Konçerto Nedir ? En Ünlü Konçertolar Hangileridir ?
21 Kas, 2019 9:34 tarihinde eklendi

Konçerto Nedir ? En Ünlü Konçertolar Hangileridir ?

Konçerto Nedir ? En Ünlü Konçertolar Hangileridir ?
Konçerto Nedir ? En Ünlü Konçertolar Hangileridir ?
Konçerto Nedir ? En Ünlü Konçertolar Hangileridir ?

Konçerto Nedir ? En Ünlü Konçertolar Hangileridir ?

Konçerto nedir ? En ünlü konçertolar hangileridir ? Klasik müzik İnsanı sakinleştirip rahatlamasını sağlayan müzik türlerinden birisidir. İnsanın bütün dertlerini bir anlığına unutmasını sağlayan ve kendisini müziğin ahengine bıraktıran klasik müzik pek çok insan tarafından sevilip dinleniyor. Klasik müzik eserleri bazen filmlerde kullanılır. Kişiye büyük bir huzur vaat eden klasik müzik seçkileri içerisinde konçertolar ve senfoniler bulunur. Kişinin en gergin anlarını huzur ile dolduran bu çalışmalar müzik adına da verilmiş olan en önemli eserler olarak kabul edilir. Konçerto nedir? En ünlü konçertolar kısmı da önemlidir.

Konçerto Nedir ?

İtalyancadan diğer dillere geçen konçerto, bir ya da bir kaç enstrüman ve orkestra eşliği için düzenlenmiş Klasik Batı Müziğidir. Başka bir deyiş ile orkestranın enstrümana eşlik etmesi anlamına da gelir. Üç bölümden oluşur ve her bölüm yarım saat sürer. 18. yüzyıldan beri etkisini kaybetmeyen bu müzik türü pek çok iyi eserlere sahiptir.

İlk Konçerto Kabul Edilen Eser

Konçertonun bugünkü anlamı ile ilk eser olarak Johann Sebastian Bach’ın Klavsen Konçertosu kabul edilir.

Konçerto Nedir ?  Konçerto da Hangi Enstrümanlar Yer Alır ?

Enstrümanların ortak ahengi ile ortaya çıkan konçertolar uzun zamandan beri insan hayatında bulunur.

Konçerto’nun oluşumunda ağırlıkla yer alan enstrümanlar şu şekildedir:

  • Keman
  • Viyolensel
  • Piyano

Bu enstrümanlar haricinde sayıca az olsalar da üflemeli çalgılara da yer verilmiştir. Ayrıca kanun, akordiyon ve mandolinin de yer aldığı eserler vardır.

Konçerto Nedir ? En Ünlü Konçerto Bestecisi

Eski zamanlarda yazılan bu eserler günümüzde de varlıklarını devam ettiriyorlar. En ünlü konçerto bestecisi Antonio Vivaldi olarak kabul edilir.

Antonio Vivaldi Kimdir ?

4 Mart 1678 yılında Venedik’te dünyaya gelen sanatçı aynı zamanda konçertonun babası olarak bilinir. İlk müzik eğitimini babasından alır. Keman öğretmenliği yaptığı yetimhanede çocukların seslendirmesi ile her ay iki konçerto yazmıştır.

Vivaldi’nin 500’den fazla konçerto çalışması vardır. Viyolonsel kullanımında inanılmaz başarılı olan sanatçının en bilinen eseri ‘Four Seasons’ eseridir. Eser, Barok müzikte olduğu gibi klasik müziğin de en başarılı örneklerinden bir tanesini oluşturur. Konçerto; La primavera (ilkbahar), L’estate (yaz), L’autunno (sonbahar), L’inverno (kış) adını verdiği mevsimlerin özelliklerini konçertosunda yansıtmıştır.

Barok döneminde ve Klasik müzik döneminde de birbirinden yetenekli bestekarlar vardır.

Onlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

Klavsen Konçertosu Bestecisi Johann Sebastian Bach
Klavsen Konçertosu Bestecisi Johann Sebastian Bach

Klavsen Konçertosu Bestecisi Johann Sebastian Bach

21 Mart 1685 tarihinde dünyaya gelen sanatçının tüm ailesi de müzik ile ilgilenirdi. Sanatçı, annesini 2, babasını 10 yaşında kaybetmiş ve ardından ailesinin sorumluluklarını üstlenmek adına, 15 yaşında iken Mattehaus Kilisesine soprano olarak girmiştir. Senfoni türünde de pek çok eseri olan sanatçı, Mozart ve Beethoven’ı da sanatıyla etkiler.

Bu sebeple de kendisine ‘Baba Haydn’ lakabı verilir. Oxford Üniversitesi’nden de fahri doktor unvanı alan Bach, eserlerinde her zaman bir hikaye barındırır. Korku filmlerinin fon müziği olarak kullanılan “Toccata And Fugue In D Minor” eseri 1707 yılında bestelenmiş ve sanatçının en çok bilinen eserleri arasındadır.

Klasik Müzik Bestekarı Wolfgang Amadeus Mozart

Klasik müziğin etkili ve yaratıcı bestekarlarından biri olan Mozart, eserleri ile birçok sanatçıyı etkilemiştir. Kısa süren ömrüne 600’ü aşkın eser sığdırmayı başarır. Piyano ile konçerto besteleyen ilk kişidir.

Müzik tarihinin dehalarından biri olan Mozart, Avrupa’da birçok konser turu düzenler ardından bestelerini yapabilmek için Viyana’ya yerleşir. Sanatçı daha sonra Baba Haydn ile tanışır ve arkadaş olurlar. Alışagelmiş keman konçertoları haricinde flüt, obua, klarnet gibi üflemeli çalgılar için de konçerto yazmıştır. Mehter marşından etkilenerek yaptığı Turkish March en ünlü eserlerinden biridir.

Viyana Klasiği Temsilcisi Ludwig Van Beethoven

17 Aralık 1770 yılında Bonn’da dünyaya gelen sanatçı, Viyana Klasiği denilen türün en önemli temsilcileri arasındadır. Besteleri ile romantizm müziğinin önünü açmıştır. Ailesinin geçimine katkı sağlamak amacı ile çok küçük yaşlarda kilisede piyano çalan Beethoven, 1787 yıllarında Mozart ile tanışabilmek Viyana’ya gider.

Beethoven zaman içinde ünlü besteci Joseph Haydn ile tanışır ve onun öğrencisi olur. Beethoven’ın; dokuz senfonisi, bir keman konçertosu, beş piyano konçertosu ve otuz iki piyano sonatı bulunur. Sonat çalışmasından olan Ayışığı Sonatı, Ludwig Van Beethoven tarafından 1801 yılında tamamlanmıştır. Sanatçı, bu eseri öğrencisi Kontes Giulietta Guicciardi’ye ithaf etmiştir.

Eserlerinin arasından en çok bilineni 9. senfonidir. Eser, Avrupa Birliğinin resmi marşı olarak da kullanılır ayrıca Für Elise eseri de bestecinin 1810 yılında yazdığı en popüler eserlerinden biridir ve Beethoven’ın ölümünden 40 yıl sonra, 1867 yılında yayınlanmıştır.

Gioacchino Rossini

29 Şubat 1792 yılında İtalya’nın Pesaro adlı küçük bir kasabasında dünyaya gelen Rossini, “Mösyö Kreşendo” lakabı ile anılır. Annesi opera şarkıcısı olan sanatçının, babası ise korno çalardı ve kendisi de 15 yaşına geldiğinde bir müzik okuluna yazılıp bestelerini yapmaya başladı. İlk operası La Cambiale di Matrimonio (Evlilik Sözleşmesi) adlı eseridir. Rossini’nin en önemli eserleri ise Guillaume Tell, Tancredi ve Semiramide’dir.

Franz Schubert

31 Ocak 1797 yılında Viyana’da dünyaya gelen sanatçının babası Çek asıllıdır aynı zamanda amatör müzisyenlik ile de ilgilenirdi. Moravyalı olan annesi ise ev hanımıydı. Sanatçı, ilk müzik eğitimini babasından alır. Sanatçının müzik konusundaki üstün yeteneği babası tarafından anlaşılınca org ve şan dersleri almaya başlar.

Lichtenthal korosunun ilk erkek sopranosu olarak ilgi çeker. Müzik konusunda katı ve keskin kuralları nedeni ile halk arasında cezaevi olarak tasvir edilen Kraliyet Kilisesi Korosu’na 1808 yılında katılır. Pek çok sanatçı gibi Schubert’in müziği de yaşadığı dönemlerde hak ettiği değeri görmez. Eserlerinin değeri ölümünden sonra anlaşılır. En önemli eserleri ise Ave Maria, Serenade, Piano Trio No2 in E Flat Major’dür.

Romantik Dönem Bestekarı Frederic Chopin
Romantik Dönem Bestekarı Frederic Chopin

Romantik Dönem Bestekarı Frederic Chopin

22 Şubat 1849 yılında Polonya’da dünyaya gelen sanatçı, Romantik dönemin üretken isimleri arasındadır. Başarılı piyanist ve besteci olan hayatının büyük kısmı Fransa’ da geçer; ancak Polonya ile de sarsıcı bir bağı bulunur. Besteciliği tamamen piyano üzerinedir. Melodileri ve müziğin ahengini bir şekilde harmanlamayı başaran Chopin’ in eserlerinde kendine has bir tat bulunur. Joseph Elsner’in öğrencisi olarak Varşova’ya gitmesinin ardından tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarır.

Temmuz Devrimi sırasında Paris’e gelmesi ile de bir piyanist olarak ünü tüm Avrupa’ya yayılır. Cenazesinde kendi bestelemiş olduğu Cenaze Marşı’nın değil de Mozart’ın Requiem’inin çalınmasını vasiyet eder. Chopin’in kalbi de Varşova’da bir müzede bulunur. Başlıca eserleri: Chopin Piyano Konçertosu No 1-2, Piyano Sonatı, Cenaze Marşı, Marche Funuebre, Chopin Vals No 6 gibi eserleri ile klasik müzik sevenleri mest eder.

Pyotr İlyiç Çaykovski

7 Mayıs 1840 yıllarında Rusya da dünyaya gelen, Rus klasik müzik bestecisidir. Küçük yaşlardan itibaren müziğe büyük bir yatkınlık gösterir; ancak ailesinden dolayı devlet memuru olmak için eğitim almıştır. Zaman içinde müziğe olan ilgisi artıp daha ağır basınca Saint Petersburg Konservatuvarına girmiş ve oradan mezun olmuştur. Ünlü Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran bale müzikleri Çaykovski’nin en önemli eserleri arasındadır.

Bonus : Rodrigonun Gitar Konçertosu

Daha fazlası için Sanat kategorimizi inceleyebilirsiniz…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *