafından hoş karşılanmaz. Çünkü faiz zaten dini kurallara göre haram sayılan ve kesinlikle yapılmaması gereken bir ticaret biçimidir. Eğer hayırlı olan ve oldukça da değerli olan bu kurban kesme faaliyeti faizin aracı olduğu bir yol veya metot ile kesilirse dini kurallar çiğnenmiş olur ve hoş da karşılanmaz.

Kurbanın Yardımlaşmaya Olan Katkısı

İnsanların kestikleri kurban etlerinden bağışladıkları etler bazı kurum ve kuruluşlar aracılığıyla yüzlerce ülkede yer alan açlık sınırının altında yaşayan insanlara ulaştırılıyor. Bu da tüm dünya üzerinde bu dine mensup olan olmayan tüm insanlık arasında olan örnek bir dayanışmadır. Bu özelliği ile de kurban çok önemlidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *