insan Beyni Anatomisi – Beynin Bölümleri ve Yapısı
4 Eyl, 2019 8:58 tarihinde eklendi

insan Beyni Anatomisi – Beynin Bölümleri ve Yapısı

insan Beyni Anatomisi – Beynin Bölümleri ve Yapısı

insan Beyni Anatomisi – Beynin Bölümleri ve Yapısı

Vücudumuzun en hassas ve vazgeçilemez organlarından biri olan beyin, yapısı itibariyle vücudun tüm işlevlerini kontrol etmekle birlikte dış dünyadan gelen mesajları yorumlamakta, aklın temelini oluşturan sıradışı yapısıyla vücudumuzun en hassas organlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşadığımız duygu değişimlerinden, dış dünyadan gelen iletilere kadar birçok hareket beynin yönettiği yapıdan sadece birkaçıdır. Peki insan beyni anatomisi nasıldır ? Beynin bölümleri kaç parçadan oluşur ve bunların görevleri nelerdir ?

insan Beyni Anatomisi - Beynin Bölümleri ve Yapısı
insan Beyni Anatomisi – Beynin Bölümleri ve Yapısı

insan Beyni Anatomisi – Beynin Bölümleri ve Yapısı

Beynimiz diğer organlara nazaran hayati boyutları en önemli organımızdır. Nitekim 5 duyu organımızla ilgili tüm işlemler beynin görevidir. Bunun yanı sıra çevreden iletilen mesajları toplayarak bu bilgilerin hafızamızda tutulmasına olanak sağlar. Beyin aynı zamanda geçmişte yaşadığımız anıların ve konuşmaların hafızamızda bilgi olarak saklandığı yerdir. Vücudumuzun tüm hareketleri yine beyne bağlı sinir sistemleri aracılığıyla yürütülür. Sinir sistemi yapısı, merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sistemi olarak iki başlık altında toplanabilir. Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşurken, periferik sinir sistemi omuriliğe bağlı omurilik sinirlerinden ve direkt olarak beyinden dağılan kranyal adı verilen sinirlerden oluşur.

Beynin Yapısı

Sol taraftaki görselde de görüldüğü üzere beynin yapısı, beyin (serebrum), beyincik ve beyin sapı olarak üç bölümden oluşur.

 

Beyin (Serebrum)

Beyin olarak bildiğimiz kısım aslında bu bölümdür. Latince ismi serebrum. Yapı itibariyle beyin Sağ ve sol hemisferlerden oluşuyor. Tüm komutlar bu bölümden yönetiliyor. Beş duyu organlarımıza ait tüm komutlar da yine aynı şekilde. Öğrenme, hareket kontrolü, yorumlama vs. de yine aynı şekilde beynin hareketlerinden yalnızca birkaçı.

Beyincik

Beynin hemen altında bulunan ve kas hareketlerini koordine eden küçük yapıdır. Vücut dengesinin sağlanması beyincik tarafından sağlanır.

Sağ Beyin ve Sol Beyin
Sağ Beyin ve Sol Beyin

Beyin Sapı

Beyin sapı, beyni ve beyinciği omuriliğe bağlar. Bunu minik bir boru gibi düşünebilirsiniz. Her ne kadar küçük bir organ gibi görünse de çok büyük işlevleri vardır. Örneğin ; solunum, kalp atış hızı, vücut ısısı, uyanma ve uyku döngüleri, sindirim, hapşırma, öksürme, kusma ve yutma vb. birçok işlemden beyin sapı sorumludur.

Sağ Beyin ve Sol Beyin

Sağ taraftaki görselde de görüldüğü üzere beyin üç parçadan oluşuyor. Sağ beyin yani sağ hemisferler, sol beyin yani sol hemisferler ve son olarak da Korpus kallozum… Korpus kallozum dediğimiz parça bir beyinden öteki beyine mesaj iletmeye yarıyor. Beynin sağ tarafında bulunan sağ hemisferler vücudun sağ tarafını, beynin sol tarafında bulunan sol hemisferler de vücudun sol tarafını yönetiyor. Günlük hayatta sürekli olarak duyduğumuz ya da okuduğumuz kısmi felç durumları işte buradan meydana geliyor.

Fiziksel yönetim tarafında ise yine sağ ve sol beyinlerin kendilerine özgü görevleri vardır. Örneğin ; sol hemisferler konuşma, anlama, aritmetik ve yazmayı kontrol ederken sağ hemisferler ise yaratıcılığı, mekansal yeteneği, sanatsal ve müzikal becerileri kontrol eder.

Beynin Lobları

Beynin Lobları

Sol taraftaki görselde de görüleceği üzere beynin lobları dört farklı kısımdan oluşuyor. Bunlar ;

  • Frontal Lob
  • Parietal Lob
  • Occipital Lob (Oksipital Lob)
  • Temporal Lob
 

Beynin bu lobları birbirlerine bağlı olarak çalışırlar. Aynı zamanda sağ ve sol hemisferlerle aralarında çok güçlü bir bağ vardır. Şimdi isterseniz bir de bu lobların görevlerine bir göz atalım.

Frontal Lob

Frontal lob kişiliğimizden davranışlarımıza, duygularımızdan yargılama yetimize, plânlamadan problem çözmeye, konuşmadan yazmaya, vücut hareketlerinden zekamıza, konsantrasyonumuzdan öz farkındalığımıza kadar birçok hareketi kontrol etmemize ve yönetmemize yardımcı oluyor. “Daha ne kaldı ki ? ” dediğinizi duyar gibiyim. Ama daha neler var neler…

Parietal Lob

Parietal lob ise frontal lob’a nazaran daha farklı bir yapıya sahip. Parietal lob’da mekansal, görsel ve dilsel algılarımızı kontrol edebiliyoruz. Bunun yanı sıra duyusal farkındalık yine bu lob’da yer alıyor. Örnek verecek olursak; görme, dokunma, hissetme, duyu, acı, sıcaklık vs.

Occipital Lob (Oksipital Lob)

Occipital lob, görsel algıyı yönetmemize yardımcı olur. Buna örnek olarak da; renk hareketleri, ışık hareketleri, cisim hareketleri vb. diyebiliriz.

Temporal Lob

Temporal lob aslında belki de beynin en sıradışı ve güzel loblarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Temporal lob’da tüm geçmişimiz geleceğimiz bir bellekte bir hafızada tutuluyor. Dili anlama, sıralama ve organizasyon gibi işlemler de yine burada yapılıyor.

Kaynak : https://mayfieldclinic.com/pe-anatbrain.htm

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *