iCloud Yedekleme Nasıl Yapılır ?
4 Haz, 2020 9:40 tarihinde eklendi

iCloud Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iCloud Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iCloud Yedekleme Nasıl Yapılır ? 

iCloud Yedekleme Nasıl Yapılır ? 
iCloud Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iCloud yedekleme nasıl yapılır ? Eğer iPhone cihaz kullanıyorsanız, cihazınızın içerisinde bulunan verileri iCloud yarımı ile kolay bir şekilde yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. iCloud yedekleme alanı size en az 5 GB boyutunda saklama alanı vermektedir. iCloud yedeklemesi yapabilmek için yapılması gereken bazı durumlar söz konusu olmaktadır. iCloud yedeklemesi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını inceleyelim.

iCloud yedeklemesi şu şekildedir:

 • Öncelikle cihazınızı size en yakın olan bir Wi-fi ağına bağlamanız gerekiyor.
 • Daha sonra telefonunuzun ayarlar kısmına gelin.
 • Burada yer alan ad kısmına giriş sağlayın.
 • iCloud simgesi üzerine tıklayın.
 • Buradan iCloud yedeklemesini aktif hale getirin.
 • Şimdi yedekle diyerek, yedekleme işlemi bitene kadar bağlı bulunduğunuz Wi-fi ağından kesinlikle ayrılmayın.

Bu şekilde aygıtın içerisinde bulunan verileri kolay bir şekilde yedeklemesini yapabilirsiniz. iCloud yedeklemesini yukarıda belirtmiş olduğumuz adımlar yardımı ile yerine getirebilirsiniz. Eğer cihazınızın hafızası doluyor ise yedekleme yaparak cihazınızda bulunan verileri güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

iCloud Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iCloud sizin için sağlamış olduğu otomatik yedekleme özelliği sayesinde ayrıca bir yedekleme işlemine gerek kalmadan kendiliğinde yedeklemesini sağlayabilirsiniz İster haftalık, ister aylık, isterseniz de günlük yedekleme eklinde ayarlamalar yapabilirsiniz. Peki, iCloud otomatik yedekleme nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını inceleyelim.

iCloud otomatik yedekleme şu şekilde yapılır:

 • Cihazınız açık iken ayarlar kısmına gelin.
 • Buradan ad kısmına gelin ve iCloud yedeklemesinin açık olduğundan emin olmanız gerekiyor.
 • Aygıtı herhangi bir güç kaynağına bağlayın.
 • Daha sonra aygıtı Wi-fi ağına bağlayın.
 • Aygıt ekranını kilitli olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • Yedekleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için iCloud yedekleme alanınızın var olduğundan emin olun.

iClouda giriş yapmanız halinde yukarıda da belirttiğimiz gibi 5 GB alanında bedava bir yedekleme alanınız bulunur. Daha fazla bir yedekleme alanına ihtiyaç duyuyorsanız dilediğiniz Apple cihazın üzerinden iCloud yedekleme alanı satın alabilir ve kullanabilirsiniz. Saklama alanları aylık ortalama olarak 1 dolardan başlamaktadır. Size verilen aylık saklama alan miktarı ise 50 GB kadardır.

iCloud Bilgisayar Üzerinden Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iCloud yedeklemesini iPhone cihazınızın ile gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda bilgisayarınız ile de gerçekleştirebilirsiniz.

iCloud yedeklemesini Mac Book bilgisayar yardımı ile gerçekleştirebilmek için şu yollar izlemeniz gerekmektedir:

 • Öncelikle aygıtınızı bilgisayarınıza bağlamanız gerekir.
 • Aygıtınız da bu bilgisayara güvenilsin mi? Sorusu çıkacaktır.
 • Bu soruya güven olarak cevap vermeniz gerekir.
 • Bilgisayarınızın üzerinde aygıtın bulunduğu yere gelin.
 • Aygıtınızı daha sonra bilgisayarınız yardımı ile yedekleme seçeneğine gelebilirsiniz.
 • Burada gireceğiniz iCloud yedekleme şifreniz ile birlikte yedekleme işlemini rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.
 • İşlemin tamamlandığından emin olmanız gerekir.

Bu şekilde diğer yöntemlerde olduğu gibi bilgisayarınız yardımı ile kolay bir şekilde iCloud yedeklemesi yapabilir ve aygıtınız da bulunan verileri bilgisayarınız da yedekte bulundurabilirsiniz.

iCloud Yedeklemesi Hangi Verileri İçerir ?

Eğer Apple cihazlardan birini kullanıyorsanız çerisinde bulunan bazı verileri iCloud yardımı ile yedekleme yapabilirsiniz. Bu şekilde içerisinde bulunan bazı veriler silinmeyecek ve dilediğiniz zaman o verilere kolay bir şekilde ulaşım sağlayacaksınız. iCloud yedeklemesi tüm veri ve dosyaları içermeyebilir.

Bu nedenle iCloud ile yedeklemesini yapabileceğiniz veriler şunlardır;

Uygulamalar da yer alan veriler, aygıtınız içinde yer alan tüm ayarlamalar, aygıt ana ekran düzeni ve ana ekranı, cihazda bulunan mail ve kısa mesajlar, cihaz içerisinde yer alan tüm fotoğraf ve videolar, Apple servisi yardımı ile satın almış olduğunuz müzik uygulama, resim,

televizyon şovları ve diğer tüm videolar ve zil seslerini iCloud yedeklemesi ile kolay bir şekilde yedekleme işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede cihazınızda yer alan hemen her şeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca cihazınızın hafızasının dolması durumunda yedekleme özelliğinden faydalanarak çoğu şeyi yedekledikten sonra gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.

Apple Bilgisayarında iCloud Yedeklemesi Nereye Kaydedilir ?

Apple bilgisayarınız yani Mac Book ile yapmış olduğunuz yedeklemelerin tümü bir klasör yarımı ile saklanmaktadır. Yedekleme klasöre bilgisayarın işletim sistemine göre farklılık gösterebilir. Fakat Apple bilgisayarları yardımı ile yapmış olduğunuz yedeklemeye şu şekilde ulaşabilirsiniz. Öncelikle menü çubuğu üzerinde yer alan büyüteç simgesine dokunun. Daha sonra yedekleme ile ilgili gerekli olan bilgileri yazın. Karşınıza yapmış olduğunuz yedekleme klasörleri tek tek gelecektir. Burada ise ulaşmak istediğiniz ve görmek istediğiniz klasörü seçerek devam edebilirsiniz.

Windows Bilgisayarlarda iCloud Yedeklemesi Nereye Kaydedilir ?

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız var ise iCloud yedeklemesini bulabilmek için Apple tarafından bilgisayarınızda açılmış olan klasöre girmeniz gerekmektedir. Yapmanızı gerekenler ise şu şekildedir; öncelikle bilgisayarda başlat düğmesi yanında yer alan ara butonuna basın. Ardından buradan aramak istediğiniz yedekleme dosyasının ismini girin. Buradan karşınıza gelen klasörler yardımı ile dilediğiniz yedekleme bilgilerini görebilirsiniz.

iCloud Yedekleme Silme Nasıl Yapılır ?

Öncelikle yedekleme olan listeye ulaşmanız gerekir. Bunun için Finder içinde yer alan genel ve yedekleme listesinde yönete tıklayın. Burada yer alan dilediğiniz yedekleme üzerine gelerek sağ tıklayıp sil butonuna basabilir ve silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone cihazınızı teknik servise vermeden önce mutlaka iCloud yedekleme işlemini yapmalısınız. iPhone’u teknik servise vermeden önce yapılması gerekenler adlı makalemizi okuyarak konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *