Kosgeb Hibesi Nedir ? Nasıl Alınır ?
12 Haz, 2019 6:41 tarihinde eklendi

Kosgeb Hibesi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Kosgeb Hibesi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Kosgeb Hibesi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Kosgeb hibesi nedir ? Nasıl alınır ?
Kosgeb hibesi nedir ? Nasıl alınır ?

Kendi işini kurmak isteyen, ticarete atılmak isteyen ancak maddi durumu buna yeterli olmayan insanların imdadına Kosgeb yetişiyor. Kurmak istediğiniz işi planladıysanız ve elinizde sermaye yoksa bu noktada devreye Kosgeb girer. Kosgeb’in amacı, farklı sektörlere yeni girişimcilerin katılmasını sağlamaktır. Girişimcilerin yaptığı ve uygulamaya soktuğu bu projelere devletin yaptığı yardıma hibe denir. Kosgeb, ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanması için, orta ve küçük işletmelerin payını artırmak için kurulmuştur. Bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini arttırmalarına da olanak sağlar. Belirlenen bu girişimler için yaygınlaştırılmasında ve işletmelerin kurulmasında gerekli destekler sağlanır. Bu hibelerden yararlanmak için kayıtlı bir işletme sahibi olmanız gerekir. İşletmeler açılıp gerekli incelemeler ve kontroller yapıldıktan sonra belirlenen sürede size ödeme yapılır.

Kosgeb’e Kimler Başvurabilir ?

Kosgeb kredisinden faydalanacak kişiler, öncelikli olarak devletin vermiş olduğu eğitime katılarak kurstan gerekli eğitimi almaları gerekir. Belirli saatler arasında yapılan bu kurslarda, açacağınız işyerinin projesini anlatarak onaydan geçmeniz gerekiyor. Kurs bitirme sertifikası alarak gerekli işlemlere başlayabilirsiniz. İşletme açmak isteyen herkes Kosgeb’e başvuruda bulunabilir. Özellikle kadın girişimciler için oldukça fayda sağlayan bir durumdur. Başvuru da bulunmak için geçmeniz gereken birkaç adım vardır. Kosgeb’e ait internet sitesinden kaydınızı tamamlamanız gerekir. Eğer işletmeniz KOBİ ölçekli olacaksa onun içinde başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin hepsi bu durumdan rahatlıkla yararlanabilir.

Kosgeb Hibesi Şartları Nelerdir ?

Yeni istihdam olması şartıyla ücret ödemeleri, açılacak işletme için makine ve malzeme teçhizatı, projeyi hazırlarken alınacak olan danışmanlık hizmeti gibi ücretler karşılanmaktadır. Kosgeb, geri ödemesiz olarak 50 bin TL, geri ödemeli ancak sıfır faizsiz 100 bin TL vermektedir. İlk olarak 50 bin TL hibeden yararlanmak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin alınması gerekir. Bu eğitimler devlet tarafından verilen ücretsiz eğitimlerdir. İŞKUR ile bağlantıya geçerek, nüfus cüzdanı fotokopisiyle başvuruda bulunmanız gerekir. İŞKUR kaydınızı tamamladıktan sonra, ilgili kurumlara sizleri yönlendirecektir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

İŞKUR’dan alınan belgeyle evinize en yakın olan kurs merkezine kayıt olabilirsiniz. Eğitim sabah 9:00 başlayıp akşam 17:00 de biter. Toplamda 10 gün süren eğitimlerdir. Genellikle işsiz olan insanlar daha fazla vakit ayırabilmektedir. Verilen kursun amacı, açılan işletmede başarılı olmak ve genellikle temel bilgiler üzerinedir. Pazar araştırması, iş fikri, sermaye gibi konular üzerinde de durulmaktadır. Kurs bittikten sonra kendi belirlemiş olduğunuz sermaye ile işinizi kurmaya başlayacaksınız. Kosgeb’e başvurarak hazırlamış olduğunuz iş planını sunmanız gerekiyor. İş planınız kabul edildiği zaman aldığınız malzemelerin faturasını sunarak gerekli ödeme yardımını alabilirsiniz. Kosgeb, 2.000 TL olan parayı kuruluş giderleri için, 18.000 TL olan parayı makine ve ofis malzemeleri için, 30.000 TL parayı ise, kira ve personel giderleri için verir. Bu süreç tahmin ettiğiniz kadar kısa sürmüyor. Devletin belirlemiş olduğu bir süreç var ona uygun bir şekilde yürütülmektedir.

Başvuru Kabul Edilirse…

Sms veya e-posta aracılığıyla başvurusu kabul edilenlere bilgi verilir. Başvuru formunun çıktısı alınır. Kredi talebinin değerlendirilmesi için başvuruda bulunur. Banka kredi talebini olumlu değerlendirdiği taktirde, Kosgeb müdürlüğüne giderek, gerekli işlemleri başlatır. Faizsiz kredi desteğine hak kazanmış olan ve KOBİ Beyannamesini doldurup Müdürlüklere teslim ettik ettikten sonra işlemler hız kazanır. Bu sebeple evrakları mutlaka eksiksiz bir şekilde tamamlamak gerekir. Programa dahil olanlar için ekspertiz ücreti, posta masrafı gibi masraflar kısıtlandırıldı. Bankalar bu işlemler için işletme başına sadece 100 TL alıyor. Bu ücretin dışında başka bir ücret ödemek zorunda değiller.

Teşviklerin Kapsadığı Destekler

Devlet tarafından bu teşvik ve destekler ne yazık ki her sektörü kapsamıyor. Bunun için devletin belirlemiş olduğu ve uygun bulduğu bazı sektörler vardır. Gıda ürünleri imalatı, içecek imalatı, giyim eşyalarının üretimi, kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, elektronik aletler, bilgisayar malzemeleri üretimi, makine ve ekipmanların kurulumu, bakımı ve onarımı, toptan ve perakende ticaret, konaklama, işletme, seyahat acentesi, büro yönetimi, büro malzemeleri, iş destek faaliyetleri gibi sektörleri karşılayan teşvik kampanyasıdır. Bu işlerle ilgili açacağınız işletme için devlet şartlar uygun olduğu doğrultuda size kredi vererek gerekli teşvikte bulunuyor. Diğer sektörler için ne yazık ki bir destek de bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *