Kol Sivilceleri Nasıl Geçer ? Kol Sivilceleri için Maske Tarifi
8 Ağu, 2019 14:44 tarihinde eklendi

Kol Sivilceleri Nasıl Geçer ? Kol Sivilceleri için Maske Tarifi

Kol Sivilceleri Nasıl Geçer ? Kol Sivilceleri için Maske Tarifi

Kol Sivilceleri Nasıl Geçer ? Kol Sivilceleri için Maske Tarifi

Kol Sivilceleri Nasıl Geçer ? Kol Sivilceleri için Maske Tarifi
Kol Sivilceleri Nasıl Geçer ? Kol Sivilceleri için Maske Tarifi

Kol Sivilceleri Nasıl Geçer ?Sivilceler, hormon düzensizliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Hormonlarda oluşan artışlar yağ bezelerini etkiler ve sivilce oluşumları meydana gelir. Sivilceler ergenlik dönemi süresince yaşanan bir sorun olarak görülse de her yaşta görülebilirler. Yaygın bir deri hastalığı olarak bilinirler. Sivilce; cildin altındaki kıl folikülleri ölü cilt ve yağ tarafından tıkandığında meydana çıkmaktadır. Bu durum, cildin tahriş olmasına, zarar görmesine ve bakterilerin büyümesine sebebiyet verir.

Kötü bir görünüme neden olarak estetik kaygılara yol açar. Cildin hangi bölümünde olursa olsun güzelliği olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra; sivilcelerin aşırı kaşınması ve kaşındıkça kanaması da oldukça rahatsız edici durumlara yol açar. Durum böyle olduğunda sivilce yerlerinde izler kalır. Bu izlerin çoğunluğu kalıcı olabilmektedir. Dolayısıyla, vücudun hangi bölgesinde olursa olsun sivilci sorun teşkil eder. Özellikle kol, boyun, sırt, yüz ve omuz bölgesindeki sivilceler çok kaşınmakta ve izleri daha belirgin olmaktadır.

Sivilcelere Karşı Alınacak Önlemler

Cilde doğal ürünlerle yapılan maskeler dışında maske uygulanmamalıdır. Doğal maskeler haricindeki maskeler kimyasal madde içerebilirler.

Cilt sağlığı, sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi ile desteklenmelidir. Özellikle bol su tüketimi sivilcelerin gelişmesini önleyerek onların sönmesini sağlar.

Cildin temiz tutulması gerekir. Bu yüz içinde vücudun bütünü için de geçerlidir.

Ciltte hassasiyete yol açacak ya da hassasiyet yapması muhtemel olan gıda ve besinlerden uzak durulmalıdır. Bu besinlerin tüketimi sivilceleri artırmanın yanı sıra; var olanları da daha kötü bir hale getirir.

Özellikle yaz mevsiminde vücut aşırı ter salgılar. Bu nedenle; özellikle sivilceli bölgelerin terden arındırılması ve temizlenmesi gerekir.

Makyaj ürünleri gibi vücut kremleri de belli kimyasal maddeler içermektedir. Bu kimyasalların hepsi cilde zarar verir. Bu nedenle bu gibi kimyasal içeriği olan ürünlerin kullanımı azaltılmalıdır. Bu gibi ürünler kullanılıyorsa söz gelimi; makyaj yapılıyorsa kullanım sonrasında cilt mutlaka temizlenmelidir.

Güneşin zararlı ışınlarının cilde zarar vermemesi için güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Sivilce Oluşumunu Tetikleyen Faktörler
Sivilce Oluşumunu Tetikleyen Faktörler

Cilde bir şey sürülürken ya da cilt temizlenirken nazik davranmak, cildi yıpratacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Aynı zamanda, sivilce olan bölgelere tırnak sürmemek ve elle temas etmemek önemlidir. Bu durumlar sivilcelerin daha da fazlalaşmasına neden olabilir.

Sivilce Oluşumunu Tetikleyen Faktörler

 • Steroeroid ilaçlar
 • Epilepsi önleyici bazı ilaçlar
 • Lityum içeren ilaçlar- Bipolar bozukluğu ve depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır.
 • Sürekli olarak, sırt çantası gibi cilt alanında tahrişe neden olabilecek nesneleri kullanımı.
 • Sürekli olarak aynı alana tahriş edici şekilde darbe alınması ya da sürtünme olması

Kollardaki Sivilceler için Maske Çeşitleri

Kollarda çıkan sivilceler için maske tarifleri oldukça fazladır. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği doğal ürünler ile yapılan maskeler herke tarafından uygulanabilir. Maskelerle ilgili bilinmesi gereken en önemli husus; maskelerin düzenli kullanımıdır. İnsanlar, bu maske tariflerini bir ya da iki kez uyguladıktan sonra sonuç bekliyorlar.

Oysa tam ve başarılı bir sonuç alınması için bir süre bu maskelerin önerildiği şekilde kollardaki sivilcelere uygulanması gerekir. Aynı zamanda maske tariflerinde kullanılacak doğal ürünlerin miktarlarına da dikkat edilmesi gerekir. Ürünler, verilen miktarlarda kullanılmalıdır. Kollardaki sivilceler için önerilen maske tariflerinin hepsi yüzde yüz doğal ürünler içerirler. Bu nedenle; her hangi bir yan etkileri yoktur. Alerji oluşturma olasılıkları da son derece düşüktür. Çok hassas ciltlere sahip olanlar için küçük bir öneride bulunmak yerinde olacaktır. Zira bu tip ciltlere ufak dokunuşlar bile kızarıklık verebilir. Bu nedenle; hangi maske tarifi uygulanırsa uygulansın hafif hareketlerle uygulama yapılmalıdır.

Ciltte her hangi bir tahrişe sebep olmayacak dokunuşlarla maskenin uygulanması doğru olacaktır. Bunun yanı sıra; önemli bir nokta atlanmamalıdır. Bu maske tarifleri belli bir yaş, kalıtsal özellikler gibi durumlar göz önüne alınarak hazırlanmamıştır. Dolayısıyla; bu gibi durumların göz önünde bulundurularak maskelerin uygulanması gerekmektedir.

Yoğurt ve Sarımsak

Yoğurt maskesi sivilceleri söndürür ve zamanla yok eder. Yapılması gereken mümkünse ev yoğurdunu karıp sivilceli bölgelere sürmektir. Yaklaşık olarak on beş dakika beklenir. Daha sonra soğuk su ile yıkanır. Bu maskeyi haftada bir ya da iki kez uygulamak gerekir.

Sarımsak, sivilceleri kurutmaktadır. Bu nedenle, sivilceleri yok eden bir doğal üründür. Sarımsak ikiye bölünür ve sivilce olan yerlere uygulanır.

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı
Çay Ağacı Yağı

Gereken Malzemeler;

 • Bir çay bardağı dolusu çay ağacı yağı
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; çay ağacı yağı uçucu özelliğe sahiptir. Bu nedenle, sabit bir yağ ile karıştırılması gerekir. Daha sonra bu karışım sivilceli kısımlara bir pamuk yardımıyla sürülür. Bu maske, hemen her gün uygulanabilir. İki üç hafta içinde sivilcelerin yok olduğu görülecektir.

Aspirin Maskesi

Gereken Malzemeler;

 • 3 tablet aspirin (yetişkinler için olan aspirin)
 • 4 ya da 5 damla limon
 • İki çay kaşığı bal

Hazırlanışı; aspirin limon suyu ile yumuşatılıp ezilir. Daha sonra bal ilave edilir. İyice karıştırılır. Karışım kol bölgesinde bulunan sivilcelerin üzerine sürülür. On beş ya da yirmi dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile bölge yıkanır. Bu maske, haftada 2 kez yapılabilir.

Elma Maskesi

Gereken Malzemeler;

 • Bir küçük boy elma
 • İki yemek kaşığı doğal bal

Hazırlanışı; elma kabuğu ile birlikte güzel bir şekilde rendelenir. Daha sonra üzerine miktarınca bal eklenir. Kolun sivilceli kısımları temizlenir. Bu karışım temiz cilde uygulanmalıdır. Karışım kolun sivilceli bölgelerine sürülür. Yaklaşık olarak 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra o bölge yıkanır. Bu maske tarifi haftada bir defa uygulanmalıdır.

Karbonat Maskesi

Gereken Malzemeler;

 • İki çay kaşığı karbonat
 • 4 ya da 5 damla limon
 • 3 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı; tüm malzemeler bir kaba koyulur. İyice karıştırıldıktan sonra sivilceli bölgeye sürülür. On dakika kadar bekledikten sonra ılık su kullanarak o bölge yıkanır. Bu sivilce maskesi haftada iki kez uygulanırsa kollardaki sivilce probleminden kurtulmak mümkün olur.

Limon Maskesi

Gereken Malzemeler;

 • Bir çorba kaşığı limon suyu
 • İki yemek kaşığı bal

Yapılışı; bu malzemeler karıştırılır, bir tencereye koyulur ve kaynatılır. Kaynayan maske karışımı ocaktan alınır soğumaya bırakılır. Ilındıktan sonra sivilcelerin olduğu bölgeye sürülür. On beş dakika bekledikten sonra bölge yıkanır. Bu maske tarifini on gün boyunca düzenli olarak kullanmak gerekir. On günün sonunda etkili ve başarılı sonuç almak mümkün olacaktır.

Bir diğer limon maskesi tarifi; bir çay kaşığı limon suyu ve bir yumurta akı karıştırılır. Bu karışım bölgede yirmi dakika kadar bekletilir. Süre sonunda yıkanır. Bu maske tarifini haftada iki kez düzenli olarak uygulamak sivilcelerden kurtulmak için yeterli olacaktır.

Bal ve Tarçın Maskesi

Gereken Malzemeler;

 • İki yemek kaşığı bal
 • Bir çay kaşığı tarçın

Yapılışı; bu iki malzemeyi karıştırdıktan sonra dairesel hareketler çizerek karışım sivilcelere sürülür. Yaklaşık olarak yirmi dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile bölge güzelce temizlenir. Bu maske tarifi de haftada bir kez uygulanabilir. Belli süre içinde sivilcelerin söndüğü ve giderek yok olduğu görülür.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *