Kan Şekeri Değerleri
12 Haz, 2019 6:47 tarihinde eklendi

Kan Şekeri Değerleri

Kan Şekeri Değerleri

Kan Şekeri Değerleri

Kan Şekeri Değerleri
Kan Şekeri Değerleri

Vücudumuzun enerji kaynağı ve aynı zamanda beynimizin de yakıtı glikozdur. Yediğimiz besinler ayrıştırıldıktan sonra kana karışır ve kan şekerini de etkiler glikoz bir bakıma kan şekeridir ve kan değeri şekerleri vücudumuz için oldukça önemlidir. Vücudumuz için çok çok önemli olsa da her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi şekerin de fazlası zarardır ayrıca az olması da zarardır. Yani söz konusu kan şekeri olduğunda ortalama bir değere ulaşılmalıdır. Peki normal kan şekeri değerleri nelerdir. Kan şekerinin düşük olduğu ve yüksek olduğu değerler nelerdir. Bunların hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz. kan şekeri denildiği zaman bunu üç grupta inceleyebiliriz. Birincisi kan şekerinin düşük olduğu değerler, ikincisi kan şekerinin yüksek olduğu değerler ve son olarak kan şekerinin normal olduğu değerler olarak inceleriz. Kan şekeri değerleri ile ilgili her şeyi aşağıya yazdık.

Açlık Kan şekeri Değerleri

Kan şekeri denildiğinde 2 kriterde değerlendirme yapılır. Bunlardan biri açlık kan şekeridir. Diğeri ise tokluk kan şekeridir. Bu iki seçenekte de kan şekeri oranları oldukça fazla değişmektedir. Bununla birlikte dünya sağlık örgütü ( WHO ) bu değerlerin ortalamalarını standart değerler olarak görmüştür ve bu değerler standart değerler olarak kabul edilir şeker hastalığının tanısı konulurken de bu değerler baz alınır. İşte dünya sağlık örgütüne göre açlık kan şekeri değerleri:

50 – 70 mg/dl açlık kan şekeriniz bu değerler arasında ise kan şekeriniz açlık değerlerine göre oldukça düşük demektir. Bu demektir ki hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü tanısı konulabilir. Eğer sürekli böyle ise kesinlikle doğru tanı konulmuş diyebiliriz. Ama uzun süren açlıktan sonra veya çok fazla ağır egzersiz yapıldıktan sonra ilk defa bu şekilde düşmüş ise doktorunuza danışabilirsiniz.

70 – 100 mg/dl açlık kan şekeriniz bu değerler arasında her hangi bir değer ise sağlıklı bir bireysiniz yani dünya sağlık örgütüne göre şeker hastalığı olmayan sağlıklı bir bireyin açlık kan şekeri değeri bu değerler arasında olmalıdır.

100 – 125 mg/dl açlık kan şekeri değeriniz bu değerler arasında is kan şekerinizin biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu da demektir ki gizli şeker hastalığınız olabilir gizi şeker daha çok şeker hastalığından önceki evre olarak düşünülebilir. Prediyabet denilen bu durum kan şekerinizin yüksek olduğunu belirtir fakat tam olarak hiperglisemi yani yüksek kan şekeri var diyemeyiz. Bu yüzden gizli şeker denilir. Bu durumda bir uzmana danışmakta fayda vardır en azından durum daha da ilerlemeden önlem alabilme imkanınız olabilir.

126 mg/dl ve üstü açlık kan şekeriniz bu değer ve bu değerin üzerinde ise kesin olarak kan şekerinizin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu da demektir ki hiperglisemi tanısı konulabilir. Açlık durumunda zaten kan şekeri düşer yani açlık durumunda kan şekerinizin düşük olması normaldir ama bu değer açlık kan şekerinizin normalin üstünde olduğunu gösterir bu da yüksek şeker yani hiperglisemi olduğunun göstergesidir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır. Mümkün oldukça şekerden ve tatlıdan uzak durulmalı doktorunuzun verdiği diyet listesine göre beslenme düzeni oluşturulmalı ve ilaçlarınızı da düzenli olarak zamanında almalısınız.

Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Değerleri
Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Tokluk Kan Şekeri Değerleri

Tokluk kan şekeri de açlık kan şekeri kadar önemlidir. İnsan yemek yedikten sonra kan şekeri yükselir. Bu yüzden bu değerler açlık kan şekerine göre daha yüksek değerler olacaktır. Tokluk kan şekeri yemeklerden 1 veya 2 saat sonra bakılır ve burada da belli düzeyler vardır ve bu düzeyler normal yada anormal karşılanır. Ve şeker tanısı yine bu değerler üzerinden konulur işte tokluk kan şekeri değerleri ve bu değerlerin geldiği anlamlar.

70 – 100 mg/dl tokluk kan şekeriniz bu değerler veya bu değerlerin arasında ise tokluk kan şekeri değerinizin normal değerlerden çok daha az olduğunu söyleyebiliriz ve bu da demektir ki hipoglisemi tanısı yani kan şekeri düşüklüğü tanıs9 konulabilir. Bu durumdan tam emin olmak için belirli aralıklarla şeker takibi yapılabilir.

100 – 140 mg/dl tokluk kan şekeri değeriniz bu değerler arasında ise kan şekeriniz normal düzeyde diyebiliriz. Bu durumda telaş edilecek bir surum yoktur. Bu değerlerdeki kişlier sağlıklı normal bireyler olarak alınır.

140 – 190 mg/dl tokluk kan şekeriniz bu değerler arasında ise kan şekerinizin tokluk kan şekeri oranlarına göre yüksek olduğunu söyleyebiliriz fakat yüksek şeker demek için yeterli oranlar değildir. Bu durumda gizli şeker olduğu düşünülebilir.

190 – 200 mg/dl tokluk kan şekeri değeriniz bu değerler arasında veya daha üstünde ise kan şekerinizin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda hiperglisemi yani yüksek şeker tanısı da konulabilir. Sürekli bu değerler arasında ise kesin tanı konulabilir doktora başvurmanız gerekmektedir. Şeker vücudumuz için çok önemlidir ve kan şekeri değerlerinde oluşan her hangi bir dalgalanma da bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Düzenli olarak şeker takibi yapılmalıdır.

Daha detaylı bilgi için https://www.ahabuldum.com/iletisim/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *