Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?
6 Haz, 2019 16:04 tarihinde eklendi

Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?

Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?

Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?

Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?
Jailbreak Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?

iPhone sağlamlık olarak kullanıcıların en çok tercih ettiği telefon olsa da güvenlik ve koruyuculuk çok fazla olduğu için iphone cihazına sahip kişiler birçok işlemi gerçekleştirememekte veya bu gibi işlemler için özel güvenlik ayarlarından kısmak zorunda kalmaktadır. Özellikle dosya aktarımı veri paylaşımı gibi işlemlerde oldukça sıkı ve katı kuralları vardı. iphone da bulunan icloud ve itunes uygulamaları dosyaların belgelerin ve verilerin korunması, saklanması veya yedeklenmesi gibi işlemlerinin yapıldığı uygulamalardır. Dolayısıyla güvenlik konusunda izin verilmesi gereken uygulamalarda bunlardır. Kullanıcılar bu güvenlik önlemlerini kaldırmak için bir çok yöntem denemişlerdir. Biraz eskide olsa Jailbreak da bu yöntemler arasındadır. Bu yazımızda jailbreak nedir ne işe yarar ve bu uygulamam ile ilgili merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Jailbreak Nedir ?

İphone kullanım açısından zor bir telefondur ve sürümü üzerinde birçok sınırlamam vardır. Bu sınırlamalar kimi zaman dosya aktarımı yapılırken desteklenmeyen veya virüs içerikli olabilecek dosyaların yüklenmesinde sorun çıkarırken kimi zaman arama yapıldığında spam numarası olduğu düşünüldüğü için kısıtlamalar yaşanabilir. Bununla birlikte şarkı indirirken, uygulama yüklerken, fotoğraf paylaşırken ve bunun gibi birçok işlemde iphone cihazlarında apple’ın yasakladığı veya ortaya koyduğu kısıtlamalar vardır. Bu kısıtlamalar cihazınızın ve sizin bilgilerinizin güvenliği için konulsa da iphone kullanıcıları bu durumdan oldukça rahatsızdır. Bu yüzden jailbreak işlemini gerçekleştirmeye başlamışlardır. Peki jailbreak nedir. Bu yönde jailbreak iphona apple’ın getirdiği birçok kısıtlamayı açarak yeni ve kullanıcıya kolaylık sağlayacak kişiselleştirme getirilmesidir. Jailbreak eskiden çok tercih edilen bir yöntemdir. Şuan da tercih edilebilecek bir yöntemdir. Fakat bu jailbreak uygulaması sadece iphone 6s, iphone 6 ,iphone 6 plus, iphone 5, iphone 5s, iphone 5 plus, ipad, ipad air, ipad air 2, ipad mini, ipad pro gibi iphone’un yeni çıkan sürümlerine göre daha eski sürümlere uygun olmasıdır.

Jailbreak ne işe yarar ?
Jailbreak ne işe yarar ?

Jailbreak Ne İşe Yarar ?

Jailbreak ios’un görünümünü kişiselleştirmenize yarar. Bu nasıl mı olur jailbreak ayarlarından seçeneklerde ekranı kişiselleştir seçeneğini bulacaksınız buradan istediğiniz temayı rengi siz belirleyip düzenleyerek ekranı değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda temalarI da düzenleyip farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Bu şekilde diğer android telefonlarda olduğu gibi ekran ve tema kişiselleştirme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.  Birçok kısıtlamayı jailbreak ile kaldırabilirsiniz. Örneğin telefon zil sesinizi değiştirmek istediğinizde iphone cihazınız size zil sesini değiştirmeniz için bir seçenek sunmuyor ve seçeceğiniz parçanın da 40 saniyeden fazla olmaması gerektiği de bir kısıtlamadır.

Jailbreak sayesinde bu8 işlem oldukça kolaylaşıyor. Uygulamalarınıza yeni işlevler kazandırmak istiyorsanız da jailbreak kullanabilirsiniz. Örneğin müzik dinlediğinizde ses ve tun butonunu ekrana getirmek mümkündür. Bir başka şeyde dilediğiniz uygulamaya pin ekleyerek koruma altına alabilirsiniz. Jailbreak size telefonun hafızasından farklı olarak depolama alanı sunar bu sayede bilgilerinizi burada yedekleyebilirsiniz. Yada daha fazla oyun müzik ve uygulama eklemenize olanak sağlayacaktır. Jailbreak bunun gibi daha birçok işlemde iphone kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır.

Jailbreak Nasıl Çalışır ?

Jailbreak bir uygulamadır ve dışarıdan yüklendiği için öncesinde iphone cihazınızın dışarıdan gelecek dosyalara açık hale getirilmesi gerekmektedir. Bu da bir kısıtlılıktır söylediğimiz gibi buy uygulama az da olsa bu kısıtlamaları kırmak için vardır. Bu uygulamanın telefona yüklenmesi çalıştırılması gibi aşamaları bu yazımızda maddeler halinde ve görsellerle anlatmaya çalıştık aşağıda bulabilirsiniz.

Birinci Adım

İphone cihazınızı dışarıdan gelecek dosyalara izin ver seçeneğini kullanarak dışarıdan uygulamaya yüklemeye hazır hale getirdikten sonra uygulama yüklenebilir. Apple belirli standartlarda ve seçeneklerde mevcut olmayan uygulamaların cihaza yüklendikten sonra bile bazı kişisel verilere erişilmesine izin vermez. Erişilmesini istediğiniz veriler için her biri ayrı olmak üzere izin ver seçeneği olmaktadır. Onlara izin vermediğiniz sürece jailbreak için tam verim alamazsınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra  diğer aşamaya geçebilirsiniz.

 İkinci Adım

İphone cihazınızı bu ipad olur itouch olur hiç fark etmeksizin ilk adımdan sonra bilgisayara bağlamanız gerekmektedir. Cihazınızı bilgisayara USB kablosuyla bağlayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde cihazınızı bilgisayarınıza bağlayarak cihazınızda gerçekleştireceğiniz işlemi bilgisayardan halledebilirsiniz. Cihazınızı USB kablosuyla bağladıktan sonra cydia impactor adı verilen yazılımı etkinleştirin.

Üçüncü Adım

İşlemlere devam etmeden önce yada üstteki iki basamaktan önce cihazınızdaki verileri itunes uygulaması ile yedeklemeyi unutmayınız bu sayede format atıldığı zaman bilgilerinizi korumuş olursunuz.  Electra uygulamasını bilgisayarınıza son sürüm olarak indirin yalnız çalıştırmadan önce electrayı telefonunuzun uçak modunu etkinleştirin ve siri uygulamasını devre dışı bırakın. Ve mümkünse cihazınıza format atıp yeniden başlatın.

Dördüncü Adım

Yukarıdaki aşamaları geçtiğinize göre bilgisayarınızda cydia impactor uygulamasının son sürümünü yüklemiş olmalısınız. Bu uygulamayı çalıştırmak için açın ve daha önce indirdiğiniz Electra 1131 IPA dosyasını açın ve daha sonra bu dosyayı cydia impactor uygulamasının içine atın. Daha sonra cihazınız güvenliğiniz için apple kimliğinizi ve şifrenizi isteyecektir. Bu bilgileri de doğru ve eksiksiz bir şekilde giriniz. Sonrada yükleme işleminin başlatmanız için karşınıza bir seçenek çıkacak bununla yükleme işlemini başlatınız.

Beşinci Adım

Artık uygulamayı cihazınıza yüklemiş bulunmaktasınız fakat aktifleştirmek içinde birkaç işlem yapmanız gerekecektir. Bunlar öncelikle iphone cihazınızın bu uygulmayı açması için gerekli izini vermesi ile olacaktır. Bunuda öncelikle cihazınızdaki ayarlar kısmına girmeniz gerekecektir. Daha sonra genel ayarlara basıp profil menüsüne erişin burada yüklediğiniz electra IPA uygulamasını bulup etkinleştirmek için üstüne basın daha sonra güven seçeneğini işaretleyin bir daha güven seçeneği karşınıza çıkacak ve onu da işaretleyin bu sayede artık uygulamanız kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. Ne için kullanacağınız ise size kalmıştır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *