Kara Delik Nedir ? Kara Delikler Nasıl Oluşur ? Türleri Nelerdir ?
13 Eyl, 2019 11:47 tarihinde eklendi

Kara Delik Nedir ? Kara Delikler Nasıl Oluşur ? Türleri Nelerdir ?

Kara Delik Nedir ? Kara Delikler Nasıl Oluşur ? Türleri Nelerdir ?
Kara Delik Nedir ? Karadelikler Nasıl Oluşur ? Türleri Nelerdir ?
Kara Delik Nedir ? Kara Delikler Nasıl Oluşur ? Türleri Nelerdir ?

Kara Delik Nedir ? Kara Delikler Nasıl Oluşur ? Türleri Nelerdir ?

Kara delik Nedir ? Kara delikler Nasıl Oluşur ? Türleri Nelerdir ? Uzay boşluğu araştırılıp öğrenilenler ve daha birçok gizemi ile beraber hala daha araştırılmaya ve merak edilmeye devam ediliyor. Devasa boyutundan dolayı yıllardır hala daha keşfedilemeyen ve bulunamayan özelliklerinin bulunması da gayet normaldir. Çünkü daha düne kadar kara deliğin ne olduğu konusunda da insanların kesin olarak bilgileri bulunmuyordu. Ancak 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yapılan ilk araştırmacılar tarafından ortaya konulan bazı gerçekler bu konuda daha çok bilgi sahibi olmamızı sağladı. Peki, söz konusu olan ve uzayın en büyük gizemleri haline gelen kara delik nedir ve nasıl oluşmuştur ?

Kara Delik Nedir ?

Kara delik esasında insanların isim verdiği uzay boşluğunda çok büyük çekim gücüne sahip olan ve araştırma yapılmasını neredeyse olanaksız hale getiren özellikleri ile hala daha araştırılıp öğrenilmeyi bekleyen unsurlardan birisidir. Uzay ile ilgili olarak yazılan binlerce kitapta hatta uzay ile ilgili olarak yapılan filmlerde dahi binlerce kez bahsi geçen bu uzay cismini ilk olarak Albert Einstein 1916 yılında öngördü ve hakkındaki ilk bilgileri aktardı. Daha sonraları şu anda anıldığı ismi alan bu uzay cismi ilk olarak 1976 yılında keşfedildi. Söz konusu olan kara delik ismi de ilk olarak 1967 yılında Amerikalı gök bilimci John Wheeler tarafından kullanıldı. Hala daha bu ismi ile anılan bu yapıyı tüm gerçekleri ile açıklamak oldukça güçtür.

Kara Deliklerin Kaynakları

Kara deliklerin oluşumu çok uzun yıllar sürebilir. Ve bu oluşumlar farklı kaynaklardan dolayı da meydana gelebilir. İnsanların en çok bildiği ve bilim dünyasında da sık sık rastlanılan kara delik kaynaklarından birisi de yıldızlardır. Yıldızlar bilindiği gibi uzaydaki maddelerin oluşumu için temel kaynaklardan birisidir. Uzay boşluğunda süpernova denilen patlamalar ile sönen bu yıldızlar bazı kara deliklerin oluşumuna da sebep olabilir. Yıldız kaynaklı olan kara delikler, yıldızların sönmesinden sonra farklı kozmik ürünlerin oluşmasından dolayı oluşabilen uzay cisimlerinden birisidir. Galaksiden çekmiş oldukları toz ve maddeler ile de oldukça kuvvetlenen bu cisimler yıldız kaynaklı olmasından dolayı oldukça güçlü olan kara deliklerdir.

En Büyük Kara Delikler
En Büyük Kara Delikler

En Büyük Kara Delikler

Kara delikler boyutları itibariyle oldukça farklı büyüklüklere sahip olabilir. Bu oluşumlarında geçirmiş oldukları süreç ve söz konusu olan kara deliklerin kaynakları oldukça önemlidir. Çünkü kara deliklerin oluşumunun süresi ve oluşumu esnasında kazandığı güç söz konusu kara deliğin çekim kuvvetini ve büyüklüğünü etkileyen en büyük etkenler arasında yer alıyor. Miktarları güneşin milyarlarca katı olan bu kara deliklerin çekim kuvveti o kadar güçlüdür ki yörüngesinde ve etrafında bulunan her şeyi çekme eğilimindedirler. Bu da araştırılma yapılmasını oldukça güç bir hale getiriyor. Söz konusu olan bu çekim kuvvetlerinden dolayı da sırları hala daha gün yüzüne çıkmış değildir. Devasa kara delikler binlerce hatta milyonlarca küçük ve büyük kara deliğin oluşumu ile meydana gelebilir.

Orta Boyutlardaki Kara Delikler

Kara delikler sadece küçük ve büyük kara delikler olarak sınıflandırılmıyor. Bunun yanında ne çok büyük yani devasa kara deliklerin kategorisine girecek olan ne de çok küçük kara delikler de olabilir. Orta seviyeli kara delikler olarak adlandırılan bu kara delikler de yine büyük bir çekim kuvvetine sahip olan kara delikler arasında yer alıyor. Uzay araştırmacıları devasa büyüklükteki kara deliklere nazaran orta seviyedeki kara deliklerin daha çok araştırmaya uygun olduğunu düşünüyorlar. Pek tabi bunun nedeni de kara deliklerin sahip olduğu çekim kuvvetleridir.

Oluşumuna Dair Teoriler

Uzay aleminin keşfedilemez konularından birisi olan kara deliklerin oluşumuna dair birçok farklı teori ortaya atılmıştır. Ancak söz konusu olan bu kara deliklerin araştırılması söz konusu olmadığından dolayı da insanlar kara deliklerin nasıl oluştuğuna dair tam olarak gerçek olan unsuru bulamıyor ve teorilerden sıyrılıp gerçeklere ulaşamıyorlar. Kimi araştırmacılar bu kara deliklerin devasa toz bulutlarının ve gazlarının oluşumundan meydana geldiğiniz savunurken kimileri de çok daha farklı teoriler ile bu kara deliklerin oluşumuna dair bilgiler vermeye ve senaryolar üretmeye devam ediyor. Ancak bu konu ile ilgili olarak detaylı inceleme yapılmadan doğrulara ulaşmak ve bu deliklere kaynaklık edenleri bulabilmek şimdilik güç görünüyor.

Kara Delikler İle İlgili

Kara deliklere bir insanın düştüğünde nasıl bir değişime uğrayacağı konusunda birçok farklı görmüş ileri sunulmuştur. Bunlardan birisi kara deliğe düştüğünüzde bir spagetti gibi uzayıp ve kara deliğin merkezine ulaşana kadar öleceğinize dair ileri sunulan bir görüştü. Bir diğer görüş ve şu an kabul edilen sav da kara deliğe yaklaştığınız esnada yanıp ve dolayısıyla da hemen öleceğiniz ile ilgilidir.

Araştırmaların Nitelikleri

Yapılan araştırmaların niteliği arttıkça söz konusu olan bu kara deliklerin gizemi de rahatlıkla çözülebilir. Çünkü şu ana kadar kara deliğe ay gibi uydu göndermek ve bu sayede araştırma yapmak mümkün değildir. Araştırmaların bu konuda niteliği ve kalitesi arttığında eskiye nazaran ışığı dahi çekme kuvvetine sahip olan bu kara deliği daha yakından tanıyabilir ve inceleyebiliriz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *