iPhone Suya Düştü Ne Yapmam Gerekiyor ?
17 May, 2019 7:38 tarihinde eklendi

iPhone Suya Düştü Ne Yapmam Gerekiyor ?

iPhone Suya Düştü Ne Yapmam Gerekiyor ?

iPhone Suya Düştü Ne Yapmam Gerekiyor ?

iPhone Suya Düştü Ne Yapmam Gerekiyor ?
iPhone Suya Düştü Ne Yapmam Gerekiyor ?

iPhone suya düştü ne yapmam gerekiyor ? Binlerce lira vererek satın aldığımız iPhone’larımızı her ne kadar gözümüz gibi korusak da bazen istemediğimiz kazalar yaşanabiliyor. Düşme, kırılma ya da belki de en sık karşılaşılan durumlardan birisi de iPhone telefonların suya düşmesi ya da iPhone telefonların sıvı teması almasıdır. Peki iPhone suya düşerse ya da sıvı teması yaşarsa ne gibi bir işlem uygulanmalıdır ? Gelin adım adım inceleyelim.

  • İlk olarak yapmanız gereken şey, üzerine düşen sıvıyı silmek. Olur da telefonun ekranı kararırsa sakın ama sakın telefonu şarja takmayın ! Sıvı teması yaşamış cihazlar ısınabileceğinden yapacağınız küçük bir hata cihazın kısa devre yapmasına ve dolayısıyla anakartı’nın yanmasına, anakart’ın yanması da cihazın bir daha hiçbir şekilde açılmamasına neden olabilir.
  • Cihaz anlık olarak dokunmatik özelliğini kaybedebilir. Zira iPhone modelleri çok narin cihazlardır. İkinci adımda ise imkanınız varsa iPhone’u kapatmaya çalışın ve içerisinden hattınızı çıkarın. Cihazı elinizde varsa mikrofiber bir bez yardımıyla cihazı silin ve kurutmaya çalışın.

iPhone Suya Düştü Garanti İşe Yarar Mı ?

iPhone sıvı tamiri Apple tarafından kullanıcı hatası olarak görülmektedir. Dolayısıyla sıvı teması yaşamış cihazınızın garanti nezdinde bir karşılığı yoktur. Yani cihazınız ne kadar yeni de olsasıvı temasında garanti kapsamı dışında sayılır. Siz her ne kadar Apple ile iletişime geçseniz de teknik anlamda bir yardım alamayacaksınız. Bunu bilmenizde fayda var.

Sıvı temasına maruz kalan yeni nesil akıllı telefonların maliyeti biraz el yakıyor. Bazı durumlarda cihazı ikinci el olarak alsanız daha uygun fiyatlara bile gelebiliyor. Bu noktada yapılabilecek tek şey telefon teknik servise götürmek olacaktır. Teknik serviste cihazın içi açılır ve sıvı temasına maruz kalmış bölgeler fiber bezlerle temizlenir. Sonrasında oksitlenmiş bölgelerin işlevlerini yerine getirip getirmediği kontrol edilir. Anakart’ın sağlam olup olmadığına bakılır. Değişecek parçalar değiştirilir ve sonrasında cihaz kontrol edildikten sonra kullanıcıya teslim edilir.

iPhone Ücretli Cihaz Değişimi
iPhone Ücretli Cihaz Değişimi

iPhone Ücretli Cihaz Değişimi

Teknoloji devi Apple’ın kullanıcılarına sunduğu kolaylıklardan birisi de sıvı temasına maruz kalmış iPhone modellerinin ücretli olarak değiştirilmesidir. Bu cihazlarda yapılacak değişimler için ilk şart cihazın garantisinin olması. Bu teklif 2019 yılında piyasaya sürülen iPhone XS ve XR modelleri başta olmak üzere iPhone X, iPhone 8S, iPhone 8, iPhone 7S ve iPhone 7 modelleri için de fazlasıyla cazip. Apple kendi internet sitesinde bununla ilgili bilgileri detaylı olarak veriyor.

Bknz : https://www.apple.com/shop/trade-in

Fiyatlandırmayı inceleyerek sıvı teması yaşadığınız iPhone modelinin üzerine ekleme yaparak sıfır bir cihazı Apple mağazalarından ya da Apple satışı olan teknoloji marketlerinden temin edebilirsiniz. Apple Türkiye ile direkt olarak iletişim kurmak ve daha fazla bilgi almak için ; (0216) 282 15 11 – (0216) 282 15 12

iPhone Suya Düştü Ama Bekletilirse Düzelir Mi ?

Bir diğer konu ise şu ; internet sitelerinde yer alan pirinç konusu… Belirtmekte fayda var ki ; yazdıldığı gibi pirinç tanelerinin içerisine koyarak telefonunuzu kurtaramazsınız. Pirinç nem çeker elbette ama sıvı teması yaşamış bir cihazın içerisinde oluşan devreler sıvı teması nedeniyle hasar görür ve oksitlenme gerçekleşir. Yaşanan bu oksitlenme cihazın performansını doğrudan etkileyebilir. Fazlasıyla sıvı temasına maruz kalmış bir iphone için artık yapılabilecek bir şey çok da kalmamıştır.

Suya Düşmüş iPhone Ne Kadar Fiyata Tamir Edilir ?

Aslında bunun için net bir ücret söylemek doğru olmaz. Nitekim iPhone serisinin şu an yaklaşık 15 farklı modeli bulunmaktadır. Ama yaklaşık olarak fiyatlar vermek gerekirse ; 2017 ve sonrasında çıkan cihazlarda yaşanan sıvı temaslarında 2000 liranın üzerinde bir fiyat çıkmaktadır. 2015-2017 arası çıkan serilerde ise 1000 ile 2000 TL arasında bir fiyat söz konusudur. 2015’den önceki serilerde ise 400-800 TL arası bir işlem ücreti karşınıza çıkacaktır.

Tamir Edildikten Sonra Cihaz Normale Döner Mi ?

Sadece iPhone modellerinde değil diğer tüm akıllı cihazlarda da sıvı teması ciddi bir arıza sebebidir. Yapılan araştırmalara göre sıvı temasına maruz kalmış akıllı telefonlarda tamirden sonraki performans oranı %78 olarak ortaya çıkmaktadır. Yani bu demek oluyor ki ; sıvı temasından sonra cihazınız dört dörtlük ya da başka bir deyişle eskisi gibi bir performans sağlamayacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *