iPhone Hoparlör Çalışmıyor, Su Kaçtı, Değişimi Nasıl Yapılır ?
5 Haz, 2020 12:39 tarihinde eklendi

iPhone Hoparlör Çalışmıyor, Su Kaçtı, Değişimi Nasıl Yapılır ?

iPhone Hoparlör Çalışmıyor, Su Kaçtı, Değişimi Nasıl Yapılır ?

iPhone Hoparlör Çalışmıyor, Su Kaçtı, Değişimi Nasıl Yapılır ?

iPhone Hoparlör Çalışmıyor, Su Kaçtı, Değişimi Nasıl Yapılır ?
iPhone Hoparlör Çalışmıyor, Su Kaçtı, Değişimi Nasıl Yapılır ?

iPhone hoparlör çalışmıyor, iphone hoparlöre su kaçtı, değişimi nasıl yapılır ? iPhone hoparlör değişimi ne kadardır ? iPhone serilerinin başta iPhone 6 ve iPhone 6s ve iPhone 7 kullanıcılarının karşılaştığı kronik bir sorundur. iPhone Kullanıcılarının unutmaması gereken yer iPhone hoparlörünün çalışmaması hoparlörün bozulduğu ya da zarar gördüğü anlamına gelmez.

Telefondaki bu sorun bazen geçici bir yazılım çökmesinden dolayı da olabilir. iPhone 6 hoparlörünün çalışmamasına sebep olan yazılımsal sorunlar birkaç kolay yöntemle çözülebiliyor. Size bu yazımızda iPhonelerin hoparlör sorunu için çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Temel Sorun Giderme Yöntemlerini Deneyin

İPhonede farklı sorunların çözümünde yardımcı olduğu gibi iPhone hoparlörünün çalışmamasına da temel sorun giderme yöntemleri çözüm olabilir.

  • Öncelikle yapmanız gereken telefonunuzun sessiz modda olmadığından emin olmaktır. Sessiz mod düğmesini kontrol ettikten sonra genel moda geçin. Bu işlemi yaptıktan sonra, Sessiz mod düğmesinin yanındaki turuncu çizgi artık gözükmeyecektir.
  • Farklı alternatif olarak, zil sesi seviyesi kısık seviyeye yakınsa, ses seviyesini en yüksek seviyeye getirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu gibi farklı yöntemler sorununuzu çözmede yardımcı olmazsa, deneyebileceğiniz daha farklı yöntemler vardır.

iPhone Hoparlör Çalışmıyor ise iPhone’u Yeniden Başlatın

Telefonunuzu tekrardan başlatmak, hoparlör sorununun yanında birçok iOS sorununu düzeltmenin en iyi ve en basit yolundan birisidir. iPhone’u tekrardan başlatma işlemi, iPhone modelinden modeline farklılıklar göstermektedir.

iPhone 7 modelini kullanıyorsanız, telefonunuzu yeniden başlatmak için açma-kapama düğmesine ve ses azaltma tuşuna aynı anda basmanız yeterli olacaktır. Eğer farklı bir iPhone modeli kullanıyorsanız, yeniden başlatmak için Home tuşuna ve açma-kapama düğmesine aynı anda basın ve 10 saniye basılı tutarak beklemeniz yeterlidir.

Bu yöntem, iPhone’unuzdaki soruna sebep olabilecek arka plandaki işlemleri sonlandırdığından dolayı iPhone hoparlörünün çalışmaması sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

Telefonunuzu Kulaklık Modunda Takılı Kalıp Kalmadığını Kontrol Edin

Telefonunuza hiçbir kulaklık takılı olmasa da, bazen iPhone’unuz kulaklık modunda takılı kalabiliyor bu yüzden kulaklık takılı olup olmadığından emin olun. Bu durumdan dolayı cihazın hoparlöründen ses gelmeyebilir.

Önceden telefonunuza taktığınız kulaklığı çıkarmış olmanıza rağmen, bazen iPhone kulaklık takılıymış gibi davranmaya devam edebilir. Bu durum, kulaklık girişinde biriken kir ve tozun kulaklık girişine birikmesinden kaynaklanabilir.

Bu sorundan kulaklık girişini yumuşak ve kuru bir bezle veya kürdan vb. cisim yardımıyla temizleyerek kurtulabilirsiniz.

Üçüncü Parti Donanımları Kontrol Edin

Telefonunuzu Bluetooth ya da AirPlay gibi farklı uygulamalar aracılığıyla üçüncü parti bir donanıma bağlı kalmış olabilir. Böyle durumlarda iPhone, sesleri çalmak için kendi hoparlörünü kullanmak yerine bu üçüncü taraf hoparlörleri kullanmaya devam eder ve telefonunuzun hoparlörünü üçüncü taraf ile bağlantıyı kesene kadar devre dışı bırakır.

Telefonunuzun ekranını kaydırarak denetim merkezine girin ve Bluetooth açıksa Bluetooth’u kapatın.

Denetim Merkezi’nde AirPlay’e dokunun ve herhangi farklı bir cihaza bağlı olup olmadığını kontrol edin. Eğer bağlı ise eşleşmeyi iptal edin.

Bir Arama Yapın ve Hoparlörü Kullanın

Telefonunuzun hoparlörünü kullanarak bir arama gerçekleştirmek, hoparlörünüzün hasar görüp görmediğini veya yazılımsal bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için en etkili yollardan birisidir. Telefon rehberinden bir kişi seçin ve arama yapın ardından ekranınızın alt kısmında hoparlör simgesine dokunun. Telefonun arama sesini duyabiliyorsanız, iPhone hoparlör sorunu donanımsal bir sorun değil, yazılımsal bir sorundan kaynaklanmaktadır. İşletim sistemini iOS’u en son gelen sürümüne güncellemek, hoparlörünüzdeki sorunu çözmek için yardımcı olacaktır.

Telefonunuzun iOS sürümünü güncellemek için yapmanız gereken Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümünde İndir ve Yükle seçeneğine dokunmaktır. Şartlar ve koşulları kabul ettikten sonra, şifre isterse şifrenizi girip onaylamanız yeterlidir.

Telefonunuzun güncellemesi bittikten sonra, iPhone hoparlör sorununa neden olabilecek tüm hatalar ve sebepler büyük ihtimalle düzelmiş olacaktır.

iPhone’u Geri Yükleyin

Yukarıdaki anlattığımız yöntemlerin hiçbiri telefonunuzun hoparlör sorununu çözmede yardımcı olmadıysa son çare olarak iPhone’unuzu geri yükleyebilirsiniz. Bunu yapmadan önce, telefonunuzdaki veri kaybını önlemek için telefonunuzu yedeklemeyi unutmayın. Son yöntem olan iPhone’unuzu geri yüklemek için yamanız gereken aşağıdaki adımları takip etmenizdir.

  • iTunes’un en son sürümünü bilgisayarınıza yükleyin.
  • Bir USB kablo aracılığıyla telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve iTunes’u başlatarak iPhone’unuzu seçerek telefonunuzu bilgisayar ile eşleştirin.
  • iTunes’da “iPhone’u Geri Yükle butonuna tıklayın. Açılan mesaj kutusunda “Geri Yükle”yi tekrar tıklayın ve iphone geri yükleme işleminin bitmesini bekleyin.
  • Son adım olarak yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, iPhone’unuzun bilgisayar bağlantısını kesin ve tekrar hoparlörün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

iPhone hoparlör çalışmıyor sorunu, farklı birçok önemli iOS özelliğinin kullanılmasına da engel olabilir. Bu yüzden, telefonunuzun farklı özelliklerine engel olmaması için bu sorunu en kısa sürede çözmek gerekir. Telefonunuzun hoparlörü yazılımsal bir hata nedeniyle çalışmıyor ise, yukarıdaki sizlere anlattığımız yöntemler sizi hızlı ve kesin bir şekilde çözüme ulaştıracaktır. Ama hoparlörün çalışmasında bu yöntemlerin hiçbirisi işe yaramadıysa, hoparlörünüz dışardan hasar görmüş olabilir ve hoparlörünüzün değişmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda, telefonunuzu bir Apple teknik servisine göstermeniz gerekmektedir.

Konuyla ilgili olarak iPhone Suya Düştü Ne Yapmam Gerekiyor başlıklı makalemizi okuyarak da konuyla ilgili olarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *