iPhone Zil Sesi Nasıl Yapılır ?
10 Haz, 2019 11:49 tarihinde eklendi

iPhone Zil Sesi Nasıl Yapılır ?

iPhone Zil Sesi Nasıl Yapılır ?

iPhone Zil Sesi Nasıl Yapılır ?

Son zamanların en çok konuşulan konularından birisi de iPhone zil sesi nasıl yapılır sorusudur. Son model telefonlar gösterişli geniş inç ekranlar telefon sektöründe bol çeşitlilik gösterir. İnsanlar artık telefonların kullanışlı olmasından çok büyük görünüp görünmediğine kamerasının nasıl olduğuna bakarak alıyor. Bununla birlikte bu sektörde belirli markalar boy göstermektedir. Bunlardan bazıları; Huawei, Xsomi, Samsung, Apple, Nokia, General Mobile, Casper, Asus, Vestel gibi markalardır. Bu markalar arasında dünyada en çok kullanılan ve tercih edilen telefon markası apple yani iphone modelleridir. Kullanıcıları tarafından çok sevilen ve sağlamlık açısından da en önde gelen markadır. Bununla birlikte iphone kullanıcıları telefonu çok kullanışlı bulurken daha önce hiç kullanmamış kimseler ise oldukça zor ve karışık bir kullanımı olduğunu söylediler. İphone küçük büyük tüm modellerinin kullanımı diğer android telefonlara göre çok daha zordur. bu yönde bu yazımızda iphone kullanıcıların veya kullanmak isteyenlerin işine yarayacak olan zil sesi nasıl değiştirilir bu işlemler nasıl olur sırasıyla eksiksiz yazdık umarım işinize yarar.

Birinci Adım

iPhone kullananlar bilir telefon müziğini değiştirmek diğer telefonlar gibi kolay bir işlem değildir. Bunun için birkaç işlem yapmak gerekmektedir. Peki neden iphone da diğer telefonlar gibi değil diye soracaksınız. İphone imalatı yapılışı her şeyi ile kusursuz ve sağlam bir telefondur. Güvenlik nedeni ile iphone cihazınıza dışarıdan veri alırken yada bir şey paylaşacağınız zaman bazı ayarları düzeltmeniz gerekmektedir. Bu işlemler uğraştırsa da telefonunuzun virüslerden korur ve verilerinize kimsenin kolay bir şekilde ulaşmasını engeller. İtunes uygulaması telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki müziklerin telefon zil sesi yapılmasını engellemektedir. Fakat yine de istediğiniz müziği telefon müziği yapabilirsiniz. Fakat bu uygulama telefon müziği yapabileceğiniz müziğin yalnızca 40 saniye olmasına izin vermektedir. Daha uzun müzikler kesinlikle iphone zil sesi olarak ayarlanamaz. İlk olarak İtunes uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve telefonunuzdaki uygulama ile aktif hale getirin bilgisayarınızdan müziği seçin ve istediğiniz parçayı 40 saniye haline getirin.

iTunes ile iPhone Zil Sesi Yapmak
iTunes ile iPhone Zil Sesi Yapmak

 

İkinci Adım

Şarkıyı telefondan aktifleştirdiğimiz itunes programı içine aldıktan sonra 40 saniye kadar kısaltmanız gerekecektir bu aşamada müziğin ortasından, başından veya sonundan istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Birkaç kez bu işlemi yapmanız gerekebilir çünkü uygulamanın  müziği onaylaması biraz sıkıntılı bir işlemdir. Bu durumda seçtiğiniz müziği ayarlamak için ilk önce şarkının üstüne tıklayarak bilgi ver yazan butona basmalısınız. Bu buton hem şarkının saniyesini ayarlamanıza hem de desteklenmeyen bir içerik varsa bunu belirtmek için vardır.

iTunes ile iPhone Zil Sesi Ayarlama
iTunes ile iPhone Zil Sesi Ayarlama

Üçüncü Adım

Bir sonraki adımda şarkı için çal durdur butonu gelecektir. Burada şarkıyı istediğiniz şekilde çaldırıp durdurabilir kontrolü sağlayabilirsiniz. Seçenekler kısmına bastıktan sonra şarkıyı dilediğiniz yerden çaldırabilirsiniz. Telefonunuzun zil sesi olarak çalmasını istediğiniz kısmın dakika ve saniyesinde durdurup bunun üzerine 40 saniye ekledikten sonra çıkan sayıyı seçenekler kısmında karşınıza çıkacak olan butona yazmanız gerekmektedir. yazacağınız dakika ve saniyeden itibaren telefonunuzun çalacak olan zil sesini belirlemiş olacaksınız.

iTunes ile Zil Sesi'nin Zaman Aralığını Belirleme
iTunes ile Zil Sesi’nin Zaman Aralığını Belirleme

Dördüncü Adım

Bundan sonraki aşamada bir önceki aşamayı tamam butonuna basarak başlatıyoruz. Tamam butonuna bastıktan sonra istediğiniz şarkının ayarladığınız 40 saniyelik kısmını tamamlamış olmaktasınız bundan sonra yapılması gereken şeyler ise şarkının onaylanması ve iphone sürümüne aktarılmasıdır. Bu yönde de size yardımcı olacağız. Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra tekrar şarkının üzerine tıklamalısınız şarkıya tekrar tıkladıktan sonra ilk başta olduğu gibi yine birçok seçenekler çıkacaktır karşınıza fakat ilk tıklamanızda çıkan seçeneklerden farklı olan butonlar olduğunu göreceksiniz. Bu butonlardan en aşağıda olan AAC sürümünü yarat seçeneğine basıyoruz. Basmanızla birlikte belirlenen şarkının ayarlanan 40 saniyelik kısmı çalmaya başlayacaktır. Bu şekilde hem şarkıyı tekrar duymuş olacaksınız hem de itunes’e şarkıyı yüklemiş olacaksınız.

Zil Sesi'ni iPhone'a Uyumlu Hale Getirme
Zil Sesi’ni iPhone’a Uyumlu Hale Getirme

Beşinci Adım

İphone için zil sesi yapmak bununla bitmemiştir. Bu şekilde bilgisayardan itunes’e yüklenen şarkıların büyük bir kısmının uzantısı m4a’dır bu şekilde olan şarkılar iphone zil sesi olarak ayarlanamaz bir önceki adımların hepsini boşuna geçmiş olursunuz. Peki iphone için uygun olan dosya uzantısı nedir diye soracaksınız. İphone için uygun olabilecek dosya uzantısı m4r şeklindeki dosyalardır. Bu dosyaların m4a mı yoksa m4r mi olduğu dosya isminin yanında parantez içinde belirtilmektedir. Eğer belirtilmediyse dosya düzenlemelerinden dosya türünü gizleme butonuna erişin bu butona ulaştıktan sonra tıklayın ve üzerindeki işaretin kalktığından emin olun. M4a dosyasını zil sesi yapmak istiyorsanız öncelikle bu dosyayı m4r dosyasına çevirmelisiniz. Bu çevirme işlemini yaptıktan sonra müzik dosyanızı yükleyebilirsiniz. Bu çevirme işlemini nasıl yapacağınızı aşağıda görsellerle anlattık.

iPhone Zil Sesi Uzantısı m4r
iPhone Zil Sesi Uzantısı m4r

Altıncı Adım

Bu aşamaya kadar sürekli müziğinizi ayarlamanız ve oluşturmanızla ilgili süreci anlattık şimdi de sıra geldi oluşturduğunuz müziği iphone cihazınıza aktarmaya çok karışık bir işlem gibi dursa da yaparken çok kısa bir süre içerisinde halledeceğinizi göreceksiniz. Bu işleme başlarken bilgisayarınıza indirdiğiniz itunes uygulamasını açmalısınız. Uygulamayı açtıktan sonra seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bu seçenekler arasında ses tonları olan seçeneği bulup tıklatın. Daha sonra m4r formatına uygun uyarlanan oluşturduğunuz müziği sürükleyerek programın içerisine aktarın.  Yine itunes üzerinden başta da söylediğimiz gibi telefonunuzda aktif olan bu uygulama üzerinden  iphone cihazınızın bulunduğu  seçeneği bulup bu seçeneğe bastıktan sonra  sağ alt köşede seçenekler olduğunu göreceksiniz bu seçeneklerden eş zamanla butonuna  basınız. Bu şekilde şarkıyı iphone cihazınızla paylaşmış olmaktasınız bundan sonra tek yapmanız gereken oluşturduğunuz müziği zil sesi olarak eklemektir. İphone zil sesi değişim işlemleri bu kadardır.

Zil Sesi Olarak Oluşturulan Kaydın iPhone'a Yüklenmesi
Zil Sesi Olarak Oluşturulan Kaydın iPhone’a Yüklenmesi

Bu yazımız mutlaka işinize yarayacaktır. Bilindiği üzere iphone’un kendine has bir zil sesi vardır. Ve kullanıcılar genelde değiştirme gereği duymaz değiştirmek isterseniz de işlemler bu kadardır. iPhone Jailbreak ile ilgili merak ettiklerinizi bu makalemizi inceleyerek görebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *