Kintsugi Nedir ? İşte Japonların Yeniden Yaratma Sanatı !
15 Ağu, 2019 15:20 tarihinde eklendi

Kintsugi Nedir ? İşte Japonların Yeniden Yaratma Sanatı !

Kintsugi Nedir ? İşte Japonların Yeniden Yaratma Sanatı !

Kintsugi Nedir ?

Orta çağ uzak doğu kültürüne dayanan kintsugi’nin öyküsü yaklaşık olarak 15. yüzyıl itibariyle başlamıştır. Uzak doğu kültüründeki kintsugi Antik Japon felsefesinin en önemli sanatlarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Peki kintsugi nedir ? Günümüzde kintsugi çalışmaları nasıl devam ettirilmektedir ?

Kintsugi nedir ?

Kin japonca’da altın anlamına gelirken gin gümüş anlamında kullanılmaktaymış. Tsugi ise dolgu ya da yama anlamında kullanılıyormuş. Kintsugi hiçbir şeyin bozulmadığı ya da kırılmadığı yeniden canlandırılabileceği ya da bir başka deyişle hayat bulabileceği felsefeye dayandırılan bir antik japon sanatıdır. Kintsugi sanatçıları deforme olmuş ya da kırılmış olan seramiklerin altın ve gümüş işlemeler neticesinde birleştirilmesiyle sağlam, farklı ve özgün yapıtlar ortaya çıkarmaktadırlar.

Kintsugi sanatı sadece bir sanat çalışması olarak görülmemekte aynı zamanda Japonlar tarafından yaşamsal varoluşu temsil eden bir sanat olarak bilinmektedir. Kintsugi sanatçıları kırılmış seramiklere yönelik yaptıkları çalışmalarda sanatın hakkını verecek şekilde çalışmanın yapılması durumunda olumlu bakış açısının herşeyi değiştirebileceğine inanıyor.

Kintsugi’nin Hikayesi

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yaklaşık 600 yıllık bir geleneğe sahip olan kintsugi’nin hikayesi Ashikaga Yoshimasa ile başlıyor. Ashikaga Yoshimasa dönemin en güçlü ordu komutanlarından biri olarak biliniyor. Ashikaga Yoshimasa aynı zamanda bir sanat düşkünü. Bir gün Ashikaga Yoshimasa’nın Çin yapımı çaydanlığı bir vesileyle kırılıyor. Ashikaga hemen hizmetkârlarına çaydanlığın düzgün bir şekilde onarılması emrini veriyor lakin tüm işlem bitip de tamamlandığı vakit Ashikaga çaydanlığın yeni halinden pek de memnun olmuyor ve derhal dönemin en ünlü sanatçılarını ve ustalarını çaydanlığının onarılması adına sarayına getirttiriyor. Bir süre sonra çaydanlığı daha estetik bir hale getiren sanatçılara ve ustalara yüklü bir ödeme yapıyor ve bu vesile ile kintsugi sanatı ortaya çıkmış oluyor. Sadece bir komutanın talebi üzerine yerine getirilen bu çalışma 600 yıllık bir tarihe de kapı aralıyor.

Wabi-Sabi Anlayışı

Uzak doğu felsefesinde yaşam tüm unsurları ile kıymetlidir düşüncesi vardır. Bu düşünceye göre kintsugi sanatı da yaşamın sadece var olduğu haliyle değil, kırıklarla ve kayıplarla da güzel olduğunu vurgulayan bir anlayış sistemi içerisindedir.

Kintsugi’nin kardeşi Gintsugi Sanatı

İkinci paragrafta da belirttiğimiz üzere gin yani gümüş tsugi de dolgu yama anlamında. Gümüş olanına verilen isim gintsugi’dir. Günümüzde kintsugi işlemeleri maddi anlamda daha pahalı olduğu için halk arasında gintsugi daha fazla tercih edilmekteymiş. Kintsugi ve gintsugi’nin amaçları her ne kadar geçmişte kırılmış olan seramikleri düzeltmek olsa da yapılan işlemlerde kullanılan malzemeler altın ve gümüş olduğundan dolayı yeniden hayat bulan seramiklerin fiyatları orjinallerinden daha pahalı fiyatlara alıcı bulmaktaymış.

Burada yer alan videoyu izleyerek kintsugi ve gintsugi sanatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kintsugi ismi Death Cab for Cutie adlı Amerikalı rock grubunun 2015 yılında piyasaya çıkan albümüne de ismini vermiştir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *