iPhone’u Servise Vermeden Önce Yapılması Gerekenler
3 Haz, 2020 11:25 tarihinde eklendi

iPhone’u Servise Vermeden Önce Yapılması Gerekenler

iPhone’u Servise Vermeden Önce Yapılması Gerekenler
iPhone'u Servise Vermeden Önce Yapılması Gerekenler
iPhone’u Servise Vermeden Önce Yapılması Gerekenler

iPhone’u Servise Vermeden Önce Yapılması Gerekenler

iPhone’u servise vermeden önce yapılması gerekenler nelerdir ? iPhone cihazınızı servise vermeden önce içerisindeki kişisel bilgilerinizin korunması için yapılması gerekenler bulunur. Servise gitmeden önce yanınıza alacaklarınızı önceden ayarlamak ve telefonu servise hazır bir hale getirmek zaman kazanmanıza da yardımcı olur. Aşağıda bulunan tedbirlerin alınması cihazınızın ve kişisel bilgilerinizin korunması açısından oldukça önemlidir.

iPhone Aygıtınızı Yedekleyin

İPhone aygıtınızı yedekleme işlemi sayesinde aygıtınızın görmesi durumunda dahi bilgilerinizi kullanabileceğiniz bir kopyasına sahip olursunuz. İPhone aygıt yedekleme sayesinde kişisel verilerinizin, fotoğraflarınızın, videolarınızın ve belgelerinizin yok olmasını engellemiş olursunuz.

İPhone yedekleme adımları:

  • Aygıtın wifi bağlantısına sahip olduğundan emin olun.
  • Ayarlar > adınız seçeneğine gidip iCloud’a dokunun.
  • iCloud Yedekleme’yi seçin.
  • Şimdi Yedekle’yi seçin.
  • İşlem tamamlanana dek wifi bağlantısından kopmayın.

iCloud yedeklemesi nasıl yapılır adlı makalemizi okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Apple Kimlik Parolanız Hazır Olsun
Apple Kimlik Parolanız Hazır Olsun

Apple Kimlik Parolanız Hazır Olsun

Apple Kimliği parolanızı servise gitmeden önce mutlaka hazır bulundurun. Serviste bazı işlemlerin gerçekleşebilmesi için, aygıtınızı silmek ve iPhone’umu Bul’u kapatmak ve benzeri işlemlerde Apple Kimliği parolanıza ihtiyaç duyulur.

Satış Makbuzunuzu Yanınıza Alın

Aygıtınızın satış makbuzunu kesinlikle yanınızda bulundurmanız gerekir. Satış makbuzu alacağınız servis hizmeti karşılığında ödeyeceğiniz hizmet bedelinin belirlenmesinde dahi işe yarar. Ayrıca aygıtınızı gerekli olan tüm aksesuarlarını yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca servise gitmeden önce gideceğiniz servisi arayarak randevuya gerek olup olmadığını sormanızda fayda var. Servise giderken yanınızda kimlik kartınızı, ehliyetinizi veya pasaportunuzu almayı ihmal etmeyin.

Aygıtınız Açılmıyorsa Endişelenmeyin

Aygıtınız eğer açılmıyorsa veya yanıt vermiyorsa endişelenmenize gerek yok. Aygıt kapalıyken dahi yapılabilecek kurtarma ve yedekleme işlemleri bulunur. Bu işlemlerin tamamlanması aygıtınızda bulunan verilerinizin kaybolmasını veya silinmesini engeller. Öncellikle eğer Apple Watch ile eşleşmiş olan bir İPhone’u servise götürecekseniz aygıtlarınızın eşleşmesine son

verin. Bu işlemin en temel amacı İPhone aygıtınız ile Apple Watch arasındaki eşleşme kaldırıldığı zaman İPhone, Apple Watch için yeni bir yedekleme oluşturur. Bu sayede cihazınızın servisten geri geldiği zaman Apple Watch’unuzu geri yükleyebilmek için bu yedeklemeyi kullanabilirsiniz.

İMessage’ı Kapatın

İPhone kullanıcılarının severek kullandığı İMessage uygulamanızı olası olumsuz durumlara kaşı kapatmanız en doğrusudur. Özel hayatınızla ilgili her ihtimale karşı tedbirli olmak gerekir. İMessage’ınızı kapatmak için öncelikle cihazınızda ayarlar kısmına gitmeniz gerekir. Ardından mesajlar seçeneğinden İMessage’ı kapatın. Bu sayede kişisel mesajlarınızın erişimini engellemiş olursunuz. İçinizin rahat etmesi için İMessage’ınızı kapatmayı ihmal etmeyin.

Etkinleştirme Kilidinizi Etkisizleştirin

Etkinleştirme kilidini etkisizleştirmek üstün güvenlik sağlar. Bu nedenle etkinleştirme kilidinizi kapatmanız önerilir. Etkinleştirme kilidini etkisizleştirmek için öncelikle cihazınızın ayarlar kısmına gidiniz. Oradan aygıtımı bul kısmından etkinleştirme kilidini etkisizleştirmek için aygıtımı bul seçeneği üzerinden bu özelliği kapatın. Kapatmak için ihtiyacınız olan Apple kimliğinizin parolasını yazarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Aygıtınızı Silebilirsiniz

En yüksek güvenlikle bilgilerinizin korunmasını istiyorsanız aygıtınızı yedekledikten sonra silebilirsiniz. Yedekleme yaptıktan sonra silme işlemi uygulasanız dahi bilgileriniz korunur. iCloud üzerinde saklanan bilgilerinizi istediğiniz zaman aygıtınız üzerinden tekrar erişebilirsiniz. Aygıt içerisinde dosyalarınızın bulunmaması her zaman daha avantajlıdır. Aygıtınızı silmek için öncelikle cihazınızda ayarlar kısmına gitmeniz gerekiyor. Ardından genel ayarlar içerisinde bulunan sıfırla seçeneğine tıklayınız.

Size sunulan tüm içerikleri ve ayarları sil sekmesini seçmeniz yeterli oluyor. Telefonunuzun güvenlik ayarlarına bağlı olarak sizden silme işlemi için parola talep edebilir. Apple kimlik parolanızı girdikten sonra silme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Ancak aygıtınız açılmıyor veya yanıt vermiyorsa cihaz üzerinden aygıt silme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bu gibi durumlarda mutlaka belgelerinizin cihaz içerisinden silinmesini istiyorsanız iCloud.com sayfası üzerinden kişisel verilerinizi, belgelerinizi ve galerinizi silebilirsiniz.

iCloud.com Üzerinden Aygıtınızı Silmek

iCloud.com üzerinden aygıtınızı silme işlemi için mutlaka kişisel şifrenizi biliyor ve mail adresinize erişim sağlayabiliyor olmanız gerekir. Verilerinizin güvenliği için cihazınızın servise gitmeden önce güvenli hale gelmelidir. Cihazınızı açmanız mümkün değilse iCloud.com üzerinden aygıtınızı silebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle Apple kimliği e-posta adresinize size özel bir onay e-postası gönderir. Bu süreçte etkinleştirme kilidiniz aygıtınızı korumak için aktif durumdadır. Aygıtınızı yeniden etkinleştirmek isteyeceğiniz için Apple Kimliği ve parolanız sizden talep edilir.

Gerekli Tedbirlerin Alınması

Cihazınızı servise teslim etmeden önce son tedbirleri de aldığınızdan emin olmalısınız. Öncelikle cihazınız içerisindeki SIM kartınızı çıkartın ve saklayın. Ardından kılıfınızı ve ekran koruyucunuzu da çıkartıp saklayabilirsiniz. Şarj aletiniz ve kablolarınızın size kalması gerekir. Tüm bu son tedbirlerin ardından aygıtınızı servise verebilirsiniz. Eğer onarım isteği ayarlayarak posta ile aygıtınızı teslim edecekseniz mutlaka güvenlik önlemlerinin hepsini gerçekleştirmiş olun. Bu konuda size yönerge gönderilmediyse yeni bir onarım isteği ayarlayabilir ve Apple Destek bölümünden yetkililere ulaşabilirsiniz.

iPhone’un en merak edilen konularından biri olan iPhone suya düştüğünde ne yapmam gerekiyor sorusuna ilgili makalemizi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *