Kırmızı Sivilce izleri Nasıl Geçer ?
15 Tem, 2019 11:58 tarihinde eklendi

Kırmızı Sivilce izleri Nasıl Geçer ?

Kırmızı Sivilce izleri Nasıl Geçer ?

Kırmızı Sivilce izleri Nasıl Geçer ?

Kırmızı Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?
Kırmızı Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?

Kırmızı Sivilce İzleri Nasıl Geçer ? Hemen hemen birçok insan da oluşan sivilceler zaman geçtikçe can sıkıcı bir duruma gelebiliyor. Genellikle ergenlik döneminde meydana gelen sivilceler gençlerin sorunu olmuş bir durumdadır. Sivilcelerin oluşumunda iz bırakmaları sonucunda daha korkunç bir hal alabiliyor. Sivilceler sadece yüzde değil, sırt, göğüs ve karın bölgesinde de oluşur.

Yüzümüz genellikle göze en çok çarpan yerlerden bir tanesidir. İzlerin kalması pek hoş bir görüntü ortaya çıkarmaz. Hormonal sıkıntı yaşayanlar, aşırı strese maruz kalanlarda sivilce izleri yüzde hatta zaman zaman kafa derisinde bile oluşmaktadır. Günümüzde meydana gelen hava koşulları hijyen durumları da sivilceleri arttıran nedenler arasındadır. Bu nedenle yüz de meydana gelen sivilcelere el ile müdahale etmemek de fayda var.

Ellerimiz gün içerisinde her yere değdiği için sağlık açısından çok temiz olmayabiliyor. Bakteri üretilen eller cilt ile temas edince yüzde ki sivilcelerin iz bırakması da normal oluyor. Daha sonra ise kırmızı sivilceler olarak iz bırakıyor. Bu nedenle cildimizi dış etkenler den korumak zorundayız. Kırmızı sivilceler normal sivilceye göre kanlı sivilceler olarak bilinir. Kanlı kırmızı sivilceler daha tehlikeli sivilce türleridir. Bu sivilce türleri ilaç kullanmadan geçemeyen türdendir. Cildiye doktorları tedavi ederek sizlere gerekli ilaçları da vermiş olur.

Sivilce İzlerine Çözüm

Yüzde meydana gelen sivilceler için yapılan en büyük yanlış makyaj malzemeleri ile o sivilceyi kapatmaktır. Uygulanan bu işlem ile sivilce olan bölgenin tıkanmasını sağlayarak ciltte sivilce izi bırakılmasına neden olur. Sivilce izleri ile ilgili mağazalar da birçok ürün satılmaktadır. Bu ürünlerin bir kısmı cilde iyi gelebiliyorken bir kısmı ise bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı için çözüm üretmez.

Evde yapacağınız doğal ürünler de kırmızı sivilce izlerinin geçmesine neden olabilir. Maske ve peelingler yaparak sivilcelerinize sürebilirsiniz. Sivilce izlerinden kurtulmak için çok fazla alternatif mevcut. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey yan etki göstermeyen bir tedavi şeklinin uygulanmasıdır. Sivilcelerin hızlı bir şekilde yok olması için dozu yüksek ilaç yöntemi uygularsanız cilde daha büyük zarar verebilirsiniz. Her cildin kendine göre bir yapısı olduğu için eğer ilaç tedavisi gerekiyorsa bunu doktor tavsiyesi üzerine yapmak daha mantıklı olacaktır.

İlaç Yöntemi

İlaç yöntemi, sivilce izlerinde oldukça başarılı bir yöntemdir. İlaç kullanarak cildinizde kalan kırmızı sivilce izlerini geçirmeniz mümkün. Piyasada bu anlamda birçok sivilce ilacı bulunur. Bu ilaçları reçeteli bir şekilde alıp kullanmak daha mantıklı olacaktır. Genellikle doktorların vermiş olduğu ilaçlar kesintisiz bir şekilde kullanılması gerekir. İlaçlara ara verildiği zaman genellikle tedavi yarı da kalmış oluyor. Etkisini göstermez. Bu nedenle kullanılan ilaçları etki etmesi açısından gününde kullanmak gerekir.

Yoğurt

Sivilce sayesinde cilt de meydana gelen tahriş sonucunda yoğurt sürülerek cilt de oluşan tahriş azaltılabilir. Yoğurt hem doğal hem de en önemli besin kaynağı olduğu cilt de tahrişlere iyi gelecektir. En doğal kaynaklardan bir tanesi olan yoğurt cilt izlerinize iyi gelerek zamanla etkisini arttıracaktır. Kaseye ayıracağınız yoğurdu yüzünüze yayarak sürün ve 15 dakika boyunca cildiniz de bekletin. İsterseniz içine limon da sıkarak etkisini daha da arttırabilirsiniz. Hafta da bir iki kez uygulayacağınız bu yöntemle zamanla sivilcelerinizin azaldığını ve kırmızı lekelerinde geçtiğini göreceksiniz.

Elma Sirkesi

Asitli bir etkiye sahip olan elma sirkesi cildin rengini açarak sivilce lekelerini de yok etme etkisi vardır. Hücre oluşumuna da destek sağlayarak cildi daha sağlıklı hale getirir.

Kırmızı ve siyah nokta biçiminde olan sivilceler kist gibi belirdiği için ergenlik döneminde daha net belli olur. Bilinçsiz bir şekilde yapılan müdahale ciltte kalıcı izlere neden oluyor. Zamanında ve doğru müdahale yapılmazsa problem daha da artabilir. Cilt gözeneklerinde bulunan sebum adı verilen yağ bezeleri cildin korunmasına yardımcı olur. Ölü hücrelerin ve yağların ciltteki gözeneklerinin tıkanması durumunda sebum dışarıya atılmadığı için sivilceler ortaya çıkmaya başlar. Elma sirkesi de içinde bulundurduğu asidik özellikten dolayı sivilce izlerine etki eder.

Kırmızı Sivilceye Neden Olan Etkenler

Cilt üzerinde bulunan ölü tabaka ve kir gibi durumlar gözeneklerin oluşmasına neden olur. Tıkanan bu gözenekler cilt rahatsızlığına kadar ilerler. Bu durumda da sivilce oluşumu meydana gelir. Genellikle yağlı ciltler de meydana gelen sivilce rahatsızlığı cildin yağ ile tıkanması sonucunda bölgede bakteriler oluşur. Gözenek tıkanması yaşanan ciltte sivilceler küçük iltihap veya büyük kabarmalar şeklinde meydana gelir.

Cilt üzerinde kullanılan kozmetik ürünler sivilcelerin oluşumuna etki eden en baş özelliklerden bir tanesidir. Yaşanan yoğun stres, travma dönemleri de sivilce durumuna etki eden nedenlerden bir tanesidir. Kadınların adet dönemi, duygusal sıkıntılar, kullanılan antibiyotikler de etki eder. Cildinize kullandığınız aksesuarlar da sivilceye etki edebilir. Bazı aksesuarlar cildi tahriş eder. Ciltte kızarık sivilcelere neden olabilir. Gıda konusuna da dikkat etmek gerekir. Vücudu hassas olan ve sürekli olarak sivilcesi olan birisinin yağlı yemekler tüketmemesi gerekir.

Çok yağlı tüketildiği zaman vücut bunu kaldıramaz ve sivilce çıkartır. Bu da sizin için ancak ilaç kullanarak geçinilmesi gereken bir durumdur. Dünya da özellikle kadınların bu konusa başı derttedir. Yoğun stresli çalışma durumları kadınların cildini olumsuz etkiler. Kadınların cildi erkeklere göre daha hassastır. Erkeklerin yüzünde ki sivilce genellikle ergenlik döneminde daha da artar. Doğru ilaç yöntemiyle tedavi edilir. Ancak kadınlar hemen hemen her durumdan etkilenir. Bu nedenle gerekli bakımları yapmak da fayda var.

Kuru bir cilt için nemlendirici kullanmak daha iyi olacaktır. Ancak yağlı bir cildiniz varsa doktorlar genellikle nemlendirici önermez. Çünkü nemlendiriciler ciltte daha fazla sivilceye neden olur. Yaplı ciltler için doktorlar genelde peeling önerir. Peeling yapılarak gece uyuduktan sonra sabah yüzünüz biraz daha pürüzsüz olacaktır. Sabah akşam olmak üzere gerekli bakımları yaptığınız zaman cildiniz de sivilceler de azalacaktır. Ancak bakımları yapmayıp cildinize herhangi bir şey uygulamazsanız sivilceler oluşmaya devam edecektir. Bu durum kötü bir görüntü yaşatacağı gibi cildinizi de tahriş edeceği için zamanla çok sıkıntı yaşamış olursunuz. Bilmediğiniz ürünleri kullanıp cildi daha kötü bir hale getirmektense sağlıklı beslenerek öncelikle içinizi temizlemek daha mantıklı olacaktır. Bu konuya dikkat ederek dış görünüşünüzü de iyileştirmiş olacak ve daha güzel görüntü ortaya çıkmış olacaktır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *