KOSGEB iş Planı Örnekleri – 2019
11 Ağu, 2019 22:38 tarihinde eklendi

KOSGEB iş Planı Örnekleri – 2019

KOSGEB iş Planı Örnekleri – 2019

Kosgeb iş Planı Örnekleri – 2019

Kosgeb iş Planı Örnekleri - 2019
Kosgeb iş Planı Örnekleri – 2019

Kosgeb, kendi işini kurmak isteyen küçük girişimci insanların yardımına koşan bir kuruluştur. Ancak bu konuda, bu küçük girişimcilerin aklında yüzlerce soru bulunuyor. 1990 yılından beri küçük bütçeli kuruluşlara karşılıksız ve karşılıklı 2 ayrı şekilde yardımda bulunan KOSGEB kuruluşuna nasıl başvurulduğu, başvuru kabul edilirse neler yapılacağı ve benzeri bazı konularda, kosgeb iş planı örnekleri’nden bahsetmeden önce bunlardan bahsedeceğim.

Kosgeb, kendi işini kurmak isteyen ve ticaretin içine girmek isteyen, kendisine yeni bir gelir kapısı açmak isteyen insanların hayallerinin gerçekleşmesine öncülük eder.

Ancak bu hayalleri gerçekleştirmek için sadece hayal etmek gerekmez. Hayallerimizi gerçekleştirmek için bazı planlamalar yapmak ve adımlar atmak gerekir. Ve bu işin büyük bir kısmı maddiyattan geçer. Eğer yeteri kadar paranız yoksa; bu hayalleriniz hayalden öteye gitmez. Tam da bu işin maddiyat kısmında, insanların hem kendisine hem de devletine faydalı olması için, devlet tarafindan verilmiş olan destek kredileri işin içine girmektedir. Küçük girişimcilerin yaptığı planlar için devlet desteği ile verilen bu yardıma “hibe” denir. Bu noktada herkesin merak ettiği KOSGEB devreye girer.

Asıl adı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme Idaresi Başkanlığı, halk arasında kısaltmasıyla yani KOSGEB adıyla bilinir. Eski adıyla Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, şimdiki adıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak, 1990 yılından bu yana görevini devam ettirmektedir.

Kuruluş amacı ülkedeki sosyal ve ekonomik ihtiyaçların karşılanabilmesinde, orta ve küçük ölçekli kuruluşların tesirini ve sanayi içindeki payını artırmaktır. Bu kuruluş ayrıca bu işletmelerin gelişimlerini ve rekabet guclerini artırmak için de hizmetlerde bulunur.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur ?

KOSGEB’e nasıl başvurulur ?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme Idaresi Başkanlığı’nın vereceği desteklerden faydalanmak istiyorsanız, izleyebileceğiniz bir kaç adet basit adım bulunuyor.

Bunlardan şimdi bahsedeceğim:

1- Kurum Veri Tabanına Kayıt: KOSGEB’e ait web sitesine tarayıcınız üzerinden girerek “Kayıt İşlemleri” bölümünden başvurusunuzu tamamlayabilirsiniz.

2- KOBİ Beyannamesi: Kuracağınız kuruluşun KOBİ bünyesi altında olup olmadığının belirlenebilmesi için bu KOBİ Beyannamesini doldurmanız gerekir.

3- Beyanname Kontrolü: Bir önceki adımda bahsettiğim dolduracak olduğunuz KOBİ Beyannamesi, KOSGEB kurumuna ait uzmanlar tarafından kontrol edilir ve sonuç ile ilgili olarak tarafınıza geri dönüş yapılır.

4- Desteklere Başvurmak: Aklınızda bulunan işe uygun desteklere KOSGEB uzmanları ile görüşerek ulaşabilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Projesi Oluşturma

KOSGEB verilerine kayıtlı KOBİ’ler artık kendi iş Planı projelerini oluşturabilmektedirler. Ayrıca isteyen KOBI’ler ve girişimciler KOSGEB iş planı proje örnekleri üzerinden değişiklikler de yapabilirler. Bu iş plan projesi 7 adet bölümden oluşmaktadır.

BÖLÜM-1: Genel Bilgilerin Oluşturulması

Bu ilk adımda işletmeyi kuracak olan kişinin kendisini ve eğer varsa ortaklarını tanıtması istenir. Ayrıca genel bilgilerin oluşturulması bölümünde kurulacak olan işletmenin yapacağı faaliyet konusu ve kuruluş süreci belirtilmelidir.

BÖLÜM-2: Girişimcinin ve Eğer Varsa Ortakların Ayrıca İşletmenin Bilgileri

Bu bölüm ayrı 2 sayfadan oluşur. Birinci sayfada; kurulacak işletmeyi kuracak olan kişinin ve eğer varsa ortakların ayrıntılı kimlik bilgileri, gerekirse iletişim adresleri, bildiği diller vb kişi hakkındaki bilgiler toplanır. İkinci sayfaya geldiğinizde ise kendinizden çok kurmak istediğiniz işletme ile ilgili bilgi vermeniz istenir. Bu sorular neden bu işi seçtiğiniz, iş ve işletmeler hakkındaki bilginiz, işi kurma amacınız, aklınızda bulunan fikirler ve benzeri konular hakkındadır. Bu soruları cevaplamadan önce güzel ve sağlam bir araştırma yapıp sonrasında sorulara cevap vermeniz sizin için en faydalı şey olacaktır.

BÖLÜM-3: Pazar Bilgileri ve Planınız

Bölümde yapacağınız iş hakkında, hitap edeceğiniz kitle hakkında araştırma yapıp yapmadığınızı anlamak adına size bazı sorular sorulur. Bunun haricinde kuracağınız işletme ile ilgili pazarın genişlemesi ve olası bir satış sorununa karşı nasıl bir önlem alacağınızı, karşınıza çıkması ihtimali olan beklenmedik sorunları nasıl çözeceğiniz hakkında bazı yanıtlar vermeniz gerekir. İşletmeyi kurduğunuz zamanki müşteriye iletişim hizmetiniz ve ürün tanıtımlarınız da bu sayfada yer almaktadır.

BÖLÜM-4: Üretim Planı

Bu bölümde kurmak istediğiniz işletme sektöründeki NACE kodu üretim akışı hakkındaki bilgilerinizi girmeniz istenir. Kuracağınız işletmeye ait belgeleri de bu bölümde belirtebilirsiniz.

BÖLÜM-5: Yönetim Planı

Bu kısımda işi nasıl yöneteceğiniz, kuracağınız kuruluşta çalışacak olan personel veya personelleri tanıtmanız ve benzeri şeyler istenir. Yapacağınız meslek üzerine herhangi bir belgeye sahipseniz bu kısımda belirtmeniz gerekir.

BÖLÜM-5: Finansal Plan

İş yerinizi kurarkenki başlangıç aşmanızda yaptığınız masrafları, iş yerinizin aylık masraflarını, satış ve kazanç hedeflerinizi, ne zaman kar elde edeceğinizi yazmanız gereken bölümüdür.

BÖLÜM-6: KOSGEB Tarafından Gönderilmesi Talep Edilen Destek

Sizin de bildiğiniz gibi bu hazırlamış olduğunuz iş planı projesi KOSGEB girişimcilik destek programından faydalanmak için hazırlanmış bir iş plan projesidir. İşte bu bölümde, kuruluş aşamasında, gerekli makineleri alırken, işletme giderlerini öderken ve benzeri durumlarda yaptığınız masrafı ve harcamaları belirtmeniz istenilir.

KOSGEB İş Planı Projesi Hazırlatma Ücretleri

İş Planı Projesinin önemi herkes tarafından bilinir. Desteklenen bir çok sektörün iş planı projesini bir türlü onaylatamadığı için bu konuda bir çok danışmanlık firması kurulmuştur. Bu danışmanlık firmaları, %100 onaylı projeler hazırlamaktadır. %100 onaylı olan projelerin fiyatları ise destek başvurusu yapacağınız programa gire farklılık göstermektedir. Örneğin; ilk defa ticaret hayatına atılacak olan kişiler için hazırlanacak olan Girişimcilik Destek Programına hazırlanan iş plan projeleri ortalama 1500 TL’dir. Bu verdiğim fiyat ortalama bir fiyattır ve bazı farklı firmalarda %100 onaylı olmamak üzere daha ucuza yapılabilmektedir.

Diğer farklı destek programlarından faydalanıp makine alacaklar için hazırlanacak olan iş Planı projelerinin fiyatı ise 5000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Bir çok danışmanlık firması bu belirlenen ücretin yarısını iş planı projesini hazırlamadan önce, diğer kalan yarısını ise iş planı projesini hazırladıktan sonra alır. Ayrıca bazı danışmanlık firmaları ihtiyaç duyduğunuz konularda 1 yıl boyunca size ücretsiz danışma hakkı sunar.

Şimdi Sizlere bir Aile Çay Bahçesi İçin Is Planı Örneği göstereceğim.

Girişimci:

-Murat Ufuk

-Kadıköy

-0212…

İş Fikrinin Kısa Tarifi:

-İşletmeniz gelen herkese gerekli hizmeti sağlayacak

-Genel hedefimiz müşteri memnuniyeti.

-Çay kahve gibi ürünlerin yanında yiyeceklerimiz de mevcut olacaktır.

Genel İş Kurma Süreci Planı

-ilk hedefimiz çevrede en çok tanınan yer olmaktır.

– Hedefleri gerçekleştirmek için gerekli tanıtımı yapacağız.

Kişisel Bilgiler

-Kimlik bilgileri

Eğitim Durumu

-Detaylı eğitim durumu

Önceden Çalıştığınız İsler

-Detaylı

Bilgi Beceri Ve Deneyimler

– Is fikrinize olumlu yansıyacak şeyler

İşi Seçme Nedenleri

-En iyi nedenleriniz

Hedefleriniz

İşin statüsü

Ortaklarınız

işinizin içinde bulunduğu sektör

Hedeflenen bölgedeki rakipler

İşletmenin uygulayacağı pazarlama alanı

Ürün ve hizmet üretiminde kullanılacak temel süreçler ve üretim planı

Ve son bu iş için yapacağınız masrafları da eklerseniz iş plan projeniz hazır olmuş olacaktır. İş plan projesini hazırlamak biraz uğraş isteyen, is plan projesini hazırlatmak ise biraz para isteyen bir iş olsa da KOSGEB desteği ile kuracağınız işiniz tamamlandığında her şey sizin istediğiniz gibi olmuş olacak. Kosgeb başvuru formlarına buradan ulaşabilirsiniz…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *