Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ? Saça Nasıl Uygulanır ?
16 Ağu, 2019 7:50 tarihinde eklendi

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ? Saça Nasıl Uygulanır ?

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ? Saça Nasıl Uygulanır ?

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ? Saça Nasıl Uygulanır ?

Kantaron yağı faydaları nelerdir ? Saça nasıl uygulanır ? Sarı kantaron bitkisi, kılıçotu ve kanotu isimleriyle de bilinmektedir. Doğadan gelen mucizevi etkilere sahip bir bitkidir.30-80 cm yükseklikte olup tüysüz bir bitkidir. Bitkiden elde edilen yağa kantaron yağı adı verilir. Güneşli havada toplanan genç çiçekler hafifçe ezilirler. Cam ve şeffaf bir kavanoza konulurlar. Üzerlerine sızma zeytinyağı ilave edilir. Mayalanma süresi tamamlanana kadar 3-4 gün süresince ağzı açık bir şekilde güneşte bekletilir. Daha sonra şişenin kapağı kapatılır.

Arada bir çalkalanır. 4-5 hafta süresince bekletilir. Kırmızımsı renk alan kantaron yağı süzülür. Koyu renkli şişelerde çok sıcak ya da soğuk olmayan ortamda saklanır. Bu yağın saklanılıp kullanıma süresi yaklaşık 2-3 yıl gibi uzun bir zamanı kapsar. Bitki çay olarak da tüketilmektedir. Kantaron yağı faydaları çok fazla olan doğal bir üründür. Çeşitli hastalıklara şifa olmasının yanı sıra saçlara olan olumlu etkileri ile dikkat çekmektedir.

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ? Saça Nasıl Uygulanır ?
Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ? Saça Nasıl Uygulanır ?

Kantaron Yağının Saçlara Faydaları

Kantaron yağı, tedavi amaçlı kullanıldığı gibi güzellik alanında geniş bir etkiye sahip. Özellikler saçlar konusunda kantaron yağı faydaları ile oldukça popüler. Saçlara, belli aralıklarla kantaron yağı uygulandığında saçlardaki olumlu etkiler görülebilir. Saçların eskiye göre, beslenmiş, sağlıklı, canlı ve parlak olması mümkün olur.

Radyasyon. Çevre kirliliği gibi çeşitli faktörler saçlarda zayıflama, cansızlık gibi birçok soruna neden olur. Bu sorunlar saçların incelmesine ve uzamamasına yol açmakla birlikte saç hastalıklarının yaşanma riskini artırır. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için kantaron yağı büyük öneme sahiptir.

 • Faydaları oldukça fazla olan bir bitkiden elde edilmiş bir yağdır.
 • Cilt tonunu eşitler ve cilt hastalıklarını tedavi eder.
 • Kanamaları durdurur.
 • Virüs ve bakterilerden kurtulmaya yardım eder, iltihaplanmalara iyi gelir.
 • Sarılık hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Hücre yenileyici özelliğe sahiptir ve şişlikleri önler.
 • Varislere iyi gelir.
 • Mide ağrılarını geçirir, varisleri tedavi eder.

Bu sayılanlar kantaron yağının faydalarından sadece bazılarıdır. Kan şekerini düşürmesi, depresyon hastalarını sakinleştirmesi, güneş yanıklarını tedavi etmesi gibi birçok sağlık probleminin tedavisinde kullanılmaktadır.

Kepeklenme Problemine Son

Saçlarda en sık yaşanan problemlerden biri kepeklenmedir. Saçlarda hoş olmayan bir görüntü vermesinin yanı sıra saç kökleri içinde olumsuz etkilere sahiptir. Kantaron yağı saç diplerine masaj yapılarak uygulanırsa diplerdeki kepekler tamamen ve kalıcı olarak ortadan kalkar.

Yıpranmış Saçlara Yenilik ve Hızlı Uzayan Saçlar

Röfle, boya, maşa, düzleştirici gibi işlemler saçları yıpratmaktadır. Kantaron yağı yıpranmış saçlar üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Saçlara kantaron yağı sürüldüğünde saçlar zamanla onarılır, canlı ve parlak bir görünüm alır.

Saçların uzaması uzun zaman alabiliyor. Kantaron yağı, saç köklerini besler. Bu özelliğiyle saçların daha kolay ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Saçlarda Egzamanın Düşmanı
Saçlarda Egzamanın Düşmanı

Saçlarda Egzamanın Düşmanı

Saçlarda egzama en zor rahatsızlıklardan biridir. Dermatit olarak adlandırılan bu rahatsızlıkta kafada şişlikler ve kaşıntılar yaşanır. Bu sorun saç diplerine etki eder. Çoğu insan bu saç hastalığı sorununu yaşamaktadır. Saçların zamanla incelmesine ve cansızlaşması neden olur. Egzamaya karşı savaş açan kantaron yağı egzamayı kökünden temizleyerek bu hastalığı yok eder. Bunun yanı sıra; saç kıran gibi ciddi rahatsızlıkların tedavisinde de kantaron yağı kullanılır. Saç kıran gibi zor bir hastalığın tedavisinde de etkilidir.

Tüm Saç Sorunları için Kantaron Yağı

Kurumuş saçları nemlendirir, saç dökülmelerini ortadan kaldırır, kafa derisindeki kaşıntıları yok eder, saç diplerini ve gözenekleri besler, saçlara yumuşaklık verir ve saç kırılmalarını önüne geçer. Saç diplerinden saç uçlarına kadar gözle görünür canlılık verir. Saçlarda oluşabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçer.

Kantaron Yağı Saç Maskeleri

Kantaron yağı direkt olarak saça uygulanabilir. Ancak; maske olarak uygulandığında etkileri çok daha fazla olacaktır. Kantaron yağına saça faydası olan doğal ürünler eklendiğinde sonuçların çok daha başarılı olduğu görülür. Kişiler saçlarının sorunlarına uygun olan maske tarifini uygulayabilirler. Bu maske tarifleri haftada bir kez düzenli olarak uygulanabilir. Kısa zamanda etkili sonuçlar alınır.

Kantaron Yağı ve Sirke Maskesi

Elma sirkesinin saça faydaları herkes tarafından biliniyor. Kantaron yağı ve elma sirkesinin karışımında elde edilen maske ise saç dostu bir karışımdır. Saç dökülmesi, kepek sorunlarını ortadan kaldırarak saça canlılık katar.

Malzemeler;

 • Bir yemek kaşığı kantaron yağı
 • İki üç damla elma sirkesi

Bu malzemeler güzelce karıştırıldıktan sonra saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Yaklaşık bir saat beklendikten sonra şampuanlanarak yıkanır.

Saç Dökülmesi için Kantaron Yağı ve Isırgan Otu Maskesi

Saç Dökülmesi için Kantaron Yağı ve Isırgan Otu Maskesi

Isırgan otu yağı ve kantaron yağı karıştırılır. Bu karışım saç derisine ve saçlara direkt olarak masaj yaparak uygulanır. Saçlar bone ya da streçle sarılır. Böylece karışım daha etkili olur. Bir saat beklendikten sonra saçlar şampuanla yıkanır.

İnce ve Güçsüz Saçlar için Kantaron yağı, Yumurta ve Yoğurt Maskesi

Malzemeler;

 • Bir yemek kaşığı kantaron yağı
 • Bir yumurta sarısı
 • 4 yemek kaşığı yağlı organik yoğurt

Bu malzemeler bir krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Daha sonra bir bone ya da streç film yardımıyla sarılarak 40 dakika kadar beklenir. Daha sonra güzelce yıkanır.

Daha Yumuşak Saçlar için Kantaron Yağı ve Zeytinyağı Maskesi

Eşit miktardaki iki doğal yağ karıştırılır. Saç diplerine ve saç uçlarına sürülür. Saçlara bir havlu sarılır ve bir saat beklenir. Süre sonunda saçlar, şampuanla yıkanır.

Yıpranmış Saçlar için kantaron Yağı, Yoğurt ve Bal Maskesi

Saçların uzunluğuna ve durumuna göre uygun miktarlarda kantaron yağı, yoğurt ve bal saç kremi kıvamına gelene kadar iyice karıştırılır. Karışım sadece saç diplerine uygulanır. Yarım saat beklenir ve daha sonra saç yıkanır.

Haftalık Saç Bakımı İçin Kantaron ve Susam Yağı Maskesi

Saçların haftada bir kez bakımı yapılmalıdır. Bakım yapılmayan saçlar hastalıklara ve saçların sağlığını yitirmesine neden olur. Haftalık saç bakımı kantaron yağı ve susam yağı karışımı ile yapılabilir. Susam yağının da saça faydası oldukça çoktur. Bu karışım saç köklerine anti-aging etkisi yapmaktadır. Bu maske için; 10 damla susam yağı ve 10 damla kantaron yağı gereklidir. Saçlar yıkandıktan sonra ya da saçlar temizken bu maskeyi uygulamak gerekir. Bu karışım saça sürüldükten sonra streçle sarılır. Yaklaşık olarak yarım saat beklenir. Daha sonra ılık su ve şampuanla saç yıkanır.

 • 10 damla kadar susam yağı

Kantaron Yağı Evde Yapılabilir Mi ?

100 gram kantaron çiçeği ve bir litre zeytinyağı ile kantaron yağı elde edilebilir. Öncelikle aktardan kantaron çiçeği alınır. Aktarda kantaron çiçeği kurutulmuş olarak satılmaktadır. Kurutulmuş kantaron çiçekleri cam büyük bir şişeye konur. Şişenin şeffaf olması gerekir. Zira kantaron yağı yapımı için geçen sürede arada bir kontrol etmek gereklidir. Üzerine miktarınca zeytinyağı eklenir. Şişenin kapağı şişenin hava almayacağı şekilde sıkıca kapatılır. Arada bir kontrol edilmek üzere 40 gün süresince güneşte bekletilir. Bu süreçte kantaron yağı bazen mor tonları olabilen kırmızı renge sahip olabilir. Bu normaldir. Bu yağın buzdolabında saklanmaması gerekir. Bu nedenle; normal ısıya sahip olan ortamda tutulması doğru olacaktır.

Daha fazla bilgi için : https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *